7. edycja Grolsch ArtBoom Festival

Znamy program 7. edycji Grolsch ArtBoom Festival, który rozpocznie się 25 września w Krakowie. W tym roku festiwal skupi się na obecności wsi w mieście, a także wpływie miasta na rzeczywistość życia na wsi.

Festiwal skoncentruje się na obszarze centrum, ale również na terenie Salwatora, Bronowic i Woli Justowskiej. Swoje prace zaprezentują m.in: Leon Tarasewicz, Mykola Ridnyi, Alicja Rogalska, Piotr Lutyński, Marek Firek, Grizdale Art, Anna Królikiewicz, Daniel Rycharski, Oliver Ressler czy Grupa Centrala.

W ramach tegorocznej edycji festiwalu niekontrolowany kapitalizm będzie tematem cyklu krytycznych bilbordów Nieudane inwestycje Olivera Resslera. Projekt W kawałkach ukraińskiego artysty Mykoli Ridnyi’ego będzie symboliczną ilustracją wchłaniania terenów wiejskich przez rozbudowujące się miasto. Przyzba przypomni, jak w projektach prekursorskich modernistycznych osiedli uwzględniano fakt, że większość ich przyszłych mieszkańców stanowić będzie pierwsza miejska generacja, która przybędzie tam wraz ze swoimi tradycyjnymi potrzebami i przyzwyczajeniami. Żywa Latarnia nawiąże do tradycji wiejskich kapliczek, a także do budowanych w Krakowie od XIV wieku latarni umarłych, które niegdyś stanowiły świetlne punkty orientacji w mieście, informujące o położeniu cmentarzy i szpitali.
ADVERTISEMENT

Marek Firek zaprosi na happening Psia niedziela odwołujący się do organizowanego corocznie w Krakowie popularnego pochodu jamników, natomiast umiejscowiona na bulwarach wiślanych wystawa Village People Daniela Rycharskiego i Szymona Maliborskiego zainauguruje działalność stworzonego przez ten tandem mobilnego Muzeum Alternatywnych Historii Społecznych. Projekt kuratorski Stacha Rukszy Cavalleria rusticana (Rycerskość wieśniacza), który zaprezentowany zostanie w Składzie Długa złoży się z prac performera Michała Łagowskiego zestawionych z korespondującymi z nimi obiektami.

Honorata Martin podczas spotkania z fanami opowie o swoich samotnych wędrówkach po polskiej prowincji (Wyjście w Polskę, 2013). Historia Zwierzyńca jest inspiracją dla projektu, w którym jeden z oryginalnych zabytkowych budynków stanie się tytułowym Domem Fermentu. Instalacja Waliły – Kraków – Waliły symbolicznie wprowadzi, przyjeżdżających na krakowski dworzec podróżnych, w atmosferę miasta powszechnie kojarzonego z kulturą i sztuką.

Projektom odbywającym się w przestrzeni miasta towarzyszyć będą panele dyskusyjne. Fundacja Instytut Architektury zaprosi na spotkania: Chałupa – kostka – cottage, gdzie mowa będzie o „znikaniu” Bronowic, oraz Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń w ramach, którego uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie dlaczego we współczesnych miastach tak bardzo mnożą się szlabany, bramki, płoty, piny oraz kamery. Z kolei Bogna Świątkowska, założycielka Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana zaprosi na debatę socjologiczną Wieś w mieście. Dyskusja toczyć się będzie wokół zagadnień przenikania się miasta i wsi, przestrzeni wiejskiej „zjadanej” przez nowe osiedla, a także różnic w postrzeganiu przestrzeni – jej zalet i wad – w zależności od przynależności do klasy społecznej czy miejsca zamieszkania.

Tradycją ArtBoomu jest współpraca z sopockim ArtLoop Festival. W  tym roku w Krakowie pokażemy projekt Anny Królikiewicz, która stworzy instalację Honey/Moon związaną z Weselem Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei w ramach współpracy z Instytucją Kultury Katowice – Miasto Ogrodów we wsi Kurówko odsłonięty zostanie inspirowany grafiką Albrechta Dürera Pomnik chłopa Daniela Rycharskiego. Następnie obiekt wyruszy w nawiązującą do rytuału peregrynacji świętych obrazów podróż do Krakowa, gdzie odwiedzi miejsca związane z wiejską historią miasta.

7. edycja Grolsch ArtBoom Festival
Od 25 września do 9 października 2015 roku
Kraków

Dodaj artykuł do:
(dodano 01.09.15, autor: blackrose)
Tagi: 7. edycja Grolsch ArtBoom Festival, Kraków
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia