Premiera Dziejów Teatru Narodowego w Narodowym

Na premierę Dziejów Teatru Narodowego przygotowanych z okazji jubileuszu 250-lecia Sceny Narodowej zapraszamy 14 listopada, o godz. 17.00.

Spotkanie odbędzie się na scenie Studio. Wstęp jest wolny.

„Teatr Narodowy nie doczekał się do tej pory całościowego opisu swoich dziejów. Wszystkie dotychczas poświęcone mu książki miały charakter fragmentaryczny i niepełny” – mówi Tomasz Kubikowski, kierownik literacki Teatru i redaktor serii. – „Przygotowywane przez nas wydawnictwo jest pierwszym kompleksowym zapisem historii Sceny Narodowej. Książki te przynoszą rewelacyjne ustalenia, zmieniające potoczne wyobrażenia na temat kształtu Sceny Narodowej w różnych czasach”. Bogato ilustrowane, siedmiotomowe wydawnictwo sumuje dokonania trzech pokoleń badaczy.

Zbigniew Raszewski Bogusławski / tom 1

Zbigniew Raszewski Bogusławski / tom 2

Bogusławski Zbigniewa Raszewskiego to klasyczna pozycja polskiej historiografii teatralnej. Dwutomową opowieść o życiu i dokonaniach „ojca sceny narodowej” – zarazem portret kultury polskiej czasu rozbiorów – w nowym wydaniu poprzedzono wstępem Patryka Kenckiego, opisującym początki Teatru. I tom monografii zamknęły wydarzenia insurekcji kościuszkowskiej. II tom to dzieje działalności Bogusławskiego pod zaborami – lata aktorskich triumfów i zmagań z nieprzychylną krytyką – słynnymi Iksami. Książkę uzupełniono posłowiem Magdaleny Raszewskiej, komentującym monografię z punktu widzenia dzisiejszej wiedzy o Bogusławskim.

Halina Waszkiel Trudne lata. Teatr warszawski 1815–1868

Trudne lata Haliny Waszkiel to pierwsza monografia najmniej znanego okresu dziejów Teatru Narodowego – czasów, w których musiał odnaleźć się po upadku państwa, stracił swą nazwę, zyskał nowy budynek, próbował działać w warunkach policyjnego terroru, wspierać powstanie i przetrwać jego upadek. W najtrudniejszych warunkach pozostawał „teatrem narodowym” – miejscem, gdzie naród mógł przyglądać się sam sobie.

Józef Szczublewski Wielki i smutny teatr warszawski 1868–1880

Wielki i smutny teatr warszawskiJózefa Szczublewskiego to również wznowienie klasycznego dzieła polskiej historiografii teatralnej. Świetna literacko książka portretuje szczególny moment dziejów Teatrów Warszawskich – szczyt „epoki gwiazd” – aktorskie kariery, upadki i intrygi. Na afiszu błyszczały wtedy dwa nazwiska: Heleny Modrzejewskiej i Alojzego Żółkowskiego. W posłowiu Agnieszka Wanicka komentuje monografię z perspektywy dzisiejszej wiedzy.

Maria Olga Bieńka Od zenitu do zmierzchu. Teatr warszawski 1880–1919

Od zenitu do zmierzchu Marii Olgi Bieńki to dzieje Zespołu Dramatu Teatrów Warszawskich przełomu XIX i XX wieku. W wyniszczonym zaborczym uciskiem mieście coraz trudniej było utrzymać ich poziom. Kronika artystycznych dokonań i porażek przeplata się więc z opisami malowniczych afer i nieustannych prób reformy martwiejącej instytucji. Ten rozdział dziejów teatru zamyka pożar gmachu w roku 1919.

Wojciech Dudzik W poszukiwaniu stylu. Teatr Narodowy 1924–1939

W poszukiwaniu stylu Wojciecha Dudzika to barwny opis funkcjonowania Teatru Narodowego w międzywojniu. Teatr nieustannie mierzył się wtedy z kryzysami artystycznymi i ekonomicznymi. Autor omawia perypetie związane z otwarciem odnowionej instytucji, dyskusje dotyczące jej programu i zmagania kolejnych – ośmiu w ciągu piętnastu lat – dyrektorów pierwszej sceny w kraju. Przypomina o zapomnianych, lecz wybitnych premierach.

Magdalena Raszewska Teatr Narodowy 1949–2004

Teatr Narodowy 1949–2004 Magdaleny Raszewskiej to powojenna historia sztandarowej sceny kraju – ze wszystkimi uwikłaniami, narzucanymi rolami i funkcjami. Monografię uzupełnia antologia dokumentów konstytuujących Scenę Narodową oraz indeksy i zestawienia (m.in. repertuar, zespół artystyczny, sceny Teatru Narodowego w latach 1949–2004). Książka przygotowana na 240-lecie Teatru – laureatka nagrody Teatralna Książka Roku 2005.

Dodaj artykuł do:
(dodano 10.11.15, autor: blackrose)
Tagi: Premiera Dziejów Teatru Narodowego w Narodowym, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia