"Gender Check" czyli "Sprawdzam Płeć" w warszawskiej Zachęcie
Wystawa "Gender Check. Kobiecość i męskość w sztuce Europy Wschodniej", prezentowana obecnie w wiedeńskim Muzeum Sztuki Współczesnej, będzie najważniejszą w tym roku ekspozycją w warszawskiej Zachęcie.
 
Polski tytuł ekspozycji będzie brzmiał: "Sprawdzam płeć". Jest to pierwsza na Zachodzie tak wyczerpująca prezentacja sztuki z Europy Środkowo-Wschodniej dotyczącej ról społecznych i kategorii gender. Kuratorką wystawy jest - urodzona w Belgradzie - Bojana Pejić (czyt. bojana pejcz). Na wystawie - czynnej w Zachęcie od 19 marca - prezentowana jest także sztuka polska.Zainteresowanie artystów sztuką ciała, seksualnością i problematyką feministyczną obserwujemy od lat 90. Ale po raz pierwszy oglądamy tak szeroką porównawczą prezentację sztuki Europy Środkowej i Wschodniej poświęconą problemom płci. Z zastrzeżeniem, że nie jest to manifest sztuki feministycznej zbuntowanej przeciw stereotypom kobiecości i męskości. W pokazie uczestniczą twórcy wszystkich mediów – od malarstwa po instalacje i wideo – którzy przedstawiają kobiece i męskie ciała oraz interesują się przemieszaniem kulturowych wzorców płciowości.
 
Przy obecności tylu artystów - a wśród nich tak głośnych nazwisk, jak Anri Sala, Lia Perjovschi, Katarzyna Kozyra, Oleg Kulik, Vladislav Mamyshev-Monroe, Marina Abramović, Tanja Ostojić czy Boris Mikhailov - wystawa nakreśla wyjątkowo zróżnicowany obraz okresu w historii sztuki, który do niedawna w większej części pozostawał nieznany, oraz mogłaby stanowić ważny głos we współczesnej debacie na temat płci.
Polska sztuka jest na wystawie w Wiedniu reprezentowana bogato i obszernie – od prac Katarzyny Kobro, Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz po Julitę Wójcik i męską grupę C.U.K.T. Szczególnie prace Szapocznikow dobrze się wpisują w ideę wystawy, a jej wizja kobiecości oraz stereotypów związanych z płcią i pięknem jest wyjątkowo współczesna.
 
- Zachęta na wiosnę pokaże wystawę „Gender Check”, która niedawno została otwarta w Wiedniu. To będzie przegląd problematyki gender, problematyki feministycznej i maskulinistycznej w Europie Wschodniej od lat sześćdziesiątych do dziś. (...) W Warszawie powstanie ciekawa sytuacja: „Gender Check”, „Ars Homo Erotica”, Europride. Jestem przekonany, że te wystawy zmienią to miastoPiotr Piotrowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
 
Dodaj artykuł do:
(dodano 20.03.10, autor: awaria)
Tagi: gender check, wystawa, sprawdzam płeć, zachęta
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
Joseph Kosinski
2
Dani de la Orden
3
Celia Rico Clavellino
4
David Marqués
5
Michael Dweck, Gregory Kershaw
6
Blandine Lenoir
7
Margien Rogaar
8
Lionel Baier
9
Dean DeBlois
10
Wes Anderson
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia