Teatr czasopism co czwartek w Warszawie

Od 29 września co czwartek w Pracowni "Duży Pokój" na ul. Koszykowej 24/12 w Warszawie gościć będzie teatr czasopism, czyli cykl performatywnych czytań czasopism realizowanych przez warszawskich reżyserów.

Nowe numery czasopism kulturalnych i publikowane w nich teksty będą punktem wyjścia do dyskusji oraz do artystycznych działań. Chcemy przypomnieć mieszkańcom Warszawy, że czasopisma kulturalne współtworzyły i współtworzą życie kulturalne tego miasta w takim samym stopniu, jak kina, teatry, galerie czy sale koncertowe. Śródmieście było niegdyś siedzibą redakcji najznamienitszych tytułów, m.in. "Wiadomości Literackich" i "Skamandra". Odwołamy się do chlubnej tradycji i zaprezentujemy kilka współcześnie ukazujących się tytułów.

Do projektu zaprosiliśmy cztery czasopisma: "Tekstualia", "LiteRacje", "Przegląd Filozoficzno-Literacki" i "FA-art". Nowe numery trafiły w ręce reżyserów młodego pokolenia. Natalia Fijewska-Zdanowska, Joanna Grabowiecka, Reda Paweł Haddad oraz Igor Gorzkowski wraz z zaproszonymi przez siebie artystami zaproponują własną wizję interpretowanego numeru. Podczas spotkań będą też obecni redaktorzy czasopism. Publiczność gorąco zachęcamy do zabrania głosu w dyskusji.

"Tekstualia" - pierwsze spotkanie, 29 września 2011 r., godz. 19.00

Żaneta Nalewajk, redaktor naczelna zaproszonych do projektu "Tekstualiów", podkreśla w internetowym wywiadzie (całość na http://teatr.czasopism.pl/): Projekt Teatr Czasopism stwarza szansę na pokazanie tego, że utwory drukowane w czasopiśmie nie są przeznaczone jedynie do cichej lektury i że mogą wybrzmieć donośniej. (...) Energia intelektualna i twórcza zmaterializuje się teraz również w innej, teatralnej formie. Rezultaty tego przedsięwzięcia dla mnie samej będą niespodzianką. To ciekawe przeżycie, posłuchać melodii tekstów, zobaczyć utwory, nad których doborem, redakcją i kompozycją pracuje się czasem wiele miesięcy, w reżyserskiej interpretacji, a zatem przefiltrowane przez literacką i teatralną wrażliwość innego człowieka, wkładającego w przygotowanie adaptacji wiele pracy.

Natomiast Natalia Fijewska-Zdanowska, która wyreżyseruje spotkanie z "Tekstualiami", tak opowiada o kontakcie z czasopismem: Przekazane nam "Tekstualia" to numer wyjątkowo zaangażowany emocjonalnie. A jednocześnie wyjątkowo niemodny. Motyw przewodni - istnienie lub nieistnienie Boga we współczesnej literaturze - wzbudza wielostronne kontrowersje, choć przecież to motyw stary jak świat. Z naszej (czysto teatralnej) perspektywy nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Bóg w literaturze, tak jak w utworze scenicznym, po prostu się przydaje, może nawet jest konieczny. Potrzebujemy go do prowadzenia dyskusji, snucia opowieści. Chcemy i potrzebujemy odnosić się do niego, oskarżać go, złościć się na niego, porównywać z nim, traktować jako istniejący lub nie, ale ważny i stały punkt odniesienia. W naszym czytaniu będziemy szukać emocji autorów - na temat tych bardzo niemodnych spraw ostatecznych.

Co wyjdzie z mariażu teatru i czasopism, przekonajcie się sami.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Otwarty Kod Kultury, która działa od 2003 r. Jej główne cele to propagowanie kultury artystycznej, wspieranie krytyki artystycznej i propagowanie czynnego uczestnictwa w kulturze. Swoje cele realizuje m.in. przez zbieranie i opracowywanie informacji o czasopismach kulturalnych - serwis Katalog Czasopism.pl; wspomaganie inicjatyw kulturalnych podejmowanych przez wydawców i redakcje czasopism kulturalnych - organizowanie dyskusji, spotkań, festiwali; wydawanie i współwydawanie czasopism kulturalnych, wortali internetowych - wortal Witryna Czasopism.pl, kwartalnik literacki "FA-art".

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawę - Dzielnicę Śródmieście.

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.09.11, autor: redakcja)
Tagi: teatr czasopism, performatywne czytania
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia