VII Dni Sztuki Tańca

W dniach od 18 do 25 października 2015 Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na przedstawienia kolejnej, siódmej już edycji swoich dorocznych Dni Sztuki Tańca. Ich dominantą jest w tym roku prezentacja baletów dwóch słynnych zachodnich choreografów współczesnych Wayne'a McGregora z Londynu i Paula Taylora z Nowego Jorku oraz najnowsze prace polskich twórców Krzysztofa Pastora - dyrektora Polskiego Baletu Narodowego oraz Izadory Weiss - szefowej Bałtyckiego Teatru Tańca.

Przegląd festiwalowy otwiera przedstawienie kostiumowego widowiska Krzysztofa Pastora „Casanova w Warszawie” z muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta i scenografią oscarowego włoskiego projektanta Gianniego Quaranty w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego (18 X i powtórzenia 22 i 23 X), a na scenie kameralnej – występ gościnny Bałtyckiego Teatru Tańca z autorskimi pracami Izadory Weiss: „Fun”, „Śmierć i dziewczyna” oraz „Body Master” (18 X).

Bardzo atrakcyjnie zapowiada się także zagraniczny nurt festiwalowy. Po raz pierwszy wystąpi na polskiej scenie nowojorski zespół tańca współczesnego legendarnego amerykańskiego choreografa Paula Taylora (21 X) z trzema jego słynnymi pracami: „Mercuric Tidings” z muzyką Schuberta, „Piazzola Caldera” z muzyką Astora Piazzolli i Jerzego Petersburskiego oraz „Esplanade” z muzyką Bacha. Na koniec zaś (25 X) swoje najnowsze przedstawienie „FAR” pokaże Company Wayne McGregor z Londynu, dzięki czemu będzie okazja posmakować styl i estetykę jednego z najmodniejszych choreografów ostatnich lat. To ostatnie wydarzenie finalizuje VII Dni Sztuki Tańca, rozpoczynając zarazem w Warszawie kolejne Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE 2015 organizowane każdego roku przez Fundację Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Company Wayne McGregor

Fundacja Sztuka i Współczesność

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Teatr Wielki – Opera Narodowa

prezentują spektakl FAR

zespołu Company Wayne McGregor z Londynu

25.10.2015 (ndz.) godz. 19.00

Sala Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie Warszawa, Plac Teatralny 1

Po pokazie spektaklu odbędzie się spotkanie zespołu z widzami w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie.

Dnia 24.10.2015 (sob.) o godz. 16.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, ul. Jazdów 2, odbędzie się prelekcja Emily Winfield o twórczości choreografa Wayne'a McGregora.

Występ zespołu Company Wayne McGregor odbędzie się w ramach festiwalu "XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji. ROZDROŻE 2015. Spektakle artystów z Wielkiej Brytanii i z Polski" organizowanych przez Fundację Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, oraz w ramach VII Dni Sztuki Tańca organizowanych przez Teatr Wielki - Operę Narodową w Warszawie.

Festiwal "Rozdroże 2015" jest organizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Partner - British Council.

Bałtycki Teatr Tańca

Dyrektorem artystycznym BTT jest jego założycielka Izadora Weiss. W pracy hołduje przekonaniu, że ruch ciała musi być wywiedziony z ducha muzyki i jest sensowny tylko wtedy, gdy tworzy z tą muzyką nierozerwalną całość. W historiach opowiadanych w spektaklach stara się przekazywać pozytywne emocje i bronić systemu wartości, w którym miłość, ludzka godność, wierność swoim ideałom i wybranym przez siebie ludziom, umiłowanie prawdy i sprawiedliwości są stale obecne, wbrew modom i destrukcyjnym trendom promowanym we współczesnej kulturze czy subkulturze, jak sama to definiuje.

Dwudziestoosobowy zespół BTT jest stale uzupełniany po każdym castingu odbywającym się dwa razy w roku. Na castingi przyjeżdża za każdym razem ponad setka tancerzy z całego świata, by powalczyć o dwa, trzy miejsca, jakie zwalniają się w ciągu sezonu ze względu na bardzo wysokie wymagania, którym nie każdy jest w stanie sprostać. Ta ostra konkurencja powoduje, że w międzynarodowym składzie BTT pracują znakomite indywidualności o niezbędnej wytrzymałości kondycyjnej i technicznym wyszkoleniu. Ta praca przez cały sezon codziennie, rano i wieczorem, wymaga wielu wyrzeczeń i prawdziwej pasji, ale satysfakcja regularnych występów w spektaklach wybitnych choreografów przed wierną i wdzięczna publicznością Trójmiasta rekompensuje tym młodym ludziom, jak sami twierdzą, ich wysiłek i uciążliwą rozłąkę z bliskimi i z ojczystym krajem, często bardzo odmiennym i odległym od Polski. Większość z nich powraca tu po wakacjach, mimo powszechnej w ich zawodzie migracji po licznych przecież na świecie zespołach tańca.

Paul Taylor Dance Company:

Jeden z najwyżej cenionych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów na świecie. 30 maja 1954 roku jego twórca, Paul Taylor wspólnie z pięciorgiem innych tancerzy zaprezentował po raz pierwszy swoją choreografię przed publicznością. Tamto skromne przedstawienie zapoczątkowało pół wieku niedoścignionej kreatywności zespołu. W następnych dekadach Taylor stał się ikoną kultury i jednym z najgłośniejszych artystów w historii, który stworzył amerykański taniec nowoczesny.

Zespół Paul Taylor Dance Company kilkakrotnie przemierzał glob, prezentując coraz bogatszy repertuar, nie tylko w teatrach i salach widowiskowych, ale też na uczelnianych kampusach i przed wiejską społecznością, często w miejscach, gdzie nigdy wcześniej nie pokazywano tańca nowoczesnego. Zespół wystąpił w ponad 520 miastach, w 62 państwach oraz reprezentował USA na festiwalach w ponad 40 krajach i podczas licznych tras pod egidą amerykańskiego Departamentu Stanu. W 1997 roku odbył tournée po całych Indiach w ramach obchodów 50. rocznicy niepodległości tego kraju. Występy w Chile (1999) uznane zostały za najlepsze międzynarodowe wydarzenie taneczne przez tamtejszych krytyków sztuki. W 2001 roku zespół odbył kolejne już tournée po Chińskiej Republice Ludowej, w 2003 roku gościł bez przerwy przez cztery tygodnie w Wielkiej Brytanii, a w 2007 roku kolejne występy w Chinach złożyły się na jego czwarte tournée w tym kraju. Mimo że Paul Taylor Dance Company stale zabiega o międzynarodowe uznanie, to ponad połowę sezonu objazdowego spędza na występach w miastach amerykańskich. W sezonie 2004/2005 z okazji 50-lecia swej działalności, zespół zgromadził na spektaklach ponad 25.000 widzów. Świętując tę rocznicę oraz 50 lat pracy jednego z najbardziej niezwykłych artystów, Taylor Foundation pokazała dzieła tego choreografa we wszystkich 50 stanach USA. To tournée przypieczętowało prekursorską rolę zespołu wśród grup objazdowych prezentujących amerykański taniec nowoczesny. Pierwszy występ w telewizji (1978) w ramach cyklu Dance in America, zapoczątkował kilkanaście spotkań z zespołem w TV PBS (m.in. Speaking in Tongues i The Wrecker’s Ball); w 1999 roku w ramach cyklu PBS American Masters pokazano film dokumentalny o Taylorze i jego zespole pod tytułem Dancemaker. W 2013 roku TV PBS przedstawiła program Paul Taylor Dance Company in Paris. Oba te dokumenty zostały zarejestrowane na DVD.

Casanova w Warszawie

Balet w choreografii Krzysztofa Pastora., którego prapremiera odbyła się 28 maja 2015 r. powstał z inicjatywy Polskiego Baletu Narodowego na zamówienie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Librecista Paweł Chynowski i choreograf Krzysztof Pastor oparli się na historii pobytu Giacomo Casanovy w Warszawie 250 lat temu, w pierwszych miesiącach istnienia królewskiego teatru publicznego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Sięgnęli przy tym do mniej znanych utworów wokalnych i orkiestrowych Wolfganga Amadeusa Mozarta, którego muzyka dominowała w tamtej epoce. Partyturę zestawił dla potrzeb przedstawienia Jakub Chrenowicz, obejmując zarazem kierownictwo muzyczne prapremiery. Scenografem przedstawienia jest wybitny włoski artysta Gianni Quaranta, znany ze swych prac dla czołowych teatrów świata oraz głośnych produkcji filmowych, jak np.„Farinelli, ostatni kastrat”, laureat Oscara, Cesara i wielu innych prestiżowych nagród.

Casanova spędził w Warszawie kilka miesięcy na przełomie lat 1765-66. Obracał się w kręgu Stanisława Augusta, jego dworu i teatru. Ze szczególnym upodobaniem przebywał w gronie artystów baletu królewskiego. Był świadkiem wydarzeń pierwszego sezonu polskiej sceny publicznej w Operalni Saskiej. Adorował u nas konkurujące ze sobą włoskie primabaleriny: Annę Binetti, Caterinę Gattai i Teresę Casacci, oklaskiwał też występy legendarnego tancerza Charlesa Le Picqa, zwanego „Apollem Tańca” europejskiej sceny baletowej. Na koniec wdał się w konflikt i pojedynek z faworytem króla, hrabią Franciszkiem Ksawerym Branickim. A wszystko to opisał barwnie w swoich kultowych pamiętnikach. Balet „Casanova w Warszawie” nawiązuje do tych wydarzeń, tworząc malowniczą wizję inscenizacyjną tamtej epoki, teatru i baletu oraz ludzi, których znamy dobrze z kart polskiej historii.

Znany europejski miesięcznik „Dance Europe” opublikował swój doroczny ranking osiągnięć sezonu 2014/15, wskazywanych przez krytyków czołowych pism komentujących na bieżąco wydarzenia baletowe na scenach świata. W kategorii „najlepsze premiery” reprezentantka tego magazynu, Deborah Weiss, na pierwszym miejscu umieściła najnowsze przedstawienie Krzysztofa Pastora Casanova w Warszawie w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego.

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.10.15, autor: blackrose)
Tagi: VII Dni Sztuki Tańca, Teatr Wielki - Opera Narodowa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia