Plac Defilad i Miasto i Ogród - synergia działań dla Warszawy

Zapraszamy do ogrodu na Placu Defilad!

Plac Defilad – najbardziej centralny plac w Warszawie – otwiera się na mieszkańców, zachęcając do odwiedzin bogatym programem wydarzeń oraz zmienioną aranżacją przestrzeni. Koncerty oraz działania artystyczne. Debaty na ważne dla mieszkańców tematy i spotkania przy 25-metrowym stole. Plenerowe projekcje filmowe i niedzielne śniadania z muzyką na żywo. Jednocześnie, w nowym sezonie, Płyta Główna Placu Defilad zmieni się w zieloną enklawę pełną roślin, również takich, które sadzić będą sami mieszkańcy. Wspólna inauguracja letniego sezonu projektów „Plac Defilad” i „Miasto i Ogród” zasilanego przez BMW i już w weekend 6-7 czerwca.

Przyjazna przestrzeń i miejski ogród

Plac Defilad w nowym sezonie będzie zachęcał mieszkańców Warszawy do odwiedzin zmienioną aranżacją przestrzeni. Pojawią się drewniane elementy architektury – nowoczesne outdoorowe ławy i siedziska. Nad nimi oraz znanym z ubiegłego roku 25-metrowym stołem powstanie też system częściowych zadaszeń, czyli płóciennych trójkątnych żagli, które mają chronić przed upalnym słońcem.

W zurbanizowanej, dotąd głównie betonowej przestrzeni, powstanie ogród pełen roślin: kwiatów, traw, ziół. Znajdzie się też miejsce na uprawny ogród warzywny. Organizatorzy chcą zaprosić mieszkańców do czynnego wsparcia idei miejskiego ogrodnictwa i zaangażowania się w tworzenie ogrodu. W weekendy będzie można wziąć udział w warsztatach poświęconych różnym aspektom prowadzenia ogrodu, m.in. nowoczesnemu eko-ogrodnictwu. Ogród uzupełnią podarowane przez firmę Grąbczewscy drzewa, które dodatkowo zmienią charakter tej przestrzeni.

Przez całe lato w ogrodzie odbywać się będą koncerty i spotkania, projekcje filmowe, zajęcia sportowe i liczne warsztaty, również dla dzieci. Zmiana przestrzeni Placu Defilad jest możliwa dzięki zaangażowaniu Miasta oraz partnerów. Ogród powstaje we współpracy z marką BMW i3, będącej inicjatorem i mecenasem projektu „Miasto i Ogród”.

Drugi sezon projektu „Plac Defilad”

„Plac Defilad” to zainicjowany w 2014 roku cykl wydarzeń, którego ideą jest stworzenie otwartej, „uczłowieczonej” przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy. Głównym organizatorem jest Miasto Warszawa, a gospodarzem stołeczny Teatr Studio. Najważniejszym symbolem miejsca jest Pałac Kultury i Nauki, będący jednocześnie jednym z partnerów projektu. Projekt współtworzą instytucje kultury oraz klubokawiarnie działające w przestrzeni Placu – m.in. barStudio i Cafe Kulturalna. Działania podjęte w 2014 r. dały początek zauważalnej zmianie. Odbyło się ponad 80 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 60 artystów i co najmniej kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Symbolem otwierania tej przestrzeni na mieszkańców stał się 25-metrowy stół. To przy nim odbywały się spotkania, debaty, wspólne śniadania, koncerty, warsztaty i animacje, działania performerskie i artystyczne.

Współpraca to słowo, które najlepiej oddaje naturę tej inicjatywy. Wszystkie podmioty zaangażowane w projekt łączy cel stworzenia kulturalnej wizytówki Warszawy – przestrzeni, która zostanie zredefiniowana, ponownie odkryta przez mieszkańców oraz odwiedzających. Chcemy także zaproponować nową jakość, zarówno na płaszczyźnie kooperacji niezależnych jednostek, jak również rozwijania potencjału przestrzeni miejskich – podkreśla Jarosław Jóźwiak, z-ca Prezydenta m.st. Warszawa. A Plac Defilad ma oczywisty potencjał, który miasto dostrzega i konsekwentnie wykorzystuje – dodaje Wiceprezydent.

Drugi sezon na Placu Defilad, to jeszcze więcej wydarzeń, którymi organizatorzy planują przyciągnąć więcej gości. Program w sezonie letnim wzbogaci się o imprezy muzyczne realizowane przez znaną stołeczną klubokawiarnię barStudio w ramach projektu „Za Grolsh kultury”. Nowością będą cykle sportowe i taneczne otwarte dla wszystkich chętnych. Będzie też wiele wydarzeń gościnnych organizowanych przez warszawskie instytucje kultury. „Dzięki zróżnicowaniu programu chcemy tworzyć otwarte, niewykluczające miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Inni goście przyjdą na śniadania z muzyką klasyczną w niedzielę, inni na warsztaty dla dzieci, jeszcze inni na muzyczne środy i piątki, czy późnowieczorne seanse filmowe. Chcemy inspirować, angażować, ale też po prostu bawić. Chcemy stworzyć symboliczną przestrzeń łączącą na różnych płaszczyznach: mieszkańców – dla których będzie to stałe miejsce spotkań, jak również instytucje – dla których Plac Defilad może być jednym z obszarów nowej aktywności” – mówi Marta Bartkowska, lider projektu „Plac Defilad”.

W nowym sezonie pojawi się też kilka dużych wydarzeń kierowanych do różnych grup odbiorców. Już 20 czerwca na Placu Defilad planowana jest elegancka kolacja, będąca doskonałą propozycją dla tych, którzy nie zdecydują się spędzać Nocy Świętojańskiej nad Wisłą. Muzyka na żywo, piękna aranżacja przestrzeni, stoły wśród kwiatów i niezwykłe, atrakcyjne wizualnie, menu oparte o motywy roślinne i kwiatowe.

Kluczową datą w kalendarzu na 2015 rok są 60-te urodziny Pałacu Kultury i Nauki. W jubileuszowym tygodniu 20 – 26 lipca 2015 r. zaplanowanych jest wiele wydarzeń, które przyciągną zarówno mieszkańców. jak i turystów.

„Chcemy, aby 60-te urodziny dały możliwość spojrzenia na Pałac od zupełnie nowej strony, bez historycznych uprzedzeń, a może nawet z podziwem, z jakim patrzą na ten budynek odwiedzający Warszawę obcokrajowcy” – mówi Grzegorz Lewandowski, pomysłodawca i dyrektor programowy projektu „Plac Defilad”.

Inauguracja Placu Defilad – wypełniony wydarzeniami długi weekend w mieście Drugi sezon na Placu Defilad zainaugurują warsztaty i animacje w przestrzeni ogrodu – już 6 i 7 czerwca wszyscy chętni będą mogli wspólnie sadzić rośliny. Wieczorami czekają koncerty, pierwsze projekcje filmowe czy debaty w Barze Studio. W sobotę, 6 czerwca, organizatorzy zapraszają na zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki otwierające nowy cykl, poświęcony odkrywaniu tajemnic Pałacu Kultury oraz poznawaniu historii i anegdot związanych z Placem Defilad i Warszawą, a wieczorem na koncert Skubasa. Atrakcją ostatniego dnia weekendu będzie Marcin Masecki, którego muzyka towarzyszyć będzie niedzielnemu śniadaniu.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń odbywających się w ramach cyklu „Plac Defilad” zamieszczane będą na stronie www.pldefilad.pl oraz na https://www.facebook.com/pldefilad.

Informacje o planowanych aktywnościach na terenie "Miasta i Ogród" będą umieszczane na stronie www.miastoiogrod.pl, oraz na https://www.facebook.com/miastoiogrod.

Miasto Stołeczne Warszawa

Miasto Stołeczne Warszawa od początku aktywnie wspiera aktywizację przestrzeni wokół Pałacu Kultury i Nauki – Plac Defilad ma się stawać kulturalną wizytówką Warszawy i być przykładem korzystnej przemiany ważnej przestrzeni dzięki współpracy wielu osób i instytucji. Decyzją władz Warszawy od 2014 r. istotną częścią działań mających przywrócić Plac mieszkańcom Warszawy jest cykl wydarzeń społeczno-kulturalnych „Plac Defilad”. Projekt „Plac Defilad” jest jednym z kluczowych projektów miejskich mających podnieść jakość korzystania i przebywania w centralnej części Warszawy.

Teatr Studio

Teatr Studio powstał w lutym 1972 z inicjatywy ówczesnego dyrektora Teatru Klasycznego Józefa Szajny przez przekształcenie Teatru Klasycznego. Mieści się w Pałacu Kultury i Nauki. Dyrektorem naczelnym od 2011 r. jest Roman Osadnik. Wprowadzone przez niego zmiany w sposobie promowania i kształtowania wizerunku teatru, a także otwarcie teatru na nowe projekty (cykle: The Met Opera HD, Siesta w Studio Marcina Kydyńskiego; współpraca z Instytutem Reportażu) spowodowały, że w krótkim czasie Teatr Studio stał się chętnie uczęszczanym miejscem. 1 września 2012 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka i aktorka Agnieszka Glińska. Od 2014 r. decyzją władz Miasta Stołecznego Warszawy Teatr Studio pełni rolę operatora cyklu wydarzeń „Plac Defilad”.

Pałac Kultury i Nauki

Ikona stolicy i najwyższy budynek w Polsce (wraz ze wspornikiem antenowym iglicy ma wysokość 237 metrów), z tarasem widokowym na XXX piętrze, w centrum Warszawy na Placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka Zarząd Pałacu Kultury i Nauki Sp. z o.o. Oddany do użytku w 1955 r., wybudowany w trzy lata według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa budynek, wzorowany jest na moskiewskich drapaczch chmur, inspirowanych amerykańskimi wieżowcami art déco. Obecnie siedziba wielu firm oraz instytucji użyteczności publicznej, takich jak muzea, kino teatry, , wyższe uczelnie (m.in. Collegium Civitas), oraz instytucji naukowych - Polskiej Akademii Nauk czy Pałacu Młodzieży, a także Warszawskiego Centrum Kongresowego. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zarządza Placem Defilad i Płytą Główną. W tym roku obchodzi swoje 60 urodziny, będące okazją do wspólnego świętowania i współpracy wielu pałacowych podmiotów. Szczegółowy kalendarz wydarzeń jubileuszowych na http://www.pkin.pl/

barStudio

Mieszczący się w hallu wejściowym Teatru Studio im. I.S. Witkiewicza barStudio jest kolejnym projektem Grzegorza Lewandowskiego i Zuzanny Mockałło, twórców wolskiej Klubokawiarni Chłodna 25, będącej przez lata warszawskim centrum kultury niezależnej. Miejsce w samym centrum Warszawy z ambicjami społeczno-kulturalnymi i bogatym programem wydarzeń: od debat, przez koncerty i weekendowe imprezy, po spotkania z artystami, ludźmi kultury i liderami społeczno-politycznymi. Grzegorz Lewandowski jest jednym z inicjatorów projektu "Plac Defilad” i wraz z baremStudio realizuje cykl wydarzeń pod nazwą "barStudio na Placu Defilad"

Cafe Kulturalna

Jedna z najbardziej zasłużonych klubokawiarni, od 12 lat aktywnie uczestnicząca w tworzeniu warszawskiej kultury. Gości zarówno najciekawsze polskie zespoły, jak i muzyków z zagranicy - od legend sceny niezależnej po klasyków hip hopu. Na przestrzeni lat w Kulturalnej, poza setkami koncertów, odbyło się również mnóstwo warsztatów, debat, pokazów filmowych czy spotkań literackich. Plac Defilad to dla Kulturalnej przestrzeń do realizacji wydarzeń w ramach cyklu „Kulturalna na Placu Defilad”.

Teatr Dramatyczny

Mocą uchwały Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 8 listopada 2012 w wyniku połączenia dwóch instytucji kultury: Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka i Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego z dniem 1 stycznia 2013 roku powstała nowa instytucja o nazwie Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Obecnie dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Tadeusz Słobodzianek. Teatr wspiera działania "Placu Defilad" i udostępnia przestrzeń na jego inicjatywy.

BMW i

Z myślą o konieczności zastosowania nowych rozwiązań w miejskiej mobilności BMW Group stworzyła projekt BMW i, w ramach którego powstają wizjonerskie koncepcje nowych pojazdów spełniających założenia zrównoważonego rozwoju na każdym etapie produkcji i użytkowania. BMW i3 to pierwszy elektryczny samochód segmentu premium, który jest symbolem nowego spojrzenia na przyszłość motoryzacji. Jego produkcja odbywa się przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, wykorzystaniu we wnętrzu naturalnych materiałów (wełna, naturalnie barwiona skóra, włókna roślinne) oraz elementów z recyklingu.

Grąbczewscy

Grąbczewscy to rodzinna firma, zajmująca się produkcją roślin ozdobnych. W podwarszawskich szkółkach Grąbczewscy prezentują niespotykany gdzie indziej wybór roślin. Firma współpracuje z inwestorami, architektami i ogrodnikami, aby ich wizje przestrzeni stały się rzeczywistością za sprawą dorodnych roślin najwyższej jakości oraz dzięki doświadczeniom zebranym podczas wielu realizacji projektów architektury krajobrazu w Polsce i 20 innych krajach.

PLAC DEFILAD i MIASTO I OGRÓD - SYNERGIA DZIAŁAŃ DLA WARSZAWY

Ogród pod Pałacem Kultury? Otwarte dla wszystkich koncerty, debaty, spotkania, warsztaty, wspólne biesiadowanie w zielonej scenerii kamiennego placu? A może własny ogródek w centrum miasta? To wszystko stanie się możliwe tego lata dzięki synergii miejskiego projektu „Plac Defilad” i zasilanego przez BMW i3 projektu „Miasto i Ogród”. Wspólne działania ruszają już w pierwszy weekend czerwca.

Plac Defilad to nazwa dobrze wszystkim znanego miejsca na mapie Warszawy, ale też zainicjowany w 2014 roku cykl wydarzeń pod wspólną nazwą „Plac Defilad”. Jego ideą jest ożywienie centrum miasta - stworzenie otwartej, służącej mieszkańcom przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy. W pierwszym sezonie w ramach projektu odbyło się ponad 80 wydarzeń, w których uczestniczyło ponad 60 artystów i kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. W drugim, rozpoczynającym się właśnie sezonie, wróci 25-metrowy stół, który stał się symbolem otwierania tego miejsca na mieszkańców. Niezbyt przyjazna, betonowa przestrzeń będzie zmieniona w ogród ze stolikami, siedziskami, zielenią. Odbędą się sprawdzone w ubiegłym roku plenerowe projekcje filmowe, weekendowe śniadania, debaty na ważne dla mieszkańców tematy, wydarzenia muzyczne. Nowością będą cykle sportowe i taneczne, otwarte dla wszystkich chętnych. Program będzie atrakcyjny dla osób w różnym wieku, zarówno dla warszawiaków jak i turystów, którzy latem tłumnie odwiedzają stolicę i swoje pierwsze kroki często kierują w stronę Pałacu Kultury i Nauki.

Projekt „Miasto i Ogród” zasilany przez BMW i3 również miał swoją premierę w ubiegłym roku. W poprzednim sezonie gościł na terenie dawnej Fabryki Norblina, gdzie uczestniczyło w nim ponad 3 tysiące osób. Tym razem warszawiacy znów będą mogli uprawiać własne warzywa, zioła i hodować kwiaty w samym sercu miasta, ale w nowej lokalizacji - na Placu Defilad. W ramach „Miasta i Ogrodu” tradycyjnie wiele atrakcji towarzyszących: Stowarzyszenie ArtAnimacje zorganizuje cykl warsztatów o najnowszych miejskich trendach, a Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę poprowadzi programy animacyjne dla dzieci i seniorów. Miłośnicy innowacyjnych rozwiązań w motoryzacji będą mogli przetestować elektryczne BMW i3.

Wspólne działania „Placu Defilad” oraz „Miasta i Ogrodu” zostaną zainaugurowane weekendem sadzenia roślin w ogrodzie 6-7 czerwca, a już 20 czerwca z okazji Nocy Świętojańskiej na Placu Defilad planowana jest elegancka kolacja z muzyką na żywo, piękną aranżacją przestrzeni, stołami wśród kwiatów i niezwykłym menu opartym o motywy roślinne i kwiatowe. W pierwszy dzień lata, 21 czerwca, zapraszamy natomiast na warsztaty z miejskiej hodowli pszczół i przejażdżki elektrycznym BMW i3.

Informacje o planowanych aktywnościach w obu projektach będą umieszczane na stronie www.miastoiogrod.pl, www.pldefilad.pl oraz profilach „Miasto i Ogród”, „Plac Defilad” na Facebooku.

BMW i

Z myślą o konieczności zastosowania nowych rozwiązań w miejskiej mobilności BMW Group stworzyła projekt BMW i, w ramach którego powstają wizjonerskie koncepcje nowych pojazdów spełniających założenia zrównoważonego rozwoju na każdym etapie produkcji i użytkowania. BMW i3 to pierwszy elektryczny samochód segmentu premium, który jest symbolem nowego spojrzenia na przyszłość motoryzacji. Jego produkcja odbywa się przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, wykorzystaniu we wnętrzu naturalnych materiałów (wełna, naturalnie barwiona skóra, włókna roślinne) oraz elementów z recyklingu.

Plac Defilad

Plac Defilad to zainicjowany w 2014 roku cykl wydarzeń pod wspólną nazwą „Plac Defilad”. Głównym organizatorem jest Miasto Warszawa, a gospodarzem stołeczny Teatr Studio. Osią i najważniejszym symbolem miejsca jest Pałac Kultury i Nauki, będący jednocześnie jednym z partnerów projektu. Projekt współtworzą instytucje kultury oraz klubokawiarnie działające w przestrzeni Placu – m.in. BarStudio, Cafe Kulturalna i Teatr Dramatyczny. Ideą projektu jest stworzenie otwartej, przyjaznej dla mieszkańców, przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy. Do współpracy zapraszani są kolejni partnerzy otwarci w swojej działalności programowej na miasto i jego mieszkańców.

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.05.15, autor: blackrose)
Tagi: Plac Defilad, Miasto, Ogród, synergia działań dla Warszawy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia