„Ja-Bajki" już po raz drugi goszczą na Bielanach!

Kim jest Królik Lewandowski? Jaka przygoda czeka Lwa Szymona? Póki co, wiedzą to tylko mali uczestnicy warsztatów artystycznych „Ja-Bajka”, które już po raz drugi odbywają się na Bielanach. "Ja-Bajka" to projekt Fundacji Sztuka Ciała, w ramach którego w dwóch bielańskich szkołach podstawowych odbywa się cykl sześciu bezpłatnych dwugodzinnych spotkań, podczas których uczniowie (w każdej ze szkół grupa warsztatowa liczy około 30 osób) uczą się budowania lalek teatralnych, technik charakterystycznych dla teatru pantomimy, podstawowych technik aktorskich, ruchu scenicznego oraz pod okiem doświadczonych instruktorek - aktorek pantomimy - przygotowują pokaz końcowy w formie parady teatralnej. W tym roku w projekcie biorą udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 80 im. Marii Kownackiej oraz Szkoły Podstawowej nr 273 im. dra Aleksandra Landy. Na kolejną paradę zapraszamy już 13 czerwca!

Nazwa „Ja-Bajka” wzięła się od jawajki - teatralnej lalki z głową osadzoną na kiju i rękami animowanymi od dołu, za pomocą drutów (czempurytów). Jej budowa sprawia, że może być ona prowadzona przez kilka osób – np.: jedna odpowiada za ruch tułowia i głowy, dwie inne za ruch rąk, a jeszcze dwie za ruch nóg. Sposób jej animacji sprawia, że taka lalka jest bardzo ekspresyjna, ponadto praca z nią wymaga działania jako zespół, by dobrze skoordynować wszystkie ruchy.

Własnoręcznie wykonana przez dzieci, ok 1,5 metrowa jawajka jest centralną postacią parady teatralnej kończącej projekt „Ja-Bajka” w danej szkole.

Ideą warsztatów jest zaoferowanie dzieciom całej palety środków teatralnych i artystycznych, by w jak największym stopniu uwolniły swoją kreatywność. Tutaj odpowiedzialne zadanie spoczywa na twórczyniach warsztatów – aktorkach teatru ruchu i pantomimy, na stałe współpracujących z Fundacją Sztuka Ciała. Agata Brzozowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik oraz Katarzyna Wróbel przygotowały dla swoich podopiecznych zestaw ćwiczeń pokazujących jak czerpać z takich dziedzin ekspresji jak praca z ruchem, rekwizytem, jak stworzyć postać, jak przygotować choreografię zbiorową oraz, oczywiście, jak zbudować i animować lalkę.

Lalki wykonywane są z materiałów recyklingowych takich jak butelki, gazety, pudła, pudełka, skrawki materiałów, wstążki, sznurki itp. Doskonale stymuluje to wyobraźnię dzieci oraz pomaga im myśleć poza schematami – plastikowa butelka może być przecież nogą myszy, uchem olbrzyma, rogiem jednorożca, kłem potwora lub jego nosem!
Zajęcia nie tylko pozwalają dzieciom zanurzyć się w pracy twórczej – pracując w grupie uczą się także jak ze sobą współpracować, podejmować wspólne decyzje, planować działania.

Ważnym momentem podczas warsztatów jest podjęcie przez grupę decyzji jaką postać przedstawiać będzie wspólnie wykonana, olbrzymia jawajka – to ona będzie „kroczyć” na czele parady. Także budowanie lalki dostarcza wielu emocji – grupa zostaje podzielona na zespoły, z których jeden jest odpowiedzialny za zbudowanie i ozdobienie korpusu, drugi za wykonanie kończyn, trzeci – głowy, czasami potrzebny jest i czwarty, jeśli okaże się, że potrzeba wykonać ogon, skrzydła i tym podobne części ciała. Gdy wszystkie elementy są gotowe, zostają połączone w całość i dopiero wtedy można podziwiać lalkę w całej okazałości.

    W SP 273 powstał w ten sposób Lew Szymon „Król Dżungli”. Ma on głowę i korpus wykonane z wypchanych worków na gruz, pysk z wytłoczek po jajkach, wielki różowy jęzor z materiału, nogi z plastikowych butelek i ogromne oczy ze złotych, papierowych talerzyków.
    Dzieci z SP 80 wykonały zaś Potwora Królika Lewandowskiego, będącego ucieleśnieniem niemal wszystkich pomysłów na lalkę, jakie padły w grupie, jest bowiem i potworem i zwierzątkiem i piłkarzem, ale nie przeszkadza mu to w noszeniu spódniczki, korali a czasem nawet i tiary! Jest po prostu szalony! Spogląda na świat różnokolorowymi oczami z zakrętek od słoików i szczerzy koralikowe zęby w wielkim uśmiechu.

13 czerwca o 10.00 mieszkańcy Bielan będą mogli zobaczyć drugą paradę w Szkole Podstawowej nr 80 im. M. Kownackiej na ul. Aspekt 48, podczas „Dnia Sportu”. Pierwsza parada odbyła się w Szkole Podstawowej nr 273 im. dra Aleksandra Landy podczas „Imienin Szkoły".

Dzięki współfinansowaniu projektu przez m.st. Warszawa, Dzielnicę Bielany udział w warsztatach jest bezpłatny.

Więcej informacji o działalności Fundacji Sztuka Ciała na:

stronie fb Fundacji

stronie Fundacji
Źródło: Fundacja Sztuka Ciała

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.06.15, autor: blackrose)
Tagi: Ja-Bajki, Bielany
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia