Rusza VII edycja programu TEATR POLSKA

Dwie realizacje „Męczenników” – Anny Augustynowicz i Grzegorza Jarzyny, głośne „The Hideout/Kryjówka” Pawła Passiniego, „Tato” Małgorzaty Bogajewskiej i „Sanatorium” Polskiego Teatru Tańca oraz „A niech to Gęś kopnie!” Marty Guśniowskiej – to tylko niektóre tytuły, jakie mieszkańcy całej Polski zobaczą w tegorocznym programie TEATR POLSKA, który już po raz siódmy rusza w trasę. Od 29 lipca do 5 grudnia 2015 roku 18 spektakli zostanie zaprezentowanych 174 razy w 87 miejscowościach.

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją do powstania TEATRU POLSKA były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miast najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Do tegorocznego programu TEATR POLSKA zgłosiło się 91 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 17 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet Organizacyjny przyznał dotacje 18 teatrom.

W programie TEATR POLSKA 2015 zaprezentujemy spektakle: „A niech to Gęś kopnie!” w reżyserii Marty Guśniowskiej z Teatru Animacji w Poznaniu „Jakiś i Pupcze” w reżyserii Piotra Szczerskiego z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach „Jasiu albo Polish joke” w reżyserii Macieja Podstawnego z Teatru Nowego w Zabrzu „Męczennicy” w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu „Męczennicy” w reżyserii Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa „Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci” w reżyserii Rafała Urbackiego z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie „Ony” w reżyserii Aliny Moś-Kerger z Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim „Ostatnia Miłość” w reżyserii Samuela Atzmona Wircera z Fundacji Kresy 2000 z Nadrzecza „Piotruś i wilk” w reżyserii Bernarda Bielenia z Białostockiego Teatru Lalek „Przygody Koziołka Matołka” w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego z Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie „Remus” w reżyserii Remigiusza Brzyka z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku „Rewolucja balonowa” w reżyserii Sławomira Batyry z MA Fundacji z Warszawy „Sanatorium” w reżyserii Kariny Adamczak-Kasprzak i Agaty Ambrozińskiej-Rachuty z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu „Tata ma kota” w reżyserii Łukasza Witta-Michałowskiego z Fundacji Sceny InVitro „Tato” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie „The Hideout/Kryjówka” w reżyserii Pawła Passiniego z Centrum Kultury w Lublinie „Tylko jeden dzień” w reżyserii Agaty Kucińskiej ze Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” w reżyserii Krzysztofa Popiołka z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Pierwszym pokazem w ramach programu jest „Tylko jeden dzień” w reżyserii Agaty Kucińskiej, Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze, który odbędzie się w Rydułtowskim Centrum Kultury FENIKS 29 lipca. Pokazem w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zakończy program 5 grudnia „Rewolucja balonowa” MA Fundacji z Warszawy.

Pierwszy raz w programie wezmą udział: MA Fundacja z Warszawy, Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Krakowie, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Nowy w Zabrzu, TR Warszawa oraz Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze.

TEATR POLSKA odwiedzi aż 18 nowych miejscowości. Zagramy po raz pierwszy w: Bełżycach, Zwierzyńcu, Tarnogrodzie (województwo lubelskie), Tarnobrzegu, Strzyżewie, Lubaczowie (podkarpackie), Strzelinie (dolnośląskie), Skwierzynie, w Kostrzynie nad Odrą (lubuskie), Biskupcu, Ostródzie (warmińsko-mazurskie), Krynicy Zdrój, Gorlicach (małopolskie), w Kórniku (wielkopolskie), Bytowie (pomorskie), w Dębnie, Barlinku (zachodniopomorskie) oraz w Choroszczy (podkarpackie).

Spektakle w tegorocznym repertuarze TEATR POLSKA zostały docenione nie tylko przez Komisję Artystyczną, ale także przez widzów i krytyków. To przedstawienia, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na wielu polskich festiwalach oraz konkursach. „Tato” Małgorzaty Bogajewskiej otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „R@Port” w Gdyni, a w 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Bogajewska otrzymała nagrodę za reżyserię, zaś Ewelina Starejki wyróżnienie za rolę Mamuśki. „A niech to Gęś kopnie!” Marty Guśniowskiej zdobyło główną nagrodę na 27. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz wyróżnienie dla twórców na 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. „Jasiu albo Polish joke” Macieja Podstawnego doceniono na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (nagroda za reżyserię oraz nagrody aktorskie dla Anny Koniecznej, Jarosława Karpuka oraz Dariusza Niebudka), a „Męczennicy” Anny Augustynowicz zostali docenieni na III Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu (tytuł Najlepszego Debiutującego Aktora trafił do Konrada Bety za rolę Benjamina) oraz na XV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (I nagroda za reżyserię dla Augustynowicz, wyróżnienie aktorskie dla Marii Dąbrowskiej, nagroda za debiut dla Konrada Bety). Tekst na podstawie, którego powstał spektakl „Ony” zdobył zaś nagrodę w organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. W TEATRZE POLSKA zobaczymy go w interpretacji Aliny Moś-Kerger.

W ramach TEATR POLSKA zaprezentowane zostaną spektakle dla sprofilowanej wiekowo widowni. Wśród spektakli są propozycje adresowane zarówno do najmłodszych widzów: „Piotruś i wilk” (od 3 lat), „Przygody Koziołka Matołka” (od 4 lat), „Tylko jeden dzień” (od 5 lat), „A niech to Gęś kopnie!” (od 7 lat), ale także spektakle dla widzów powyżej 16 roku życia: „Jakiś i Pupcze”, „Jasiu albo Polish joke”, „Męczennicy” TR Warszawa, „Ony”, „Tata ma kota (albo Poczytaj mi tato)”, „The Hideout/Kryjówka”.

W 2014 roku w ramach programu TEATR POLSKA 182 pokazy 19 spektakli zobaczyło aż 30 946 widzów z 91 miejscowości w całej Polsce.

TEATR POLSKA 2015 to 18 spektakli teatralnych / 87 miejscowości w całej Polsce /174 prezentacje przedstawień.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej na stronie: www.polska.e-teatr.pl

TEATR POLSKA 2015

PROGRAM

Teatr Animacji w Poznaniu

A niech to Gęś kopnie!

autor: Marta Guśniowska reżyseria: Marta Guśniowska scenografia: Julia Skuratova (Litwa) muzyka: Piotr Nazaruk

obsada: Marek A. Cyris, Krzysztof Dutkiewicz, Mariola Ryl-Krystianowska, Marcin Ryl-Krystianowski, Elżbieta Węgrzyn

Któż z nas nie widział gęsi przechadzającej się beztrosko po wiejskim podwórku? Długaśna szyja, śmieszne, klapiaste stopy – gęś jak to gęś. Ale czy naprawdę ją znamy? Czy zastanawialiśmy się kiedyś, o czym myśli, o czym marzy? Twórcy spektaklu „A niech to Gęś kopnie!” zadali sobie te pytania i ku wielkiemu zdziwieniu odkryli smutną prawdę: Gęś – przynajmniej ich bohaterka – ma depresję. Jest chuda, brzydka i nie ma przyjaciół. Jedyne, co ma, to wielki smutek przyczepiony do niej mocno, niczym jesienny liść do podeszwy mokrego buta. A może Lis, który znienacka pojawi się w kurniku, pomoże bohaterce na nowo spojrzeć na świat?

Spektakl Marty Guśniowskiej (dramatopisarka zadebiutowała nim jako reżyserka własnej sztuki) to zabawna opowieść o poszukiwaniu sensu życia, o sile przyjaźni oraz szczęściu, które może nas spotkać nawet wtedy, kiedy najmniej się go spodziewamy. Przedstawienie zdobyło główną nagrodę na 27. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu oraz wyróżnienie dla twórców na 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Czas trwania spektaklu: 60 minut.

Spektakl dla widzów od 7 lat.

www.teatranimacji.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

JAROCIN, 07.09.2015, godz. 11:00 i 18:00, Stowarzyszenie Jarocin XXI, ul. Gołębia 1 KROTOSZYN, 08.09.2015, godz. 18:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 18 GOSTYŃ, 09.09.2015, godz. 17:00, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, ul. Hutnika 4 ŚRODA WIELKOPOLSKA, 10.09.2015, godz. 18:00, Ośrodek Kultury Środa Wlkp., ul. 20 Października 30 KONIN, 11.09.2015, godz. 11:00 i 17:30, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - DK Oskard, al. 1 Maja 7A WĄGROWIEC, 12.09.2015, godz. 17:00, Miejski Dom Kultury, ul. Kościuszki 55 KRASNYSTAW, 18.10.2015, godz. 16:00, Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10 STALOWA WOLA, 19.10.2015, godz. 17:00, Miejski Dom Kultury, ul. 1 Sierpnia 9 NOWA SÓL, 07.11.2015, godz. 17:00, Nowosolski Dom Kultury, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 49 BRZEG DOLNY, 09.11.2015, godz. 18:00, Dolnobrzeski Ośrodek Kultury, ul. Kolejowa 29 STRZELIN, 10.11.2015, godz. 17:00, Strzeliński Ośrodek Kultury, ul. Brzegowa 10A OŁAWA, 11.11.2015, godz. 17:00, Centrum Sztuki w Oławie, ul. Młyńska 3 NYSA, 12.11.2015, godz. 18:00, Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik, ul. Wałowa 7 KŁODZKO, 13.11.2015, godz. 17:00, Samorządowa Instytucja Kultury Kłodzko 2016, pl. Władysława Jagiełły 1

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Jakiś i Pupcze

autor: Hanoch Levin reżyseria, inscenizacja: Piotr Szczerski współpraca: Jerzy Sitarz przekład: Ela Sidi scenografia: Hanna Szymczak muzyka: Zygmunt Konieczny reżyseria światła: Krzysztof Sendke ruch sceniczny: Małgorzata Ziółkowska

obsada: Teresa Bielińska, Mirosław Bieliński, Marcin Brykczyński, Dagna Dywicka, Janusz Głogowski, Krzysztof Grabowski, Ewelina Gronowska, Edward Janaszek, Ewa Józefczyk, Joanna Kasperek, Jerzy Sitarz, Artur Słaboń, Zuzanna Wierzbińska, Dawid Żłobiński

Szpetna Pupcze i ohydny Jakiś – najbrzydsi ludzie na świecie. Ale też, jak każdy człowiek, chcą kochać i być kochanymi, chociaż w przypadku akurat tych bohaterów to marzenie odległe i niemożliwe. Są tak zdesperowani, że nie liczą już na znalezienie „drugiej połówki”, szukają kogoś, kto w ogóle zechciałby spojrzeć na nich przychylnym okiem. Z pomocą przychodzą zmartwieni rodzice i pewien cwany swat. Okazuje się jednak, że brzydota nie jest jedynym problemem świeżo upieczonej pary. Nad bohaterami ciąży coś więcej niż fatum.

Sztuka chętnie wystawianego w Polsce izraelskiego pisarza Hanocha Levina to opowieść o niezgodzie na bylejakość, ale też o dręczącej samotności. Estetyka przestrzeni i sposób prowadzenia aktorów przez Piotra Szczerskiego nawiązują do stylistyki Tadeusza Kantora. Całość dopełnia doceniona przez krytyków muzyka Zygmunta Koniecznego.

Czas trwania spektaklu: 120 minut (1 przerwa). Spektakl dla widzów od lat 16. www.teatr-zeromskiego.com.pl

POKAZY SPEKTAKLU: BRZEG, 29.09.2015, godz. 18:30, Brzeskie Centrum Kultury, ul. Mleczna 5 NYSA, 01.10.2015, godz. 18:00, Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik ul. Wałowa 7 BEŁCHATÓW, 08.10.2015, godz. 19:00, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, pl. Narutowicza 1A JĘDRZEJÓW, 13.10.2015, godz. 18:00, Centrum Kultury Jędrzejów, al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 3 BUSKO-ZDRÓJ, 15.10.2015, godz. 18:30, Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju, ul. Mickiewicza 22 STARACHOWICE, 05.11.2015, godz. 19:00, Starachowickie Centrum Kultury, ul. Radomska 21

Teatr Nowy w Zabrzu

Jasiu albo Polish joke

autor: David Ives reżyseria: Maciej Podstawny przekład: Daniel Woźniak scenografia, kostiumy: Kaja Migdałek światła: Tomasz Ziółkowski muzyka: Anna Stela teksty piosenek: Zuzanna Bojda

obsada: Marcin Gaweł, Jarosław Karpuk, Anna Konieczna, Andrzej Kroczyński, Dariusz Niebudek, Jolanta Niestrój-Malisz, Joanna Romaniak

Surrealistyczna komedia o kompleksach pewnego Polish-American, czyli Amerykanina polskiego pochodzenia. Bohater ukrywa swoje korzenie przed demoniczną szefową złośliwie tropiącą ślady polskości. Zmęczony jej podejrzliwością Jasiu, za namową wuja, postanawia podawać się za Irlandczyka, bo „Irlandczyków wszyscy lubią". Okazuje się jednak, że ukrywanie prawdziwej tożsamości nie jest wcale takie proste.

Kontrowersyjna, zwłaszcza dla amerykańskiej Polonii, sztuka Davida Ivesa (pseudonim Dawida Roszkowskiego, dramatopisarza polskiego pochodzenia) bije rekordy popularności na amerykańskich scenach od Salt Lake City, po Houston, Chicago i Nowy Jork. W Polsce inscenizację Macieja Podstawnego doceniono na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (nagroda za reżyserię oraz nagrody aktorskie dla Anny Koniecznej, Jarosława Karpuka oraz Dariusza Niebudka).

Czas trwania spektaklu: 120 minut (bez przerwy). Spektakl dla widzów od 16 lat. www.teatrzabrze.pl

POKAZY SPEKTAKLU: DĘBICA, 23.08.2015, godz. 19:00, Miejski Ośrodek Kultury, ul. Sportowa 28 STALOWA WOLA, 07.09.2015, godz. 18:00, Miejski Dom Kultury, ul. 1 Sierpnia 9 STASZÓW, 08.09.2015, godz. 18:00, Staszowski Ośrodek Kultury, ul. Parkowa 6 STARACHOWICE, 09.09.2015, godz. 19:00, Starachowickie Centrum Kultury, ul. Radomska 21 STĄPORKÓW, 10.09.2015, godz. 18:00, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie, ul. Piłsudskiego 103
WODZISŁAW, 12.09.2015, godz. 20:00, Wodzisławskie Centrum Kultury, ul. Ks. Płk. Wilhelma Kubsza 17 BRZEG DOLNY, 18.09.2015, godz. 18:00, Dolnobrzeski Ośrodek Kultury, ul. Kolejowa 29 KROTOSZYN, 19.09.2015, godz. 19:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 18 GORLICE, 26.10.2015, godz. 19:00, Gorlickie Centrum Kultury, ul. Józefa Michalusa 4
KROSNO, 27.10.2015, godz. 19:00, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1 STRZYŻÓW, 28.10.2015, godz. 18:00, Dom Kultury „Sokół”, ul. Mostowa 2 LUBACZÓW, 30.10.2015, godz. 19:00, Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie, ul. Marii Konopnickiej 2

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

Męczennicy

autor: Marius von Mayenburg reżyseria: Anna Augustynowicz przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek scenografia: Marek Braun kostiumy: Wanda Kowalska muzyka: Jacek Wierzchowski reżyseria światła: Krzysztof Sendke

obsada: Konrad Beta, Maria Dąbrowska, Sara Celler-Jezierska, Rafał Kosowski, Barbara Lewandowska, Maciej Litkowski, Filip Perkowski, Czesław Skwarek

koprodukcja z Teatrem Współczesnym w Szczecinie

Nastoletni Benjamin odmawia udziału w lekcjach pływania. Matka podejrzewa go o zażywanie narkotyków. W rzeczywistości jednak chodzi o coś innego: chłopak przeżył religijne objawienie. Zaczyna studiować Biblię i terroryzować religijnym światopoglądem szkolnych kolegów i nauczycieli.

Sztuka von Mayenburga opowiada historię zderzenia religijnej i świeckiej wizji świata oraz poddaje pod dyskusję różne aspekty fanatyzmu. Porusza również temat rodzących się w środowisku szkolnym konfliktów oraz trudności w komunikacji, które mogą mieć niebezpieczne skutki. Spektakl Anny Augustynowicz został doceniony na III Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt” w Toruniu (tytuł Najlepszego Debiutującego Aktora trafił do Konrada Bety za rolę Benjamina) oraz na XV Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (I nagroda za reżyserię dla Anny Augustynowicz, wyróżnienie aktorskie dla Marii Dąbrowskiej, nagroda za debiut dla Konrada Bety).

Czas trwania spektaklu: 90 minut (bez przerwy). Spektakl dla widzów od 14 lat.

www.teatr.walbrzych.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

RYDUŁTOWY, 11.09.2015, godz. 18:30, Rydułtowskie Centrum Kultury FENIKS, ul. Strzelców Bytomskich 9A CZECHOWICE-DZIEDZICE, 12.09.2015, godz. 18:00, Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, ul. Niepodległości 42 NYSA, 18.09.2015, godz. 18:00, Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik, ul. Wałowa 7 GŁOGÓW, 20.09.2015, godz. 19:00, Miejski Ośrodek Kultury, pl. Konstytucji 3 Maja 2 DZIERŻONIÓW, 24.09.2015, godz. 18:00, Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, ul. Świdnicka 23 BRZEG DOLNY, 25.09.2015, godz. 18:00, Dolnobrzeski Ośrodek Kultury, ul. Kolejowa 29 OŁAWA, 05.10.2015, godz. 18:00, Centrum Sztuki w Oławie, ul. Młyńska 3 Centrum Sztuki w Oławie, ul. Młyńska 3 NOWA RUDA, 07.10.2015, godz. 18:00, Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, ul. Strzelecka 2A KŁODZKO, 09.10.2015, godz. 19:00, Kłodzkie Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu, pl. Władysława Jagiełły 1

TR Warszawa

Męczennicy

na podstawie dramatu: Märtyrer Mariusa von Mayenburga reżyseria, adaptacja, opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna przekład: Elżbieta Ogrodowska-Jesionek scenografia: Monika Pormale kostiumy: Anna Nykowska wideo: Robert Mleczko reżyseria światła: Felice Ross muzyka: Michał Lis, Piotr Lis opracowanie muzyczne: Piotr Domiński dramaturgia: Roman Pawłowski konsultacja cytatów z Biblii: prof. Tadeusz Bartoś

obsada: Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Aleksandra Konieczna, Cezary Kosiński, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska

Lidka, uczennica gimnazjum, szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie, kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko.

Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą.

Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne i polityczne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?

Czas trwania spektaklu: 120 minut (bez przerwy). Spektakl dla widzów od 16 lat. www.trwarszawa.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

JAROCIN, 15.09.2015, godz. 19:00, Stowarzyszenie Jarocin XXI, ul. Gołębia 1 KROTOSZYN, 17.09.2015, godz. 19:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp.18 KONIN, 15.10.2015, godz. 19:00, Centrum Kultury i Sztuki - DK Oskard, al. 1 Maja 7A SUWAŁKI, 4.11.2015, godz. 19:00, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5 NOWA SÓL, 27.11.2015, godz. 19:00, Nowosolski Dom Kultury, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 49

Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci

autor: Artur Pałyga reżyseria: Rafał Urbacki scenografia: Maryna Wyszomirska muzyka: Piotr Piasecki-Bajzel współpraca reżyserska: Volodymyr Vorobiov

obsada: Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz, Bogdan Ferenc, Michalina Rodak oraz gościnnie: Dorota Jenek, Ewa Jenek, Damian Karwacki, Filip Pawlak, Sebastian Pawlik, Dariusz Pavanello, Agata Wąsik.

Punktem wyjścia do inscenizacji stała się legenda o wypędzeniu żebraków i chromych z Gniezna tuż przed dniem patrona miasta św. Wojciecha, podczas którego odbywa się uroczysta procesja. „Król odmieńców” rzucił wtedy ponoć klątwę na miasto: Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci. Twórcy przygotowali reinterpretację podania i dopisali do niego współczesny ciąg dalszy, przedstawiając na scenie obraz zemsty żebraków i oblężenia miasta.

Spektakl/koncert powstał w ramach projektu 5 zmysłów. Ekspresja realizowanego przez poznańskie Stowarzyszenie Edukacyjne MCA zakładającego pracę z osobami niepełnosprawnymi. Reżyser Rafał Urbacki, sam niegdyś zmagający się z problemem niepełnosprawności, wspólnie z ukraińskim rezydentem Vołodymyrem Vorobiovem stworzyli przejmującą opowieść o dyskryminacji i wykluczeniu.

Czas trwania spektaklu: 60 minut (bez przerwy). Spektakl dla widzów od 13 lat.

www.teatr.gniezno.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

ŻNIN, 12.09.2015, godz. 18:00, Żniński Dom Kultury, ul. Pocztowa 15 WRZEŚNIA, 14.09.2015, godz. 19:00, Wrzesiński Ośrodek Kultury, ul. Kościuszki 21 KÓRNIK, 16.09.2015, godz. 19:00, Kórnicki Ośrodek Kultury, ul. Prowent 6 WĄGROWIEC, 30.09.2015, godz. 18:00, Miejski Dom Kultury, ul. Kościuszki 55 ŚRODA WIELKOPOLSKA, 24.10.2015, godz. 18:30, Ośrodek Kultury Środa Wlkp., ul. 20 Października 30 KROTOSZYN, 04.11.2015, godz. 19:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp.18

Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim

Ony

autor: Marta Guśniowska reżyseria, scenografia: Alina Moś-Kerger ruch sceniczny: Bartosz Bandura muzyka: The Dumplings

obsada: Bartosz Bandura, Beata Chorążykiewicz, Joanna Ginda, Marta Karmowska, Jan Mierzyński, Artur Nełkowski, Kamila Pietrzak-Polakiewicz, Krzysztof Tuchalski

Historia chłopca uwikłanego w skomplikowaną sytuację rodzinną, zagubionego we własnej wyobraźni. Ośmioletni Ony w towarzystwie spotkanej po drodze Księżniczki, przemierza świat, by odnaleźć ojca, którego nie pamięta. Próbuje przy tym zmierzyć się z rzeczywistością dorosłych, choć zupełnie jej nie rozumie. Dzięki dziecięcej fantazji i wrażliwości udaje mu się ją jednak zaakceptować.

Z typową dla siebie językową wyobraźnią dramatopisarka Marta Guśniowska snuje bajkę o przemijaniu. Dojrzałą, choć widzianą oczyma dorastającego dziecka. Kreśli drogę, którą trzeba pokonać, by odnaleźć siebie i swoje miejsce w świecie. Tekst zdobył nagrodę w organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czas trwania spektaklu: 85 minut (bez przerwy). Spektakl dla widzów od 16 lat.

www.teatr-gorzow.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

DĘBNO, 24.09.2015, godz. 18:00, Dębnowski Ośrodek Kultury, ul. Daszyńskiego 20 BARLINEK, 06.10.2015, godz. 12:00, 18:00, Barlinecki Ośrodek Kultury, ul. Podwale 9 ŚWIEBODZIN, 23.10.2015, godz. 18:00, Świebodziński Dom Kultury, ul. Piłsudskiego 39/41 KOSTRZYN nad Odrą, 29.10.2015, godz. 18:00, Kostrzyńskie Centrum Kultury, ul. Sikorskiego 34 NOWA SÓL, 16.11.2015, godz. 18:00, Nowosolski Dom Kultury, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 49 ŻARY, 17.11.2015, godz. 18:00, Żarski Dom Kultury, ul. Wrocławska 7 CHOSZCZNO, 19.11.2015, godz. 18:00, Choszczeński Dom Kultury, ul. Bohaterów Warszawy 17 MIĘDZYCHÓD, 24.11.2015, godz. 18:00, Centrum Animacji Kultury w Międzychodzie, pl. Kościuszki 9 SKWIERZYNA, 27.11.2015, godz. 18:00, Skwierzyński Ośrodek Kultury, ul. Teatralna 5

Fundacja Kresy 2000, Nadrzecze

Ostatnia Miłość

tekst: Walery Muchariamow na podstawie: Późnej Miłości Isaaca Bashevisa Singera reżyseria: Samuel Atzmon Wircer przekład: Monika Adamczyk Grabowska scenografia: Aleksander Lisianski, Stefan Szmidt muzyka: Awi Beniamin

obsada: Samuel Atzmon-Wircer, Alicja Jachiewicz, Ewa Kozłowska, Stefan Szmidt

Tragikomedia przedstawiająca losy czworga mieszkańców nowojorskiej kamienicy. Główny bohater, Harry Bendiner ma 82 lata, jest polskim Żydem doświadczonym przez los w czasach Holokaustu. Dziś wiedzie dostatnie i bezstresowe życie w towarzystwie swojego sekretarza, zresztą jedynego przyjaciela. Kiedy do apartamentu obok wprowadza się bogata i piękna wdowa, bohater traci głowę. Już po jednej rozmowie z kobietą, Harry zakochuje się i składa jej małżeńską propozycję. Zbyt piękne, aby było prawdziwe?

Światowa premiera sztuki odbyła się w 2005 roku w Izraelu. Główną rolę zagrał wówczas Samuel Atzmon Wircer (założyciel i wieloletni dyrektor Teatru Yiddishpiel w Tel Awiwie), który po blisko dziesięciu latach wystąpił także w polskiej prapremierze w Biłgoraju.

Czas trwania spektaklu: 110 minut (bez przerwy). Spektakl dla widzów od 12 lat.

www.kresy2000.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

ZWIERZYNIEC, 12.08.2015, godz. 20:00, Roztoczański Park Narodowy, ul. Plażowa 2 JANÓW LUBELSKI, 10.09.2015, godz. 18:00, Janowski Ośrodek Kultury, ul. Jana Pawła 113 ZAMOŚĆ, 11.09.2015, godz. 18:00, Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13 STĄPORKÓW, 12.09.2015, godz. 18:00, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie, ul. Piłsudskiego 103 TARNOBRZEG, 04.10.2015, godz. 18:00, Tarnobrzeski Ośrodek Kultury, ul. Słowackiego 2 STALOWA WOLA, 05.10.2015, godz. 19:00, Miejski Dom Kultury, ul. 1 Sierpnia 9 HRUBIESZÓW, 06.10.2015, godz. 18:00, Hrubieszowski Dom Kultury, ul. 3 Maja 7 STASZÓW, 07.10.2015, godz. 18:00, Staszowski Ośrodek Kultury, ul. Parkowa 6 SANOK, 14.10.2015, godz. 18:00, Sanocki Dom Kultury, ul. Mickiewicza 24 KRASNYSTAW, 15.10.2015, godz. 18:00, Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10 NISKO, 16.10.2015, godz. 18:00, Niżańskie Centrum Kultury Sokół w Nisku, ul. Tadeusza Kościuszki 9 PRZEMYŚL, 17.10.2015, godz. 18:00, Centrum Kulturalne w Przemyślu, ul. Konarskiego 9 TARNOGRÓD, 19.10.2015, godz. 18:00, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, ul. Rynek 18 TOMASZÓW LUBELSKI, 29.11.2015, godz. 18:00, Tomaszowski Dom Kultury, ul. Lwowska 72 MIELEC, 30.11.2015, godz. 18:00, Samorządowe Centrum Kultury, al. Niepodległości 7

Białostocki Teatr Lalek

Piotruś i Wilk

autor: Sergiusz Prokofiew reżyseria: Bernarda Bielenia opracowanie plastyczne: Łucja Grzeszczyk opieka pedagogiczna: Wojciech Szelachowski i Halina Zalewska-Słobodzianek

obsada: Łucja Grzeszczyk, Mateusz Smaczny, Izabela Maria Wilczewska

Symfoniczna bajka rosyjskiego kompozytora Sergiusza Prokofiewa sprzed ponad 80 lat, która w oryginale jest utworem muzycznym napisanym na „głos recytatora i orkiestrę”, doczekała się nie tylko inscenizacji teatralnych, ale też baletowych, a także nagrodzonej Oskarem adaptacji filmowej. Inscenizacja Białostockiego Teatru Lalek utrzymana jest w konwencji teatru cieni. To opowieść o Piotrusiu, który koniecznie chce wiedzieć, co kryje się za murem okalającym jego ogród. Kiedy udaje mu się wydostać na druga stronę, przekonuje się, że można tam spotkać nie tylko Ptaszka, Kaczuszkę i Kota, ale także Wilka, któremu będzie trzeba stawić czoła. Pouczająca historia nie tylko dla najmłodszych.

W spektaklu wykorzystano blisko 90 lalek oraz nagranie Orkiestry Filadelfijskiej pod dyrekcją Leonarda Bernsteina.

Czas trwania spektaklu: 40 minut. Spektakl dla widzów od 3 lat.

www.btl.bialystok.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

TEREMISKI, 07.09.2015, 17:00, Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, Teatr w Stodole, Teremiski 12 ŁAPY, 08.09.2015, godz. 17:00, Dom Kultury Łapy, ul. Nowy Rynek 15 CZEREMCHA, 09.09.2015, godz. 16:00, Gminny Ośrodek Kultury, ul. Stanisława Duboisa 14 SOKÓŁKA, 10.09.2015, godz. 16:00, Sokólski Ośrodek Kultury, pl. Kościuszki 24 CHOROSZCZ, 15.09.2015, godz. 17:00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu, ul. Sienkiewicza 29 EŁK, 19.10.2015, godz. 17:30, Ełckie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 47 BIELSK PODLASKI, 20.10.2015, godz. 17:00, Bielski Dom Kultury, ul. 3 Maja

Teatr Lalek „Pleciuga” w Szczecinie

Przygody Koziołka Matołka

autorzy: Kornel Makuszyński i Marian Walentynowicz na podstawie: 120 przygód Koziołka Matołka inscenizacja, reżyseria: Zbigniew Niecikowski scenografia, multimedia: Emilia Łapko muzyka: Piotr Klimek tekst piosenki: Malina Prześluga ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko

obsada: Mariola Fajak-Słomińska, Paulina Lenart, Marta Łągiewka, Danuta Kamińska, Katarzyna Klimek, Mirosław Kucharski, Edyta Niewińska-Van der Moeren, Maciej Sikorski, Janusz Słomiński

Opowieść o sympatycznym Koziołku w czerwonych spodenkach, który przemierzył świat, by dać się podkuć, od lat budzi żywe zainteresowanie nie tylko wśród najmłodszych odbiorców. Bo któż nie miał ochoty choć raz przyłączyć się do Matołka i wspólnie z nim poszukać Pacanowa? Kto nie martwił się i nie śmiał do rozpuku, gdy dzielny, choć nieco niezdarny bohater stawiał czoła kolejnym przeciwnościom losu?

Szczecińska inscenizacja oddająca klimat komiksowych przygód Koziołka, oparta jest na koncepcie zabawy w teatr, dzięki wykorzystaniu takich rekwizytów, jak miotła, sznurek czy fragmenty strojów bohaterów. W spektaklu zachowano cały oryginalny tekst, a jego skoczna fraza wyznacza rytm poszczególnych scen.

Czas trwania spektaklu: 50 minut (bez przerwy). Spektakl dla widzów od 4 lat.

www.pleciuga.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

DRAWSKO POMORSKIE, 23.10.2015, godz. 17:00, Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, ul. Dworcowa 2 KONIN, 25.10.2015, godz. 16:00, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Okólna 47A Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - DK Oskard, al. 1 Maja 7A KROTOSZYN, 26.10.2015, godz. 18:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 18 GOSTYŃ, 27.10.2015, godz. 17:00, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, ul. Hutnika 4 ŚRODA WIELKOPOLSKA, 28.10.2015, godz. 17:30, Ośrodek Kultury Środa Wlkp. ul. 20 Października 30 JAROCIN, 29.10.2015, godz. 17:00, Stowarzyszenie Jarocin XXI, ul. Gołębia 1 SZTUM, 19.11.2015, godz. 16:00, Sztumskie Centrum Kultury, ul. Reja 13 NOWY DWÓR GDAŃSKI, 20.11.2015, godz. 17:00, Żuławski Ośrodek Kultury, ul. Sikorskiego 21 TCZEW, 22.11.2015, godz. 16:00, Tczewskie Centrum Kultury, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10

Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

Remus

na podstawie: Życia i przygód Remusa Aleksandra Majkowskiego reżyseria: Remigiusz Brzyk przekład: Lech Bądkowski adaptacja, dramaturgia: Romuald Wicza-Pokojski opieka scenograficzna: Katarzyna Zawistowska muzyka: Adrian Jerzy Amrugiewicz

obsada: Jakub Ehrlich, Edyta Janusz-Ehrlich, Jacek Gierczak, Agnieszka Grzegorzewska, Wioleta Karpowicz, Jacek Majok, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Wojciech Stachura, Joanna Tomasik, Krystian Wieczyński.

Ze specjalnym udziałem Danuty Stenki.

„Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego to pierwsza powieść w całości napisana w języku kaszubskim i jednocześnie główna epopeja literatury kaszubskiej, nie bez przesady porównywana z „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza. Świat realny miesza się w niej ze światem legend i baśni. Bohaterem opowieści jest Remus, Kaszub, który przez wadę wymowy i niejasne pochodzenie staje się outsiderem. Poznajemy go, gdy jako dziecko zostaje poproszony przez uwięzioną królewnę o pomoc, potem śledzimy losy dorosłego już bohatera: podróżuje po regionie, handlując książkami i tocząc walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem.

Gdańska inscenizacja to opowieść o straconej tożsamości, o miejscu zapomnianym. By odnaleźć je na nowo, trzeba pokonać trzy zjawy: Strach, Trud i Nie warto.

Czas trwania spektaklu: 1 godzina 50 minut (z przerwą). Spektakl dla widzów od 12 lat.

www.teatrminiatura.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

NOWY DWÓR GDAŃSKI, 09.10.2015, godz. 18:00, Żuławski Ośrodek Kultury, ul. Sikorskiego 21 KOŚCIERZYNA, 13.10.2015, godz. 19:00, Kino Remus, ul. 3 Maja 9 WEJHEROWO, 20.10.2015, godz. 18:00, Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 255 BYTÓW, 20.11.2015, godz. 18:00, Bytowskie Centrum Kultury, ul. Wojska Polskiego 12 BRODNICA, 04.12.2015, godz. 18:00, Brodnicki Dom Kultury, ul. Przykop 43

MA Fundacja, Warszawa

Rewolucja balonowa

autor: Julia Holewińska reżyseria: Sławomir Batyra scenografia: Katarzyna Maria Zielińska wizualizacje: Katarzyna Kural Sadowska zdjęcia do wizualizacji: FOTO NOVA - Tomasz Wierzejski choreografia: Kaya Kołodziejczyk muzyka: Ksawery Wójciński oprawa graficzna: STUDIO LAS - Michał Krul & Marta Podsiadło materiały filmowe: Magdalena Batyra & Jacek Bassa

obsada: Katarzyna Maria Zielińska, Ksawery Wójciński – kontrabas

kooprodukcja: FEEL IT MANAGEMENT

Sentymentalna opowieść o polskiej transformacji ustrojowej lat 90. widzianej oczami małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia, dzisiejszych trzydziestolatków, którzy jako kilkuletnie dzieci obserwowali zachodzące w Polsce zmiany. Kim są dziś? Które z ich marzeń się spełniły, a z którymi musieli się rozstać?

Co tak naprawdę pamiętamy z tamtych lat? Kolorowe produkty w sklepach? Mydełko Fa? Stana Tymińskiego? A może po prostu smak gumy balonowej? Ta niezależna produkcja to połączenie spektaklu teatralnego z koncertem. Aktorce towarzyszy na scenie kontrabasista – muzyka ilustruje i nadaje rytm akcji, a także przywołuje cytaty muzyczne (m.in. „Monalizę” Papa Dance, czy „Telefony” Republiki). Po premierze w warszawskim Teatrze Powszechnym, to druga, odświeżona odsłona monodramu Katarzyny Marii Zielińskiej.

Czas trwania spektaklu: 75 minut. Spektakl dla widzów od 13 lat.

POKAZY SPEKTAKLU:

GŁOGÓW, 11.09.2015, godz. 18:00, Miejski Ośrodek Kultury, pl. Konstytucji 3 Maja 2 KŁODZKO, 12.09.2015, godz. 18:00, Samorządowa Instytucja Kultury Kłodzko 2016, pl. Władysława Jagiełły 1 OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI, 23.09.2015, godz. 18:00, Miejskie Centrum Kultury, ul. Siennieńska 54 STĄPORKÓW, 25.09.2015, godz. 18:00, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie, ul. Piłsudskiego 103
STASZÓW, 26.09.2015, godz. 18:00, Staszowski Ośrodek Kultury, ul. Parkowa 6 STARACHOWICE, 27.09.2015, godz. 19:00, Starachowickie Centrum Kultury, ul. Radomska 21 STALOWA WOLA, 28.09.2015, godz. 18:00, Miejski Dom Kultury, ul. 1 Sierpnia 9 KRYNICA ZDRÓJ, 09.10.2015, godz. 18:00, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, ul. Piłsudskiego 19 CZECHOWICE-DZIEDZICE, 14.10.2015, godz. 18:00, Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, ul. Niepodległości 42 ANDRYCHÓW, 15.10.2015, godz. 18:00, Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, ul. Starowiejska 22B CHOROSZCZ, 17.10.2015, godz. 18:00, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, ul. Sienkiewicza 29 BIELSK PODLASKI, 18.10.2015, godz. 18:00, Bielski Dom Kultury, ul. 3 Maja 3 SUWAŁKI, 19.10.2015, godz. 18:00, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5 NYSA, 30.11.2015, godz. 18:00, Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik, ul. Wałowa 7 KONIN, 05.12.2015, godz. 19:00, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, ul. Okólna 47A

Scena Prapremier InVitro

Tata ma kota (albo Poczytaj mi tato)

autor: Szymon Bogacz reżyser: Łukasz Witt-Michałowski scenografia: Łukasz Witt-Michałowski

obsada: Arkadiusz Cyran, Dariusz Jeż, Jan Nowicki, Przemysław Sadowski, Jarosław Tomica, Karol Wróblewski.

Opowieść o grupie mężczyzn, którzy stracili możliwość opieki nad swoimi dziećmi. Chcą jednak brać udział w ich wychowywaniu, mimo że rozstali się z ich matkami. Mężczyźni w przebraniach chłopców, w cieniu dominującej figury kobiety, analizują swoją sytuację, pytają, co poszło nie tak, gdzie popełnili błąd. Widz zostaje wciągnięty w relacje między matką a ojcem i wspólnie z bohaterami szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie w takich sytuacjach jest miejsce na dobro dziecka.

Pomimo, że spektakl jest głosem w dyskusji na temat rozpadających się małżeństw i sytuacji, w której ojcowie zazwyczaj tracą prawa do opieki nad dziećmi, sztuka Bogacza jest przede wszystkim komedią. Bo tylko w ten sposób ojcowie mogą oswoić swój tragicznie śmieszny los.

Czas trwania spektaklu: 100 minut. Spektakl dla widzów od 16 lat.

www.scenainvitro.eu

POKAZY SPEKTAKLU:

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, 26.09.2015, godz. 19:00, Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, al. 3 Maja 12 RADOMSKO, 27.09.2015, godz. 18:00, Miejski Dom Kultury w Radomsku, ul. Brzeźnicka 5 ZAMOŚĆ, 14.10.2015, godz. 18:00, Zamojski Dom Kultury, ul. Partyzantów 13 JAROCIN, 28.10.2015, godz. 19:00, Stowarzyszenie Jarocin XXI, ul. Gołębia 1 KROTOSZYN, 29.10.2015, godz. 18:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 18 NOWA SÓL, 31.10.2015, godz. 18:00, Nowosolski Dom Kultury, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 49 KONIN, 30.10.2015, godz. 19:00, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Okólna 47A BRZEG DOLNY, 02.11.2015, godz. 18:00, Dolnobrzeski Ośrodek Kultury, ul. Kolejowa 29 OŁAWA, 03.11.2015, godz. 18:00, Centrum Sztuki w Oławie, ul. Młyńska 3 NYSA, 04.11.2015, godz. 18:00, Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik, ul. Wałowa 7 KŁODZKO, 05.11.2015, godz. 18:00, Kłodzkie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, pl. Władysława Jagiełły 1 KRASNYSTAW, 10.11.2015, godz. 19:00, Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10

Polski Teatr Tańca – Balet Poznański

Sanatorium

tekst, choreografia, reżyseria: Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta kostiumy: Adriana Cygankiewicz video, reżyseria światła: Daniel Stryjecki muzyka: Bester Quartet, Jello Biafra i No Means No, Robert R, Kira Skov, W. A. Mozart

obsada: Karina Adamczak-Kasprzak, Agata Ambrozińska-Rachuta, Artur Bieńkowski, Agnieszka Fertała, Zbigniew Kocięba, Marcin Motyl, Adrian Radwański

Inspiracją do powstania spektaklu była proza Brunona Schulza, a zwłaszcza opowiadanie „Sanatorium pod klepsydrą” oraz jego adaptacja filmowa zrealizowana przez Wojciecha Jerzego Hasa. Zderzenie Schulzowskiej estetyki z językiem teatru ruchu i tańca, stało się propozycją nowego spojrzenia na twórczość pisarza.

Karina Adamczak-Kasprzak i Agata Ambrozińska-Rachuta w poetyckim spektaklu wykorzystały elementy ruchowych improwizacji i zestawiły je z multimedialnymi projekcjami oraz różnorodną muzyką.

Czas trwania spektaklu: 45 minut. Brak ograniczeń wiekowych. www.ptt-poznan.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

GŁOGÓW, 06.09.2015, godz. 19:00, Miejski Ośrodek Kultury, pl. Konstytucji 3 Maja 2 KROTOSZYN, 09.09.2015, godz. 19:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 18 KONIN, 03.10.2015, godz. 19:00, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Okólna 47A Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - DK Oskard, al. 1 Maja 7A POLKOWICE, 16.10.2015, godz. 19:00, Polkowickie Centrum Animacji, ul. Skalników 59 BEŁCHATÓW, 12.11.2015, godz. 19:00, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, pl. Gabriela Narutowicza 1A

Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Tato

autor: Artur Pałyga reżyseria: Małgorzata Bogajewska scenografia: Dominika Skaza muzyka, aranżacja muzyczna: Bartłomiej Woźniak reżyseria świateł: Marek Oleniacz, Małgorzata Bogajewska

obsada: Przemysław Branny, Patryk Kośnicki, Wojciech Leonowicz, Tomasz Lipiński, Anna Rokita/Ewelina Starejki, Adam Szarek, Marcel Wiercichowski

Gorzka komedia o toksycznych rodzinnych relacjach. Główny bohater Franio próbuje wybaczyć i zrozumieć własnego, nieznoszącego sprzeciwu, skrajnie surowego ojca. Jeszcze raz przemierza krainę dzieciństwa, przygląda się swoim smutkom, strachom, żalom. Sprawdza, co dał mu ojciec. Jakimi emocjami karmił go podczas codziennych spotkań albo poważnych męskich rozmów.

Spektakl Małgorzaty Bogajewskiej zbudowany jest z krótkich, niemal filmowych scenek. Reżyserka zderza tragiczne momenty z zabawnymi – aktorzy grają na instrumentach do evergreenów śpiewanych przez matkę Frania, Magdę. Przedstawienie zdobyło Nagrodę Publiczności na 10. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. W 21. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej Małgorzata Bogajewska otrzymała nagrodę za reżyserię, a Ewelina Starejki wyróżnienie za rolę Mamuśki.

Czas trwania spektaklu: 110 minut (bez przerwy). Spektakl dla widzów od 14 lat.

www.bagatela.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

SKIERNIEWICE, 14.09.2015, godz. 19:00, Skierniewicki Ośrodek Kultury, ul. Reymonta 33 KŁODZKO, 25.10.2015, godz. 18:00, Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji, pl. Władysława Jagiełły 1 OŁAWA, 26.10.2015, godz. 18:00, Centrum Sztuki, ul. Młyńska 3 POLANICA ZDRÓJ, 27.10.2015, godz. 19:00, Teatr Zdrojowy Centrum Kultury i Promocji, ul. Parkowa 2 ANDRYCHÓW, 16.11.2015, godz. 18:00, Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, ul. Starowiejska 22B CZECHOWICE-DZIEDZICE, 23.11.2015, godz. 19:00, Miejski Dom Kultury, ul. Niepodległości 42 RYDUŁTOWY, 22.11.2015, godz. 18:00, Rydułtowskie Centrum Kultury FENIKS, ul. Strzelców Bytomskich 9A STASZÓW, 26.11.2015, godz. 18:00, Staszowski Ośrodek Kultury, ul. Parkowa 6 STĄPORKÓW, 27.11.2015, godz. 18:00, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, ul. Piłsudskiego 103 STALOWA WOLA, 30.11.2015, godz. 19:00, Miejski Dom Kultury Stalowa Wola, ul. 1 Sierpnia 9 KRASNYSTAW, 01.12.2015, godz. 19:00, Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10

Centrum Kultury w Lublinie

neTTheatre - Teatr w Sieci Powiązań

The HIDEOUT/Kryjówka

autor: Patrycja Dołowy reżyseria: Paweł Passini scenografia: Zuzanna Srebrna projekcje: Maria Porzyc światło: Maria Porzyc, Damian Bakalarz kostiumy: El Bruzda scenariusz: Patrycja Dołowy

obsada: Patrycja Dołowy, Joanna Kaczmarek, Daniel Moński, Beata Passini, Paweł Passini, Maria Porzyc, Katarzyna Tadeusz, Judy Turan.

Osobiste przedstawienie Pawła Passiniego. Reżyser opowiada historię sławnej polskiej aktorki Ireny Solskiej, która w czasie wojny uratowała jego ciotkę Anielę Anyżko. Aniela po wydostaniu się z getta, miała zgłosić się pod adres: Mokotów, ul. Puławska nr 114, róg Malczewskiego, parter. Tak trafiła do domu Solskiej, w którym aktorka ukrywała samotne kobiety. Solska, tak jak każdy artysta, otrzymała przydział spirytusu, który zamieniła na wełnę. Podopieczne rozwoziły ją potem do najuboższych kobiet, które dziergały z niej swetry.

Reżyser zamyka widzów w niewielkiej przestrzeni, wśród wełny i zapachu kurzu. Chce, by na własnej skórze poczuli fizyczną opresję, choć przez chwilę doświadczyli życia w zamknięciu. Jego „Kryjówka” staje się głosem o wygranej walce ze strachem i samym sobą w obliczu zagrożenia.

Czas trwania spektaklu: 90 minut. Spektakl dla widzów od 16 lat.

nettheatre.com.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

GOSTYŃ, 13.11.2015, godz. 18:00, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, ul. Hutnika 4 KROTOSZYN, 15.11.2015, godz. 18:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp.18 KONIN, 17.11.2015, godz. 18:00, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie - DK Oskard, al. 1 Maja 7A SKIERNIEWICE, 19.11.2015, godz. 16:00 i 19:00, Skierniewicki Ośrodek Kultury, ul. Reymonta 33 BEŁŻYCE, 22.11.2015, godz. 18:00, Miejski Dom Kultury, al. Tysiąclecia 26 KRASNYSTAW, 24.11.2015, godz. 18:00, Krasnostawski Dom Kultury, ul. Okrzei 10

Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

Tylko jeden dzień

autor: Martin Baltscheit reżyseria: Agata Kucińska przekład: Lilla Mrowińska-Lissewska scenograf: Anna Chadaj muzyka: Sambor Dudziński

obsada: Radosław Biniek, Diana Jonkisz, Rafał Ksiądzyna, Katarzyna Morawska, Kacper Kapuścik (statysta)

Bohaterami opowieści są mieszkańcy lasu: Lis i Dzik. Mają zupełnie odmienne natury, coś ich jednak łączy - słabość do pewnych latających stworzeń. Jętki jednodniówki fascynują ich swoją delikatnością i urodą, a jednocześnie zasmucają krótkim, trwającym tylko jeden dzień, życiem. Pewnego razu rodzi się taka nieświadoma swego losu jętka. Nasi bohaterowie zakochani w muszce od pierwszego wejrzenia, nie potrafią wyjawić jej smutnej prawdy.

By ukryć prawdziwy powód przejmującego ich smutku, wymyślają intrygę, która całkowicie zmieni krótkie życie muszki. Czy na dobre?

„Tylko jeden dzień” to opowieść o nieuchronności przemijania, ale również o radości, którą można odnaleźć w każdym momencie życia. To także historia przyjaźni silniejszej niż śmierć.

Czas trwania spektaklu: 60 minut. Spektakl dla widzów od 5 lat.

www.teatr.jgora.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

RYDUŁTOWY, 29.07.2015, godz. 17:00, Rydułtowskie Centrum Kultury FENIKS, ul. Strzelców Bytomskich 9A WEJHEROWO, 26.09.2015, godz. 18:00, Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 255 TCZEW, 27.09.2015, godz. 16:00, Tczewskie Centrum Kultury, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10 NOWY DWÓR GDAŃSKI, 28.09.2015, godz. 17:00, Żuławski Ośrodek Kultury, ul. Sikorskiego 21 MALBORK, 29.09.2015, godz. 17:00, Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, ul. Kopernika 1 STAROGARD GDAŃSKI, 30.09.2015, godz. 16:00, Starogardzkie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 3 BRZEG DOLNY, 08.10.2015, godz. 16:00, Dolnobrzeski Ośrodek Kultury, ul. Kolejowa 29 GŁOGÓW, 18.10.2015, godz. 16:00, Miejski Ośrodek Kultury, pl. Konstytucji 3 Maja 2 BEŁCHATÓW, 21.10.2015, godz. 18:00, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, pl. Narutowicza 1A SKIERNIEWICE, 23.10.2015, godz. 16:00, Skierniewicki Ośrodek Kultury, ul. Reymonta 33 RADOMSKO, 24.10.2015, godz. 16:00, Miejski Dom Kultury w Radomsku, ul. Brzeźnicka 5 PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, 25.10.2015, godz. 17:00, Miejski Ośrodek Kultury, al. 3 Maja 12 KŁODZKO, 29.10.2015, godz. 17:00, Samorządowa Instytucja Kultury Kłodzko 2016. Teatr w Kłodzku, pl. Władysława Jagiełły 1 POLANICA ZDRÓJ, 04.11.2015, godz. 16:00, Teatr Zdrojowy Centrum Kultury i Promocji, ul. Parkowa 2 KROTOSZYN, 12.11.2015, godz. 16:00, Krotoszyński Ośrodek Kultury, ul. 56 Pułku Piechoty Wlkp. 18 ŚRODA WIELKOPOLSKA, 13.11.2015, godz. 16:00, Ośrodek Kultury Środa Wlkp. ul. 20 Października 30 JAROCIN, 14.11.2015, godz. 16:00, Stowarzyszenie Jarocin XXI, ul. Gołębia 1 KONIN, 15.11.2015, godz. 16:00, Centrum Kultury i Sztuki, ul. Okólna 47A

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

autor: Swietłana Aleksijewicz reżyser, opracowanie muzyczne: Krzysztof Popiołek przekład: Jerzy Czech scenograf: Anna Wołoszczuk- Banasiak adaptacja: Martyna Lechman

obsada: Joanna Fertacz, Milena Gauer, Joanna Graczyk (Studium Aktorskie), Alicja Kochańska, Aleksandra Kolan, Katarzyna Kropidłowska, Ewa Pałuska, Hanna Wolicka

Spektakl oparty na głośnym reportażu z 1983 roku dziennikarki Swietłany Aleksijewicz o radzieckich kobietach, które ramię w ramię z mężczyznami walczyły na froncie II wojny światowej, stawiając opór hitlerowskim Niemcom. Poznajemy historie m.in. sanitariuszki noszącej amputowane nogi, kobiety będącej pierwszym kadrowym oficerem marynarki wojennej, nauczycielki historii oraz maszynistki. Ich bolesne wspomnienia są pełne wzruszeń, prowokują pytania o istotę zła, ale także o sens miłości.

Krzysztof Popiołek tworzy na scenie polifoniczną opowieść o wojnie z perspektywy kobiet, które patrzyły na śmierć albo same ją niosły.

Czas trwania spektaklu: 75 minut.

www.teatr.olsztyn.pl

POKAZY SPEKTAKLU:

NIDZICA, 12.10.2015, godz. 18:00, Nidzicki Ośrodek Kultury, ul. Zamkowa 2 OSTRÓDA, 19.10.2015, godz. 18:00, Centrum Kultury w Ostródzie, ul. Mickiewicza 22 MRĄGOWO, 25.10.2015, godz. 18:00, Centrum Kultury i Turystyki, ul. Warszawska 26 BISKUPIEC, 26.10.2015, godz. 18:00, Biskupiecki Dom Kultury, ul. Jana Matejki 5 IŁAWA, 16.11.2015, godz. 18:00. Iławskie Centrum Kultury, ul. Niepodległości 13A KĘTRZYN, 23.11.2015, godz. 18:00, Kętrzyńskie Centrum Kultury, ul. Generała Władysława Sikorskiego 24A

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.07.15, autor: blackrose)
Tagi: VII edycja programu TEATR POLSKA
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia