Esther Vilar w Polsce

Esther Vilar, autorka wielu znakomitych, czasem prowokacyjnych dzieł literackich, przyjedzie do Polski w najbliższą niedzielę. Jej wizyta związana jest ze światową prapremierą "CARMEN sztuka na dziesięć telefonów komórkowych" w reżyserii Roberta Talarczyka, która odbędzie się 23 października w warszawskim Teatrze Capitol.

Argentyńska pisarka i lekarka. Autorka dzieł z pogranicza filozofii, socjologii i etyki oraz powieści i dramatów. Ważna i ceniona postać światowych dyskusji i polemik; swego czasu (1975) prasa hiszpańska wybrała ją, razem z Andriejem Sacharowem, osobowością roku.
Urodziła się 16 września w Buenos Aires, w rodzinie niemieckich emigrantów, gdzie ukończyła medycynę na tamtejszym Uniwersytecie. Dzięki stypendium DAAD studiowała medycynę na Uniwersytecie w Monachium i socjologię w Wilhelmhaven; pracowała też jako asystentka lekarza w bawarskim szpitalu.
Mieszkała w Szwajcarii, południowej Francji, w Barcelonie i Dublinie, obecnie w Londynie, Zawsze jednak pisała i pisze po niemiecku.
Zasłynęła najpierw esejami i polemikami: HEIRATEN IST UNMORALISCH, ("małżeństwo jest niemoralne"), DER DRESSIERTE MAN, ("Tresowany mężczyzna"), W „Tresowanym mężczyźnie" wystąpiła przeciwko koncepcjom ruchu Women's Liberation, proponując zupełnie inny kierunek realizacji ideałów feministycznych. Spotkało się to ze sprzeciwem wielu feministek. Monachijskie dziennikarki-feministki odpowiedziały jej publikacją „Tresowana kobieta”.

W roku 1980 wydała prowokacyjną książkę ALT HEISST SCHÖN ("Starość jest piękna”), w której zaatakowała nadmierne promowanie młodości i jej kult wszechobecny w kulturze Zachodu. Podobnie wojowniczy charakter mają prace: Oszałamiający blask głupoty, Małżeństwo jest niemoralne, Katoliczki wszystkich krajów łączcie się. Są one, jak zawsze u tej pisarki błyskotliwe, odkrywcze i zaskakujące.

W roku 1982 światową sensację i burzliwe dyskusje wywołała Amerykańska Papieżyca – dzieło o roli kobiety w Kościele katolickim. Teatralna premiera światowa miała miejsce w Zurychu w 1984 roku. Polska prapremiera sztuki w tłumaczeniu Karoliny Bikont odbyła się w Teatrze Studio w Warszawie, w roli Papieżycy - Joanna Trzepiecińska-Anderman (2000). Wielkim zainteresowaniem cieszył się wystawiony w Londynie w 1999 roku dramat pt: Speer (przetłumaczony na język polski przez Jacka Kaduczaka), w reżyserii Klausa Marii Brandauera. Spektakl zaszczyciła swoją obecnością królowa angielska Elżbieta II.
Jedną z ostatnich sztuk Esther Vilar jest Podróż Lady Astor, w której jako postaci dramatu występują Stalin i Bernard Shaw. Spotkanie tych dwóch osób posłużyło autorce do negatywnej oceny postawy intelektualistów z Zachodu, pełnych wówczas bezkrytycznego zachwytu dla budowy komunizmu w ZSRR.
Zrealizowana w Teatrze Nowym w Łodzi w marcu 2000 sztuka Królowa i Szekspir (tłumaczenie Bożena Intrator i Grażyna Dyląg) zdobyła nagrodę na festiwalu w Kaliszu. Ponadto wystawiona w Teatrze na Woli w Warszawie, w roli Elżbiety I - Nina Andrycz, w Teatrze im. C.K Norwida w Jeleniej Górze, w roli Elżbiety I - Irmina Babińska oraz w Teatrze Scena Stu w Krakowie, w roli Elżbiety I – Iwona Bielska.

MATEMATYKA MIŁOŚCI – polska prapremiera 20 września 2003, w roli głównej Monika Niemczyk Fundacja Teatru Starego; kolejna premiera w roku 2007 w roli głównej Małgorzata Zajączkowska, 2010 Teatr Nowy Łódź w roli głównej Żywilla Pietrzak
ZAZDROŚĆ – prapremiera polska w Teatrze Nowym w Warszawie (2000) w reżyserii Jana Prochyry. Wystąpiły: Grażyna Barszczewska, Katarzyna Figura i Aleksandra Ciejek; premiera w Teatrze Nowym w Łodzi w reżyserii Aldony Figury (2001), premiera telewizyjna w reżyserii Krystyny Jandy (2001), premiera w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego w reżyserii Grażyny Barszczewskiej (2004).
STAROŚĆ JEST PIĘKNA – przekład Bożena Intrator; realizacja radiowa w reżyserii Waldemara Modestowicza (2007), prapremiera sceniczna w Teatrze Polonia w Warszawie (scena na Pl. Konstytucji) w reżyserii Łukasza Kosa (2008), wydanie książkowe – ADiT 2008.

Pozostałe sztuki:
ANIELSKA EDUKACJA,
CARMEN – przekład Jacek Kaducza, wkrótce prapremiera w Teatrze Capitol w Warszawie
MOSKITO, STRATEGIA MOTYLI – przekład Bożena Intrator (prapremiera w BTD w Koszalinie 30.09.2011)
PLAN ZEMSTY – przekład Sława Lisiecka
TANCERZ TANGO, UŚMIECH BARRAKUDY – przekład Krzysztof Grabczak
PALERMO, TENISIŚCI – przekład Bartek Miracki ((prapremiera w Teatrze Prezentacje w Warszawie w 2011)
HELLMER IM PUPPENHEIM, PENELOPA, ROTSCHILDS NACHBAR.
WYTRESOWANY MĘŻCZYZNA Johna von Dueffela na motywach best-sellera Esther Vilar w przekładzie Karoliny Bikont.

Dodaj artykuł do:
(dodano 21.10.11, autor: redakcja)
Tagi: Esther Vilar, spektakl, premiera
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia