Trzecia edycja Festiwalu Between the Walls w Legnicy

Legnicki festiwal street art Between the Walls, który organizuje Fundacja Sztuka dla Ludzi, to tydzień działań twórczych obejmujących spotkania z artystami, warsztaty i realizacje muralistyczne, dyskusje, projekcje i prelekcje o sztuce ulicy i przestrzeni publicznej, a także koncerty. Trzecia edycja imprezy miała miejsce we wrześniu w niemal stutysięcznym dolnośląskim mieście.

Sztuka ulicy to taki królik z kapelusza, który pojawiając się niespodziewanie oczom przechodniów może być ogromnym zaskoczeniem. Z drugiej strony realizacje miejskie dzięki swojej przystępnej formie i naturalnemu wtopieniu w tkankę miasta bywają łatwiejsze do przełknięcia niż w świątyni sztuki, która z zasady rodzi naturalny dystans. Ta sama instalacja może być odebrana z pobłażliwym niezrozumieniem, gdy prezentowana jest w przestrzeni wystawienniczej i być kwitowana uśmiechem czy fotką selfie – gdy natykamy się na nią na ulicy.

Murale czy graffiti szczególnie pomagają miastu w zbliżeniu sztuki do ludzi w każdym sensie, nawet dosłownym – mówią organizatorzy festiwalu. Na szczęście mamy już w Legnicy kilka murali, ale wciąż uchodzimy w Polsce za miasto bez graffiti – podsumowują. Marzy się im, by to zmienić, ale z poszanowaniem wartości artystycznych oraz gustów legniczan. Stąd pomysł na Festiwal street art Between the Walls. Jego trzecia edycja po raz pierwszy zagościła w blokowiskach, z dala od centrum. To na Osiedlu Kopernika odbyły się warsztaty, koncerty, projekcje, prelekcje, to tu powstały kolejne murale stanowiące flagowy symbol imprezy – w tym roku wykonane przez Annę Coxie Szedewijk oraz Bartłomieja Srokę.

Hasło tegorocznej edycji oscylowało wokół klasyki. Ikony sztuki współczesnej stały się tematem spotkań, rozmów i działań malarskich. Legnicka młodzież biorąca udział w warsztatach muralistycznych poznała zatem nazwiska i twórczość wybitnych polskich artystów, którzy mieli wielki wpływ na obraz rodzimego malarstwa XX w.: Wandy Gołkowskiej, Romana Opałki, Stanisława Dróżdża, Henryka Stażewskiego czy Józefa Hałasa.

Festiwal to także rozmowy o sztuce. Ciekawy wykład zaproponował młodzieży Bartłomiej Rodak, miłośnik i propagator budownictwa historycznego, autor interaktywnego projektu społecznego „Rokokoko. Arkitekczer po legnicku”, który ma na celu ochronę miejskiej architektury przedwojennej. Były dziennikarz na jaskrawych przykładach przybliżał problematykę braku świadomości estetycznej i poczucia wartości historycznej w codziennej praktyce zarówno powszechnej, jak i administracyjnej.

Scena muzyczna festiwalu miała cztery odsłony. Młodzież bawiła się przy alternatywnych dźwiękach na żywo serwowanych przed zespóły Oak Island (Kuby Dobrowlańskiego i Olesia Kulczewicza), Lost Generation, Bartka Bobla a także DJ`ów Jazzovaha i pochodzącego z Legnicy Macieja Klicha (pseudonim JózKow). Ten ostatni prócz sampli komponuje też obrazy – zaczynał niegdyś jako grafficiarz, a obecnie pochwalił się sporym niepublikowanych nigdzie dorobkiem plastycznym. Jego dyskretna twórczość, którą pierwszy raz pokazał publicznie, była kolejnym smaczkiem tegorocznej edycji Festiwalu Beetwen the Walls. 

Festiwal organizowany jest przez Fundację Sztuka dla Ludzi. Organizacja prowadzona przez małżeństwo artystów – Dagmarę Angier-Srokę i Bartłomieja Srokę – działa w Legnicy od 2010 r., a do tej pory zrealizowała m.in. trzy edycje Festiwalu Street Art Between The Walls, w efekcie którego powstały pierwsze miejskie murale. Organizacja od kilku lat edukuje i animuje artystycznie młodsze i starsze pokolenia mieszkańców miasta i regionu, np. w takich projektach jak „Kultura Dojrzałości”, „ONN – Obywatel Nikomu Nieznany”, „Kolej na Książkę”, „Ptasie radio”. Więcej informacji na stronie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 04.11.15, autor: blackrose)
Tagi: Trzecia edycja Festiwalu Between the Walls w Legnicy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia