"Nakarmić kamień": Debiut Nowickiej w Biurze Literackim

„Smutek mnie uczy, że służę do życia” – tymi słowami Nowicka otwiera „Nakarmić kamień”. I dodaje: „Kiedy tak siedzę, widok całymi godzinami używa mnie do patrzenia”, nakreślając jednocześnie główną problematykę tomu – penetrację relacji łączących ludzi i rzeczy, kwestionowanie i podważanie zastałych hierarchii, balansowanie na granicy ciała i świata zewnętrznego. Rozpoczyna od spisu rzeczy, by potem z każdej z nich uczynić przyczynek do osobnych poetyckich refleksji.
.
Nowicka patrzy na świat oczami dziecka, które jeszcze nie zdążyło się przyzwyczaić do rzeczywistości, dla którego funkcje rzeczy nie są ostatecznie określone: „Po kilku dniach bycia na miejscu ręce jadły, piły i pstrykały palcami”. Z drugiej jednak strony związek człowiek-rzecz to dla poetki podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, „zatrzymanych” w przedmiotach. Tak jak w przypadku grzebienia, w którym jeszcze jest dziadek. „Biorę sobie ciebie, grzebieniu, za pamięć”.
.
”Nakarmić kamień” to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. A ponieważ przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia (dziesięć guzików odpowiada wartością dziesięciu monetom), w sposób szczególny działa na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę: „Dziecko martwi się, bo nie umie nakarmić kamienia. Nie dlatego, że nie znajduje w nim ust. Wie – cały jest ustami. Nie wie, do czego je przystawić, żeby chciały jeść”.
.
Zindywidualizowany świat nie jest jednak przestrzenią idylliczną czy beztroską. Pokazując niezwykłość codzienności, obnaża jednocześnie jej grozę i zło. Z tej perspektywy szczególnymi rzeczami są lalki. Na nich można przecież „ćwiczyć przemoc, miłość, strach, nie większe niż język z filcu czy oko ze szkła. Nikt nie ukarze grzechu w miniaturze, bo go nie dostrzeże”. Groźba wobec lalki „spalę ci włosy” spotka się tylko ze spokojnym przytaknięciem rodziców: „baw się, baw”.
.
Trwanie w stanie „nieoswojenia” świata jest postawą twórczą, ale także szczególnie bolesną, ponieważ towarzyszy jej głęboka świadomość, że „poczucie tragizmu, wywołane przed rzeczy zdaje się polegać na tym, że przedłużają one czyjeś życie zaledwie o kilka kroków” komentuje Nowicka. „Rzecz, która przeżywając swojego właściciela, staje się jego reprezentantem, jak i rzecz, która w inny sposób utrwala minione, w końcu umiera. Zanim jednak materia zniszczy się i rozpadnie –  pamięta, symbolizuje, czasami uobecnia”.
.
Bronka Nowicka urodziła się 17 listopada 1974 roku w Radomsku. Jej pola inspiracji, eksploracji, twórczości to: Intermedia, Język, Obraz w ruchu. Związana jest z trzema miastami: Częstochową, Warszawą, Krakowem. Najbliższa okazja do spotkania z autorką to Port Literacki w Kołobrzegu, zaplanowany na 8 lipca. Autorka jest osiemnastym debiutantem jakiego do literatury polskiej wprowadza Biuro Literackie.
.
Materiały prasowe: Biuro Literackie

Dodaj artykuł do:
(dodano 07.06.15, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Nakarmić kamień, Bronka Nowicka
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia