Teatr Powszechny w Łodzi zakończył sezon 2014/2015

Teatr Powszechny w Łodzi zakończył sezon 2014/2015. Tradycyjnie jako jedyny z teatrów w Łodzi i nieliczny spośród teatrów w Polsce zagrał w okresie wakacyjnym. Jak wyglądał ten sezon na scenie przy ulicy Legionów? Od września do lipca Powszechny zagrał 334 spektakle, zgromadził 107 374 widzów.

Dotacja dla Teatru z Urzędu Miasta wyniosła: 3 700 000 złotych na 2014 r., 3 950 000 złotych na 2015 r. oraz 1 000 000 zł na XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Wpływy i pozyskane środki Teatru ogółem wyniosły 3 267 809 złotych.

Na dwóch scenach zrealizował w tym sezonie dwanaście premier:

• Hotel Minister Raya Cooneya w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa, • Oś w reżyserii Filipa Gieldona (prapremiera) • Szkołę żon Moliera w reżyserii Janusza Wiśniewskiego • Wytwórnię piosenek Macieja Karpińskiego i Macieja Wojtyszki w reżyserii Macieja i Adama Wojtyszków (prapremiera) • Stopklatkę Maliny Prześlugi w reżyserii Jakuba Zubrzyckiego • Brancz Juliusza Machulskiego w reżyserii Michała Siegoczyńskiego (prapremiera) • Oczy nieba Davida Almonda w reżyserii Andrzeja Jakubasa (prapremiera polska)

oraz sześć premier Teatru dla niewidomych i słabo widzących, które od ośmiu lat społecznie reżyseruje dyrektor Ewa Pilawska:

• Proszę zejść ze sceny Johna Chapmana • Najdroższy Francisa Vebera • Rycerz Niezłomny, albo niewola księżniczki Parekeselencji Macieja Wojtyszki (spektakl na prośbę widzów prezentowany dwukrotnie) • Zakochajmy się Robina Hawdona • Oczy nieba Davida Almonda

W marcu i kwietniu 2015 r. odbyła się XXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Tym razem jego głównymi punktami było 10 spektakli prezentujących spectrum polskiego i europejskiego teatru, dyskusja o kondycji artysty, sesja naukowa pokazująca twórczość Kantora na tle światowej awangardy i wystawa poświęcona Swinarskiemu. Podczas XXI edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych przy szczelnie wypełnionej widowni (frekwencja podczas tej edycji wyniosła 124,9%) artyści i widzowie dyskutowali o tym, kim jest współczesny artysta, próbując odpowiedzieć na pytania postawione przez dyrektora artystycznego Festiwalu Ewę Pilawską.

Kierując się zasadą ,,Teatr blisko ludzi" Teatr Powszechny w Łodzi kontynuował swoje inicjatywy: Spektakl dla bezrobotnych, Spektakl dla seniorów i Dziecko w sytuacji. W ramach tej ostatniej przygotował prapremierę "Oczu nieba". Zrealizował też ponad 160 nieodpłatnych warsztatów, lekcji i spotkań w ramach Edukacji teatralnej. Kontynuował cykl spotkań "Mistrzowie Scen Łódzkich". Udostępnił także nieodpłatnie na tydzień Teatr Festiwalowi Kultury Chrześcijańskiej i Teatrowi Logos.

Teatr Powszechny w Łodzi zaproponował w tym sezonie także nowe inicjatywy – między innymi zajęcia z cyklu "Joga w Teatrze" prowadzone przez nauczycielkę Sri Sri Yogi Monikę Dąbrowską oraz warsztaty realizowane w ramach obowiązkowego programu studiów na Uniwersytecie Łódzkim zatytułowane "Otwarta Scena. Krytyka teatralna w praktyce"- ze studentami na zajęciach spotykali się wybitni krytycy – Aneta Kyzioł, Jacek Wakar, Dominika Łarionow i Łukasz Drewniak. Z kolei w lipcu zorganizował dla młodych ludzi "Wakacje z kulturą" – warsztaty teatralne, spotkania z psychologiem i prezentacje spektaklu "Stopklatka". Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Łodzi przyciągnął tłumy i pokazał, że warto grać w wakacje dla młodych ludzi, którzy potrzebują teatru i chcą do teatru przychodzić - również po to, by pochylić się nad trudnymi sprawami, kwestiami wymagającymi głębokiej refleksji.

W tym sezonie Powszechny wprowadził także, idąc z duchem czasu, kolejne ułatwienie dla widzów – aplikację mobilną, która ułatwia przeglądanie repertuaru oraz zakup biletów przez smartfony i tablety.

Dodaj artykuł do:
(dodano 15.07.15, autor: blackrose)
Tagi: Teatr Powszechny w Łodzi zakończył sezon 2014/2015
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia