Język polski galopem – wakacje z ojczystym

Od 13 do 17 lipca w czterech miejscowościach nadmorskich województwa zachodniopomorskiego (Koszalin, Pogorzelica, Dziwnów, Międzyzdroje) będzie realizowany projekt Język polski galopem – wakacje z ojczystym w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych.

Celem projektu jest kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym oraz popularyzacja wiedzy o języku. Do jego realizacji organizatorzy zaprosili wybitnych językoznawców: prof. Jerzego Bralczyka, prof. Jana Miodka, dr hab. Katarzynę Kłosińską, dr Anetę Złazińską; historyk języka dr Izabelę Winiarską-Górską; ludzi kultury, m.in. Zofię Kucównę, Krystynę Czubównę, Michała Ogórka; autorów literatury dziecięcej, m.in. Barbarę Kosmowską, Agnieszkę Frączak; a także twórców książek edukacyjnych dla dzieci.

W ramach projektu odbędą się prelekcje, warsztaty, lekcje historii języka polskiego, czytania fragmentów dzieł literatury polskiej, zabawy językowe, konkursy i quizy. Projekt skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz starszego odbiorcy.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

    13 lipca (poniedziałek), Koszalin, Koszalińska Biblioteka Publiczna, Plac Polonii 1
    15 lipca (środa), Pogorzelice, Kompleks Wczasowy Sandra Spa, ul. Wojska Polskiego 3
    16 lipca (czwartek), Dziwnów,  Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Reymonta 10
    17 lipca (piątek), Międzyzdroje, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Norwida 15

PROGRAM

I część / dzieci i młodzież

10.00–10.45 | Zabawy ze słowami – dr hab. Agnieszka Frączek
Dzieci 5–10 lat

Prowadząca tłumaczy, posługując się żartobliwymi przykładami, czym są frazeologizmy i przysłowia: wspólnie z dziećmi poszukuje wyrazów wieloznacznych. Wpuszcza słuchaczy w maliny, nabija w butelkę i wyprowadza w pole. A wszystko po to, by zachęcić do większej dbałości o polszczyznę, uwrażliwiać na nią.

10.45–11.30 | Czy rodziców da się przekonać? Magia słów, czyli retoryka dla dzieci – dr Aneta Załazińska
Dzieci 7–12 lat

Jak to jest, że opowieści Jolki można słuchać godzinami? Dlaczego tylko Bartek potrafi z nauczycielami załatwić każdą sprawę? Autorka książki Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci (współautor Michał Rusinek) zna odpowiedź na te i inne pytania – nauczy dzieci, jak przekonać innych do swojej racji, jak pokonać stres przed występem, jak zabawić kogoś rozmową, a nie zagadać na śmierć.

11.30–12.00 | Wakacje z Panną Foch – Barbara Kosmowska
Dzieci i młodzież 10–14 lat

Pisarka oprowadzi po świecie bohaterów literackich i opowie o swojej najnowszej książce Panna Foch – Poli. Po przeprowadzce do Wiśniowej Góry Pola zdecydowanie traci humor. Co można robić w fasolowym raju, gdzie tata zamierza zostać hodowcą roślin strączkowych, mama robi bezpłatny przegląd zębów sąsiadom, bliźniaki malują dom na buraczkowo, a Czarny Kieł dzielnie im pomaga w znaczeniu farbą nowego terytorium? Książka aż iskrzy się od ważnych pytań.

12.00–12.45 | Błyskawicze dzieje polszczyzny – dr hab. Izabela Winiarska, Jarosław Górski
Dzieci i młodzież 10–14 lat

Multimedialna lekcja historii języka polskiego połączona z pokazem animowanych filmów. Słuchacze dowiedzą się z nich m.in. jak mówili nasi przodkowie, kiedy powstał język polski, co to znaczy polszczyzna sarmacka, jak są najstarsze zabytki języka polskiego, dlaczego język się zmienia.

II część

18.00–18.30 | Pan Tadeusz, Księga XI – Zofia Kucówna

Kto słyszał, jak Zofia Kucówna czyta wspaniałe teksty z Pana Tadeusza, ile wkłada w to siły, energii, temperamentu, ten nie zapomni tych strof do końca życia. Bo Kucówna jest czarodziejką słów. Mistrzowska literatura w mistrzowskim wykonaniu.

19.00–20.00 | Rozmowy na poziomie o języku na poziomie – prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek, Michał Ogórek; gościnnie dr hab. Katarzyna Kłosińska

Spotkanie na szczycie w rozmowach na szczycie o języku polskim i nie tylko. Jak mówić po ludzku i po polsku w epoce internetu, SMS-ów, głupich reklam i bełkotliwych mediów – opowiada profesorski duet Jerzy Bralczyk i Jan Miodek w rozmowie z Michałem Ogórkiem i Katarzyną Kłosińską.

20.00–20.30 | Baśnie braci Grimm bez cenzury – Krystyna Czubówna

Ulubiona lektorka Polaków przeczyta fragmenty z autorskiej wersji Baśni braci Grimm w opracowaniu Philipa Pullmana, które zostały na nowo opowiedziane prostym, precyzyjnym językiem, pozbawionym czułostkowości, infantylizmu i pseudoliterackich ozdobników. Nabrały dzięki temu ogromnej siły. Porywające. To uczta dla zardzewiałej wyobraźni dorosłych.

Język polski galopem – wakacje z ojczystym
Od 13 do 17 lipca 2015 roku
Koszalin, Pogorzelice, Dziwnów, Międzyzdroje

Dodaj artykuł do:
(dodano 06.07.15, autor: blackrose)
Tagi: Język polski galopem, wakacje z ojczystym
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia