Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy - uczyć, animować i zmieniać

Film dokumentalny, film animowany, fotografia, teatr cieni, upcykling, graffiti, gra terenowa - oto metody, którymi prowadzący Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy zachęcają dzieci do wspólnego odkrywania historii ich miejscowości, rozmowy o prawach człowieka, ekologii, poznawania mechanizmów działania państwa. Wszystko to  w ramach modułu "Uniwersytet uczy" Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego, który od maja angażuje do działania dzieci z małych miejscowości w województwie łódzkim.

Z początkiem wakacji dzieci rozpoczęły pracę nad filmem dokumentalnym - wyposażone w kamery, rejestratory, statywy ruszyły szukać opowieści o przeszłości - mieszkankach, mieszkańcach, zapomnianych miejscach. Już pierwszego dnia odkrywały miejsca, o których wcześniej nie słyszały: "To my mamy jakieś ruiny?" - dziwiła się Wiktoria z Gieczna, kiedy dotarliśmy do pozostałości dawnego dworu. W Słowiku zaskoczyły ponad stuletnie drewniane domy, a w Dąbrówce wnętrza zamkniętej po transformacji ustrojowej spółdzielni. To dopiero początek - przed dziećmi rozmowy z mieszkańcami i mieszkankami. Większość z nich ciepło reaguje na małych reporterów i reporterki. Filmy zostaną zaprezentowane lokalnej społeczności na premierach w przestrzeni wsi.

Po wakacjach kolejne zajęcia - upcykling, warsztaty ekologiczne - budowanie hoteli dla pszczół, gra terenowa o zasadach działania Unii Europejskiej, a także  warsztat tworzenia filmu animowanego o prawach człowieka, antydyskryminacyjne graffiti...

Po zakończeniu cyklu zajęć dzieci będą miały okazję podjąć zmianę w swojej miejscowości. Po przeprowadzeniu diagnozy problemów i potrzeb mieszkanek i mieszkańców dzieci wezmą udział w warsztatach pt. "Zmiana" - podczas dwóch weekendów odpowiedzą na ten problem, który wyda im się najistotniejszy - może to być pomalowanie przystanku, organizacja imprezy integracyjnej lub wydarzenia kulturalnego. Do modułu "Uniwersytet zmienia" organizatorzy zapraszają rodziców i przyjaciół uczestników - Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy to próba zaangażowania najmłodszych mieszkanek i mieszkańców do kreowania pozytywnych zmian w miejscu gdzie żyją.

Projekt realizowany jest w miejscowościach: Gieczno, Słowik, Szczawin, Grotniki, Biała, Dąbrówka.

Więcej o projekcie na jego oficjalnej stronie.

Projekt Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy jest finansowany z środków EOG w ramach programu "Obywatele dla demokracji".

Źródło: Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy

Daty wydarzeń:

1.3.2015 - 29.2.2016

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.07.15, autor: blackrose)
Tagi: Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia