MAMA AFRICA Olsztyński Dzień Kultury Afrykańskiej

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie mające na celu przybliżenie olsztynianom muzycznych aspektów kultury Afryki Zachodniej.

WARSZTAT TRADYCYJNEGO TAŃCA Z AFRYKI ZACHODNIEJ DO BĘBNÓW NA ŻYWO!
-------------Studio Tańca Warszawska66, ul. Warszawska 66
godz. 13:00-15:00, koszt: 60 zł, zapisy: afromoriba@gmail.com

Foto-opowieść z podróży „do źródeł muzyki afrykańskiej”
(wystawa zdjęć i pokaz slajdów)
-------------Klub AMNEZJA, ul. Żołnierska 16C
godz. 18.00, wstęp wolny

Koncert zespołu MORIBAYASSA oraz AFRO after party!
-------------Klub AMNEZJA, ul. Żołnierska 16C
godz. 20:00, wstęp: 12 zł

Gdy zapytamy z czym kojarzy Ci się Afryka, większość ludzi odpowiedziałaby bębny. Skojarzenie jest słuszne. Muzyka i taniec to nieodłączny element życia Afrykańczyków. Rytm towarzyszy mieszkańcom Afryki niemal zawsze, przy pracy i podczas odpoczynku. Najbogatszym pod tym względem terenem jest Afryka zachodnia. Kraje takie jak Mali, Gwinea, Burkina Faso, Gambia i Senegal wytworzyły niesamowicie bogaty wachlarz tradycji gry na bębnach, któremu zawsze towarzyszy taniec. Piękno tańca afro i elektryzująca moc bębnów od lat fascynuje tzw. Ludzi zachodu. W obecnych czasach mistrzowie gry na bębnach oraz profesjonalni tancerze udzielają warsztatów i zarażają miłością do muzyki, która jak żadna inna jest autentyczna, bliska ziemi.

My również zapraszamy na podróż do Afryki, podczas której będzie można:
- wziąć udział w warsztatach tradycyjnego tańca afrykańskiego przy akompaniamencie bębnów na żywo
- posłuchać opowieści i obejrzeć wystawę pięknych zdjęć z podróży po Afryce autorstwa Dawida Konieckiego.
- posłuchać koncertu zespołu Moribayassa, grupy fascynatów i podróżników grających muzykę inspirowaną folklorem Afryki zachodniej, wykonywaną na autentycznych tradycyjnych instrumentach z Afryki. Koncert wzbogacą pokazy tańca. Po koncercie czeka nas afterparty z przeglądem największych afrykańskich hitów ulicznych i dyskotekowych. Takiej muzyki nie usłyszcie nigdzie indziej, import prosto z afrykańskiego bazaru!
Zapraszamy na podróż do źródeł!


MORIBAYASSA to grupa artystów, których połączyło zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki. Wspólna pasja stała się fundamentem wspaniałej przyjaźni, będącej źródłem radości ze wspólnego muzykowania oraz pozytywnej atmosfery na koncertach. Zespół wręcz zaraża pokładami pozytywnej energii. Żywiołowa, transowa muzyka bębnów oraz ekspresyjny taniec tworzą z każdego widowiska pełną wrażeń podróż do źródeł rytmu. Repertuar zespołu stanowią rytmy i melodie ludów Malinke oraz Susu, zamieszkujących tereny odległych Gwinei i Mali. Członkowie zespołu wielokrotnie podróżowali do Afryki oraz krajów Europy by pobierać lekcje od mistrzów muzyki afrykańskiej, między innymi: Famadou Konate, Seckou Keita, Lancinet Conde, Babara Bangoura, Sana Camara. Zaś nasze tancerki uczą się od znanych tancerzy baletów afrykańskich (m.in. Aminata Toure, Mahamed Dabo, Tanti Sylla, Aboubacar Sylla). Członkowie zespołu to muzycy występujący również w innych składach związanych z szeroko pojętą world music takich jak: Dzikie Jabłka, Bałkan Sevdah, Madrugada, Bloco Central i inne.
skład zespołu:
Anika Kamińska djembe, taniec
Zbigniew Iwański dundun
Dawid Koniecki djembe
Radosław Herman flet fula, kenkeni
Małgorzata Marecka taniec, shekere, carignian, kosi kosi
Katarzyna Zadora sangban, śpiew

www.facebook.com/pages/Moribayassa/798489950238539
soundcloud.com/moribayassa/tracks
www.moribayassa.com


WARSZTAT TRADYCYJNEGO TAŃCA Z AFRYKI ZACHODNIEJ
(Gwinea, Mali, Gambia, Senegal) z akompaniamentem bębnów na żywo.
Taniec afrykański to bardzo żywiołowa i naturalna forma ruchu. Wiele kroków w tym tańcu narodziło się z naśladowania czynności życia codziennego, lub chęci podkreślenia walorów i cech płci tańczącej, takich jak siła mężczyzn, zwinność, szybkość i skoczność młodych dziewczynek, seksapil i delikatność młodych kobiet, czy też dostojność i elegancję kobiet starszych. Nauka tego tańca to także nauka folkloru i rytmów afrykańskich. Energia i radość płynąca z nieskrępowanych ruchów tańczonych w takt transowej muzyki bębnów sprawiła, że taniec ten staje się coraz popularniejszy w Europie jak i na całym świecie. Od kilkunastu lat tańczą go nie tylko rdzenni mieszkańcy Afryki, ale także tancerze i choreografowie chcący dotrzeć do źródeł tańca.
zapisy: afromoriba@gmail.com
www.facebook.com/pages/Warszawska66/325660670938307

INSTRUKTORKA
Anika Kamińska z wykształcenia archeolog, pasjonatka podróży, ale przede wszystkim muzyk i tancerka tradycyjnego tańca Afryki zachodniej. Specjalizuję się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych stron świata. Ucząc się gry na bębnach natrafiła na taniec afrykański, którym zafascynowała się od pierwszego wejrzenia. Tańca afrykańskiego uczyła się u znakomitów mistrzów afrykańskich baletów i od znanych tancerzy europejskich takich jak: Tanti Sylla (Les Ballets Africaines), Diaka "Bijou" Camara (Ballet Soleil d'Afrique), Aminata Burette Touré (Ballet Sourakhata), Andy Camara (Ballet Sourakhata), Aboubacar Sylla (Le Ballet National de Guinée ), Mahomed Dabo (Les Ballets Africains), Afra Crudo (Włochy), Viola Wojciechowska (Polska), Ola Kobus (Polska, Brazylia), Benoit Le Gros (Togo).
Udzielała się w składach lub udziela się do dziś w składach: Moribayassa (muzyczno-taneczny projekt inspirującego się folklorem Afryki zachodniej), Andy Camara), Balkan Sevdah (zespół grający muzykę bałkańską ) Madrugada (zespół grający muzykę flamenco) Viaje Al Tambor (tradycyjne rytmy afrokubańskie), Ces’t Ca’ (formacja taneczna), SalsHall Ortodox Afryka (muzyka i taniec zachodnio-afrykański z Buba Badjie Kuyateh, Naby Camara.

Organizatorzy: MORIBAYASSA, Klub Amnezja, Studio Tańca Warszawska66

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.05.15, autor: blackrose)
Tagi: MAMA AFRICA, Olsztyński Dzień Kultury Afrykańskiej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
30.05.2015
36 lat
Marki
Data wydarzenia: 2015-06-13
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia