Wewnątrz dźwiękowej rzeźby

W kręgu muzyki współczesnej niezwykle ważną rolę spełniają wytwórnie płytowe. Specjalizując się w konkretnym gatunku, wyszukują młode talenty, swoim logiem potwierdzając wysoką jakość prezentowanej muzyki. Do grona tych najbardziej szanowanych firm należą ECM i Cantaloupe Music. Nagraniem albumów dla obu tych wytwórni może pochwalić się australijska kompozytorka Kate Moore, której muzykę usłyszmy w Krakowie 19 września podczas festiwalu Sacrum Profanum.

Urodziła się w Holandii, ale kiedy miała siedem lat, przeniosła się z rodzicami do Australii. Dorastała w Sydney, studia ukończyła w Canberrze. Aby rozpocząć karierę muzyczną wróciła jednak do Holandii, gdzie od lat funkcjonuje silna scena muzyki współczesnej.

- Pierwszym instrumentem, na którym grałam, był fortepian. Lubiłam na nim improwizować – to był mój sposób na opowiadanie historii. Nie przepadałam za lekcjami czy ćwiczeniami, ale improwizowanie naprawdę mnie wciągało. Kiedy mama mnie zapisała do szkoły muzycznej, najpierw trafiłam do klasy skrzypiec, ale nie chciałam grać na tym instrumencie, dopiero po przeniesieniu do klasy wiolonczeli, przestałam się buntować. Uznałam, że to mój instrument – powiedziała Moore w rozmowie z blogiem RMVD Foundation.

Dzisiaj, wśród wszechstronnych zainteresowań artystki, szczególne miejsce zajmuje muzyka pisana na wiolonczelę a także na fortepian. Lubi również eksperymentować z rejestrowaniem dźwięków otoczenia oraz umieszczaniem tradycyjnych instrumentów w niekonwencjonalnych przestrzeniach w celu uzyskania oryginalnego brzmienia.

- Komponowanie muzyki to ciekawy sposób na zbliżanie ludzi do siebie. Trochę przypomina tworzenie rzeźby – ale dźwięki wypełniają całą przestrzeń i człowiek może przebywać wewnątrz nich, obserwując jak się rozwijają i ewoluują. To dla mnie coś niezwykle ekscytującego – podkreśla w serwisie I Care If You Listen.

Moore zaprezentuje w Krakowie materiał z dwóch swych najważniejszych płyt. Dances And Canons, nagrana dla ECM, to efekt kooperacji kompozytorki z holenderską pianistką Saskią Lankhoorn. Obie panie współpracują razem od 2003 roku – i Dances And Canons to bez wątpienia ich szczytowe osiągnięcie. W przestrzennych, hipnotycznych, pełnych repetycji kompozycjach na fortepian odbija się nie tylko fascynacja Moore współczesnymi minimalistami, ale także pamięć o australijskich krajobrazach pustynnych, zapamiętanych z dzieciństwa.

Muzyka z albumu Stories For Ocean Shells, który znalazł się w katalogu Cantaloupe Music, ma zupełnie inny charakter. Tym razem Moore zaprosiła jedną z najwybitniejszych wiolonczelistek naszych czasów – Ashley Bathgate, znaną krakowskiej publiczności z grupy Bang On A Can All-Stars – mającą w swym dorobku wykonania najważniejszych utworów na ten instrument, od Bacha do Dvořáka. Obie panie przez lata kształtowały język wspólnej wypowiedzi muzycznej, czego podsumowaniem okazał się porywający materiał, pokazujący jak integralna może być współpraca między kompozytorem a wykonawcą.

Dances & Canons Kate Moore, gra Saskia Lankhoorn. Zobaczcie.
Stories for Ocean Shells – kompozycja autorstwa Kate Moore, na wiolonczeli gra Ashley Bathgate. Posłuchajcie.

Więcej informacji o tegorocznej edycji Festiwalu Sacrum Profanum tutaj.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt, który zyskał status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Prezentuje muzykę XX wieku i najnowszą, łączy muzykę poważną z innymi nurtami. Co roku program koncentruje się na twórczości kompozytorów z innego kraju lub grupy krajów. Jego rangę buduje udział: z jednej strony – najlepszych zespołów wykonujących muzykę współczesną, m.in. Ensemble Modern, Ensemble intercontemporain, Klangforum Wien, z drugiej – gwiazd światowej sceny alternatywnej m.in. Aphex Twina, Jónsiego, Kraftwerk, Jonny’ego Greenwooda, Adriana Utley’a (Portishead), Toma Verleine’a (Television), Willa Gregory’ego (Goldfrapp). Prestiż festiwalu podkreśla obecność na koncertach twórców uznawanych za ikony muzyki – w 2011 r, Steve Reich – mistrz minimalizmu świętuje swoje 75. urodziny właśnie w Krakowie. Festiwal zdobył najpoważniejsze polskie nagrody i wyróżnienia. Zyskał też status jednego z najciekawszych wydarzeń muzycznych Europy. Festiwal został wpisany do oficjalnego kalendarza Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W 2011 r, po raz pierwszy w historii, amerykańską edycję festiwalu zapowiadał wspólny koncert muzyki Steve’a Reicha i Krzysztofa Pendereckiego, zorganizowany w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych świata – Alice Tully Hall nowojorskiego Lincoln Center. Festiwal, rekomendowany m.in. przez prestiżowe magazyny muzyczne świata m.in. Gramophone, telewizję Mezzo, The Wall Street Journal i BBC Music Magazine, cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. Festiwalowe wydarzenia relacjonuje co roku ponad 160 dziennikarzy z Polski i zagranicy. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Filip Berkowicz. Więcej na: www.sacrumprofanum.com

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego PKO OFF CAMERA, cykl Opera Rara, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu „Karnet”, operatorem Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz Krakow Film Commission, a także operatorem wydarzeń kulturalnych w TAURON Arenie Kraków. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków oraz prowadzi portale tematyczne tj. Krakow.travel, czy Kids In Kraków. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.08.15, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Moore, Sacrum Profanum
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia