Konferencja "Kultura 2.0 - Świadomi mediów"

Kultura wchodzi na poziom 2.0 dzięki konferencji "Kultura 2.0 - Świadomi mediów" organizowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

Miejsce kultury i idee edukacji medialnej, ich zadania oraz wyzwania w świecie zdominowanym przez nowoczesne technologie - wokół tych zagadnień dyskutować będą naukowcy, teoretycy, ale też aktywiści i praktycy podczas odbywającej się, już po raz szósty, w dniach 27-29 października 2011 konferencji Kultura 2.0 w Warszawie. Konferencja ze swoim interdyscyplinarnym programem będzie wydarzeniem obchodzonego 27 października Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.

Wstęp wolny, obowiązkowa wcześniejsza rejestracja.

Kultura 2.0 to termin zaproponowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny, nawiązuje do powstania nowego obiegu kultury, kształtowanego przez doświadczenie korzystania z mediów cyfrowych oraz przez możliwości, jakie te media oferują. - Trudno dziś wyobrazić sobie proces kształcenia ograniczony do przysłowiowych: kredy, tablicy i pokrytych kurzem książek w bibliotece, a kulturę sprowadzoną do kapci w muzeum. Wielość możliwości jakie dają Internet i nowoczesne technologie, jest niesamowita, ale może też wywoływać zagubienie. Doszliśmy do takiego punktu, w którym musimy zmienić sposób myślenia o różnorodności - mówi Michał Merczyński, Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Tegoroczna konferencja, odbywająca się pod hasłem "Świadomi mediów", poświęcona będzie nowemu modelowi edukacji, w tym edukacji medialnej, kreowanemu przez instytucje kultury, ale także szkoły, biblioteki czy laboratoria wykorzystujące nowe media.

Zaproszeni do udziału w konferencji goście: przedstawiciele mediów, instytucji kultury, socjolodzy, artyści, animatorzy kultury, czy nauczyciele, wyróżniają się aktywnym udziałem w dziedzinie edukacji formalnej i nieformalnej, wdrażają nowe idee, szukają rozwiązań. To oni zobrazują stan edukacji medialnej w Polsce i zagranicą, podzielą się swoimi doświadczeniami i katalogami dobrych praktyk z zakresu nowoczesnej edukacji, a także zaprezentują projekty dotyczące edukacji filmowej. Zaproszeni goście będą szukali również odpowiedzi na pytanie czym jest edukacja medialna i zastanowią się w jaki sposób nowe technologie kształtują współczesne społeczeństwa oraz jaki mają wpływ na kontakty międzyludzkie.

Ramy teoretyczne konferencji wyznaczy dyskusja "Media: teoria stosowana" z udziałem przedstawicieli różnych dziedzin: edukacji, socjologii, czy antropologii, m.in. Andrew Burna, profesora edukacji medialnej z University of London, Waldemara Kuligowskiego, antropologa z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, czy Erica Jorisa, przedstawiciela grupy performerskiej CREW.

Kolejne dyskusje zogniskują się wokół zależności między społeczeństwem obywatelskim a edukacją medialną, swój punkt widzenia przedstawią nadawcy publiczni, zaś aktywiści i teoretycy będą rozmawiać o konkretnych rozwiązaniach możliwych do zastosowania w nowoczesnej edukacji, a także o kierunkach w których może się rozwijać system szkolnictwa. Udział w nich wezmą m.in. Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej S.A., Bogusław Kisielewski, Dyrektor Generalny Kino Polska TV, Krzysztof Luft z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Roei Amit z Institut National de l'audiovisuel (IN'A), Odile Chenevez z francuskiego Centrum Współpracy między Nauczycielami a Mediami Informacyjnymi (CLEMI), Dalida van Dessel, holenderski Instytut Sound&Vision oraz Edwin Bendyk, dziennikarz i publicysta "Polityki", Aleksandra Pezda dziennikarka "Gazety Wyborczej" i autorka książek, Alicja Pacewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i rządowego projektu "latop dla każdego ucznia".

Część konferencji poświęcona rozwiązaniom praktycznym, będzie szczególnie inspirująca dla: nauczycieli, prowadzących warsztaty, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących nowych mediów, poznają możliwości jakie stwarzają media i technologia w procesie edukacyjnym, proste i oryginalne sposoby ich wykorzystania na lekcjach, ale też zaprezentują własne autorskie projekty i pomysły podczas showcase'u pierwszego dnia Kultury 2.0.

Podczas gdy naukowcy będą dyskutować o systemach edukacyjnych i zmianach jakie przynoszą nowe technologie w rzeczywistości społecznej, grupa gimnazjalistów stworzy podręcznik obsługi Internetu dla osób starszych, a w Iluzjonie Filmoteki Narodowej odbędzie się projekcja, już kultowego filmu "Offscreen" Christoffera Boe'a - o reżyserze opętanym potrzebą dokumentowania swojego rozpadającego się małżeństwa. Obraz będzie wyświetlany w ramach projektu Eurocine27, po raz pierwszy goszczącego w Polsce, pokazującego wyjątkowość i rozpiętość europejskiej tradycji filmowej.

Kluczowym hasłem konferencji jest nowy, kształtowany przez technologie, model partycypacji w kulturze. Organizatorzy konferencji zadbali aby rozwijana przez akademików koncepcja uczestnictwa, wyszła poza warstwę teoretyczną i rozwinęła się w działaniu.

Zaplanowano cykl wydarzeń artystycznych i warsztatowych w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni Poziomu 2.0, czyli pofabrycznej sali jednego z budynków siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.

Gościem specjalnym będzie performerska grupa CREW z Belgii, która zaprosi publiczność do spaceru po alternatywnych światach projektowanych w technologii 3D podczas performansu C.A.P.E. Brussels. Fundacja Form i Kształtów zachęci dzieci do poznania świata wirtualnych owadów i mówiących roślin, wszystko w designerskiej scenografii, która zdążyła już się stać znakiem rozpoznawczym organizacji. Świat dźwięków reprezentować będzie projekt Studio Eksperymentalne Reaktywacja, który swoje korzenie ma w słynnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia i grupa PanGenarator z producentem Hedoco prezentujący Dodecaudion, czyli przestrzenny instrument audiowizualny, który swoją formą wymusza żywą ekspresję u grającego. Publiczność będzie też mogła zdigitalizować prywatne kasety VHS czy rozłożyć książki na czynniki pierwsze i zobaczyć co się w niej kryje.

Ostatniego dnia konferencji odbędzie się gala finałowa 48H Film Project, międzynarodowego festiwalu filmowego dla młodych twórców z 81 krajów świata, po raz pierwszy odbywającego się w Polsce. Filmy laureatów będzie można zobaczyć na poziomie 2.0 w sobotę 29 października.

 Wstęp na wszystkie wydarzenia Kultury 2.0 jest wolny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji na stronie: www.kultura20.pl .

Konferencja Kultura 2.0, 27-29.10, Świadomi mediów

 

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.10.11, autor: redakcja)
Tagi: Konferencja "Kultura 2.0 - Świadomi mediów"
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia