Film „Połowa mnie" i dyskusja nt. spraw uchodźców w Polsce

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy zapraszamy 20 czerwca o godz. 18:00 na spotkanie połączone z projekcją filmu krótkometrażowego pt. „Połowa mnie” opowiadającego historię rodziny czeczeńskiej, której członkom pomimo wielu prób nie udało się uzyskać statusu uchodźcy w Polsce. Po filmie odbędzie się dyskusja, podczas której przyjrzymy się prywatnej perspektywie osób, które starały się uzyskać status uchodźcy w Polsce. Dyskusję poprowadzi Aleksandra Chrzanowska, doradczyni integracyjna pracująca w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej. Gośćmi dyskusji będą: Leyla Elsanova, Marina Aslambekova i Gennadiy Goretskiy.

Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy zapraszamy 20 czerwca o godz. 18:00 na spotkanie połączone z projekcją filmu krótkometrażowego pt. „Połowa mnie” opowiadającego historię rodziny czeczeńskiej, której członkom pomimo wielu prób nie udało się uzyskać statusu uchodźcy w Polsce.

Po filmie odbędzie się dyskusja, podczas której przyjrzymy się prywatnej perspektywie osób, które starały się uzyskać status uchodźcy w Polsce. Dyskusję poprowadzi Aleksandra Chrzanowska, doradczyni integracyjna pracująca w Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej. Gośćmi dyskusji będą: Leyla Elsanova, Marina Aslambekova i Gennadiy Goretskiy.

Film „Połowa mnie”, reż. Justyna Tafel, 2007r., czas trwania 11 min.

Aleksandra Chrzanowska – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim (praca magisterska pt.: Tożsamość kulturowa uchodźców czeczeńskich w Polsce, 2005). Przez rok pracowała jako tłumaczka w polskim przedstawicielstwie Fundacji Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières) realizującej program pomocy psychologicznej dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. Obecnie członkini zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej i koordynatorka projektów; pracuje z przymusowymi migrantami i migrantkami jako tłumaczka i doradczyni międzykulturowa/integracyjna. Autorka publikacji z zakresu integracji uchodźców i wielokulturowości.

Leyla Elsanova – od dziewięciu lat mieszka w Polsce, mentorka uchodźców w Warszawie, edukatorka. Pochodzi z Czeczenii, gdzie pracowała jako instruktorka krawiectwa w swoim własnym zakładzie krawieckim. W czasie wojny w Czeczenii była pracownikiem społecznym, przez 6 lat zajmowała się osobami przesiedlonymi z powodów wojennych. Po przyjeździe do Polski i uzyskaniu ochrony międzynarodowej przez trzy lata pracowała w Polskiej Akcji Humanitarnej jako instruktorka krawiectwa w ośrodku dla uchodźców w Lininie k/Góry Kalwarii. Od 2013 pracuje w Fundacji Ocalenie jako mentorka uchodźców.

Marina Aslambekova – pochodzi z Czeczenii, ukończyła studia rolniczo-ekonomiczne, w kraju pracowała w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W latach 1994-2003, podczas pierwszej i drugiej wojny czeczeńskiej aktywnie pomagała organizować obozy dla uchodźców wojennych. W 2003 sama została zmuszona opuścić ojczyznę ze względu na grożące jej prześladowania i tak znalazła się w Europie. W Polsce opiekuje się starszą i schorowaną matką oraz rodziną swojej siostry dotkniętej niepełnosprawnością i poważnymi problemami zdrowotnymi, które system pomocy społecznej pozostawił samym sobie.

Gennadyi Goretskiy – pochodzi z Krymu, reprezentant wspólnoty żydowskiej „Mazl Tov – Novoozjornoe" (Ukraina-Krym). Rabbim wspólnoty jest Natalia Kuchukhidze. Wyznanie to opiera się na tradycji, świętach i obrządku żydowskim. Skupia się na badaniu Pisma Świętego oraz historii i naukach narodu żydowskiego, wartościach rodziny i wychowania dzieci w Bogu. Rodziny ze wspólnoty od samego początku działań rosyjskich żołnierzy zmierzających do zajęcia Krymu aktywnie przeciwdziałały prowokacjom i starały się nie dopuścić do aneksji. Aktywnie wspierały żołnierzy ukraińskich – zarówno finansowo jak i moralnie. Od marca 2014 roku 32 członków wspólnoty ubiega się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Przebywają w Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie. W tym i poprzednim roku brali udział w obchodach Dni Jana Karskiego w Radzyniu Podlaskim, odbywających się pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wspierali projekt – wystawę „Muzeum na kółkach" – realizowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich we współpracy ze Starostwem Powiatowym oraz Urzędem Miasta w Radzyniu Podlaskim.

Wstęp wolny

Cykl działań „Swój–obcy–inny” realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię
Źródło: strona POLIN
Daty wydarzeń:

20.6.2015

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.06.15, autor: blackrose)
Tagi: Połowa mnie, dyskusja nt. spraw uchodźców w Polsce, pokaz filmu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia