Inne Sytuacje ruszają 24 maja

Międzynarodowy Festiwal Teatralny INNE SYTUACJE, przedstawia panoramę teatru, którego nie znamy, a znać powinniśmy. Teatru zjawiskowego, poszukującego, akcentującego przede wszystkim obecność człowieka – aktora na scenie, uznającego ciało za podstawowe narzędzie aktorskie. Na Innych Sytuacjach zobaczycie teatr daleki od źle pojmowanej „widowiskowości”, teatr unikający epatowania nowinkami technicznymi. To będzie faktycznie „inna sytuacja” na scenie i – mamy nadzieję – w sercach widzów.

Na festiwalowej scenie mogliśmy oglądać już takie grupy jak duński Odin Teatret, niemiecko-rosyjskie Derevo, Stowarzyszenie Teatralne Chorea, poznański Teatr Porywacze Ciał, warszawskie Studium Teatralne czy wrocławski teatr Pieśń Kozła. Twórcy festiwalu od początku zaznaczają, że chcą sięgać do dziedzictwa teatru laboratoryjnego, żywego, unikającego zbędnej dekoracji: „Chcemy, by ten festiwal akcentował przede wszystkim obecność człowieka – aktora na scenie. Uważamy, że podstawą teatru nie jest obecność na scenie scenografii, zapożyczeń środków multimedialnych, źle pojętej widowiskowości, epatowanie nowinkami technicznymi, ale aktor – człowiek” - mówi dyrektor programowy IS, Andrzej Stróż. Warto dodać, że Inne Sytuacje są metaforyczną kontynuacją bydgoskich Off Prezentacji Teatralnych z lat 90., które stały się jedną z najwyżej cenionych marek teatru alternatywnego w Polsce.

Bydgoski festiwal jest też miejscem subtelnej i niekonwencjonalnej edukacji teatralnej. Zaczyna się ona już podczas spektaklu i idzie dalej poprzez uczestnictwo w wykładach, pokazach filmów dokumentalnych i warsztatach, kończąc na bezpośrednich rozmowach z artystami. Inne Sytuacje są też areną konfrontacji poglądów na temat współczesnej sztuki i kultury, zarówno lokalnej, jak i krajowej, ale też europejskiej i światowej. Twórcy Innych Sytuacji chcą, by ze zderzenia prezentowanych w Bydgoszczy, ważnych zjawisk teatralnych, na oczach odbiorców wyłonił się obraz obecnej kondycji teatru, oraz głównych tendencji i kierunków tej sztuki.

O poprzednich edycjach festiwalu pisano, że przyniosły do Bydgoszczy inną rzeczywistość teatralną. „Dzięki Festiwalowi Inne Sytuacje poznałam wspaniały, niezwykły, wprost nieprawdopodobny teatr” – pisała jedna z bloggerek teatralnych. „To były naprawdę inne sytuacje, zupełnie odmienny teatr od tego, który znałam do tej pory. Dopiero teraz zrozumiałam Grotowskiego...” - napisała internautka Ania1323 na blogu krystynajanda.pl.

Inne Sytuacje 2015

Podczas tegorocznej, 5. Edycji Innych sytuacji zobaczymy siedem spektakli. Zaproszone teatry zagrają na scenie Miejskiego Centrum Kultury (organizator festiwalu), na dwóch scenach w Teatrze Polskim oraz w plenerze, na Starym Rynku w Bydgoszczy. Spektakle zostaną uzupełnione o wykłady, pokazy filmów dokumentalnych, warsztaty aktorskie, warsztaty krytyki teatralnej oraz koncerty.

Nową jakością, którą wprowadzają Inne Sytuacje jest oddanie „duchowego patronatu” nad całą edycją, jednemu teatrowi. To on stanowi o osi programowej festiwalu. W tym roku rolę tę przejmie OPT GARDZIENICE, grupa uważana za jedno z najważniejszych i najbardziej oryginalnych zjawisk polskiego i światowego teatru. Takie rozwiązanie pozwala organizatorom na oddanie należnego miejsca ważnym dla teatru i kultury grupom teatralnym, które w sposób twórczy przyczyniają się do rozwoju światowego teatru współczesnego. Chodzi też o zwrócenie szczególnej uwagi na ich zjawiskowość, często odmienność, i bezkompromisowość. GARDZIENICE zaprezentują podczas IS dwa spektakle i poprowadzą wspomnianą, czterodniową sesję warsztatową zakończoną pokazem. Pobyt GARDZIENIC na Festiwalu to również możliwość obejrzenia filmów dokumentujących pokazy legendarnych spektakli grupy, a także trening aktorski i sesje warsztatowe.

Poza nimi zobaczymy na scenach festiwalowych Teatr K.T.O., Stowarzyszenie Teatralne Chorea, Figurentheater Wild&Vogel (Niemcy), Ultima Vez (Belgia) i inne.

Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy Partnerzy i finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Bydgoszcz, Teatr Polski w Bydgoszczy Patronaty medialne: TVP Kultura, TVP Bydgoszcz, Gazeta Wyborcza, Polskie Radio PIK, E-teatr.pl, portal kultury O.pl, Kulturaonline.pl, Radio Kultura, Bydgoski Informator Kulturalny, Bydgoszczinaczej.pl

PROGRAM MFT INNE SYTUACJE 2015

24.05.2015 niedziela

godz.16.00 Teatr Polski ( mała scena )

Wykład Włodzimierza Staniewskiego – „Perspektywa mantyczna – wyrocznie, proroctwa, performatyka” + Pokaz pracy warsztatowej uczestników sesji warsztatowej OPT GARDZIENICE

godz.18.00 Miejskie Centrum Kultury

Koncert zespołu MATRAGONA (Polska) - "Anarti" muzyka zaginionego świata.

Matragona to zespół multiinstrumentalistów podążający w swej twórczości śladami muzycznych tradycji różnych kultur. Sięgając chętnie po bogate etniczne instrumentarium, poszukuje własnych dźwięków oraz muzycznych wątków. Inspirację i energię muzyczną czerpie z zapomnianej legendy dzikiej, bieszczadzkiej Matragony góry będącej symbolem ich baśniowej krainy muzycznej. Zespół założony w Sanoku w 1992 roku przez Macieja Harnę (instrumentalistę, muzykologa) jest laureatem pierwszych miejsc m.in. na "Mikołajkach Folkowych" w Lublinie oraz w konkursie Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w Warszawie.

godz.20.00 Stary Rynek w Bydgoszczy

TEATR KTO (Polska) - "Ślepcy" spektakl plenerowy na otwarcie festiwalu

"Teatr KTO z Krakowa dokonuje nie lada wyczynu, łącząc wspaniałe efekty wizualne z potężnym uderzeniem emocjonalnym w spektaklu bez słów zatytułowanym "Ślepcy", który trzyma widzów w nieustannym napięciu. Czy to dzięki sile muzyki, czy też zestawieniu obrazów raz szokujących, a raz przejmująco pięknych albo też poprzez animalistyczną energię fizycznego działania aktorów, zespołowi znakomicie udaje się zdobyć bezpośrednie zaangażowanie publiczności. I to działa: trudno od tego przedstawienia oderwać wzrok, bez względu na to jak wstrząsającym się ono staje".

David Kettle, The List, Edynburg

25.05.2015 r. poniedziałek

godz.16.00 Miejskie Centrum Kultury

Wykład profesora Juliusz Tyszki – „Spektakle teatrów poszukujących w latach 60. i 70. XX wieku w stronę kontrkulturowej sytuacji społecznej”

godz. 17.00 Miejskie Centrum Kultury

Cykl filmów dokumentalnych poświęconych OPT GARDZIENICE

rejestracje spektakli Żywot Protopota Awwakuma, Carmina Burana, Metamorfozy

film o treningu w OPT Gardzienice: Linie życia ciała, linie życia głosu;

godz.19.00 Miejskie Centrum Kultury

ROOTLESS ROOT ( Słowacja Grecja) - ,,Eyes in the Colors of the Rain”

Choreografia inspirowana wierszami Williama Blake'a poematem "Noc" i ,,Apokalipsą świętego Jana".

Bolesne zderzenie pomiędzy ciałem i duszą. Linda Kapetanea i Józef Fruček starają się zgłębić emocjonalny potencjał ludzkości. Społeczeństwo, które pragnie stałości, musi borykać się z kryzysem tożsamości. W jaki sposób człowiek może stać się ponownie Panem samego siebie? Materiał ruchowy zaczerpnięty jest z różnorodnych stylistyk: sztuki walki, akrobatyki, tańca współczesnego.

26.05.2015 wtorek

godz. 16.00 Miejskie Centrum Kultury

Cykl filmów dokumentalnych poświęconych OPT GARDZIENICE:

rejestracje spektakli Żywot Protopota Awwakuma, Carmina Burana, Metamorfozy

film o treningu w OPT Gardzienice: Linie życia ciała, linie życia głosu;

godz.19.00 Teatr Polski

OPT GARDZIENICE (Polska) - "Ifigenia w A…." i "Oratorium Pytyjskie"

spektakle grane jeden po drugim z 15 minutową przerwą traktowane jako jeden pokaz.

"Ifigenia w A…."

Nota reżyserska Włodzimierza Staniewskiego: Tragedia uczuć i ambicji czyni bohaterów Ifigenii niezwykle wyrazistymi teatralnie i jednocześnie bardzo współczesnymi. Kiedy odsuniemy na bok antykwaryczny historyzm, zobaczymy postacie które są jak wyjęte z dzisiejszego życia. Finalny rytuał ofiary to akt ślepej przemocy, wymuszonej wiary, za którą stoi indoktrynacja, trujące podszepty, klęska mocnych w słowach i pozach a słabych duchem. Ale to o dziwo nie boli, to spowszechniało i staniało. Oburza ale nie boli. Nawet danina z życia jako wyraz fanatycznego poświęcenia jakoś nam spowszedniała. W IFIGENII W AULIDZIE to co boli to dramat rodzinny. Koniec świata wspólnoty. Nie parszywa polityka, chore ambicje, łupieskie instynkty, przeniewierstwa i łgarstwa; te wszystkie tłuste przynęty, którymi wabi dramat antyczny, a którymi Eurypides operuje na niepowtarzalnych skalach. Taki teatr, teatr natręctw i natrętów, chcących "dzielić i rządzić" grany jest w mediach i w postmodernistycznym teatrze na co dzień i powszechnie. To są już tylko znamiona końca świata, w którym słowo dom znaczyło dom, litość znaczyło litość a trwoga znaczyło trwoga. Symptomów pogubienia należy szukać w kryzysie wspólnoty.

"Oratorium Pytyjskie"

to jedno z tych doświadczeń, w których nie zauważysz upływu czasu. Praca nierozerwalnie łączy ze sobą słowa starożytnych mądrości delfickich z fizycznością, głosem i muzyką w sekwencje pełne różnorodności, ale jednak przekute w jedną c ałoś ć. W połączeniu z dynamicznym tempem i wigorem, które są tak bardzo związane z twórczością Staniewskiego i jego GARDZIENICKICH wykonawców, znalazły się momenty pełne delikatnej gracji i liryzmu, chwile spokoju splecione w swego rodzaju pierwotnym starciu z uporem i zaciętością. Prof. Oliver Taplin, Oxford University, UK

27.05.2015 środa

godz. 16.00 Miejskie Centrum Kultury

Wykład dr hab. Joanny Ostrowskiej - Teatr narzędziem rozpoznawania świata

godz.17.00 Miejskie Centrum Kultury

Blok filmowy

dokumentujących działalność ważniejszych grup teatralnych w Polsce i na świecie, mających wpływ na współczesny teatr, filmy dokumentujące nurty, kierunki, konwencje we współczesnym teatrze. Filmy dokumentujące działalność wybitnych twórców teatru współczesnego takich jak: Peter Brook, Pina Bausch, Robert Wilson, Eugenio Barba i Odin Teatret, Tadeusz Kantor i Cricot, Jerzy Grotowski i Teatr Laboratorium, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Provisorium.

godz.18.00 Miejskie Centrum Kultury

ULTIMA VEZ (Belgia) - „What the body does not remember” (“Czego ciało nie pamięta”) Debiut Wima Vandekeybusa i zespołu Ultima Vez w 1987 roku oszołomił świat. Vandekeybus i kompozytorzy Thierry de Mey i Peter Vermeersch otrzymali prestiżową nagrodę Bessie Award za tę „brutalną konfrontację tańca i muzyki”. 25 lat później, w 2013 roku Vandekeybus przygotował nową inscenizację spektaklu, z nową obsadą. Choreografia Vandekeybusa balansuje na ostrych krawędziach: pomiędzy atrakcyjnością a odrzuceniem. Niekiedy prowadzi ona do konfrontacji dwóch tancerzy, a następnie dwóch grup tanecznych z muzyką i fascynującym układem linii, a pomiędzy tym wszystkim następuje wybuch agresji, kumulacja strachu i poczucia zagrożenia.

godz.20.00 Teatr Polski

OPT GARDZIENICE (Polska) - "Ifigenia w A…." i "Oratorium Pytyjskie"

spektakle grane jeden po drugim z 15 minutową przerwą traktowane jako jeden pokaz.

28.05.2015 czwartek

godz. 12.00 – 16.00 Miejskie Centrum Kultury

Warsztaty krytyki teatralne – prowadzenie Paweł Sztarbowski

godz. 15.00 Miejskie Centrum Kultury

Blok filmowy

godz. 17.00 Miejskie Centrum Kultury

FIGURENTHEATER WILD&VOGEL (Niemcy) - "SPLEEN. Charles Baudelaire: Poems in prose."

„Spleen” jest kalejdoskopem obrazów, piosenek i miniatur inspirowanych kolekcją wierszy prozą „LeSpleen de Paris” Charles Baudelaire’a wydanych pośmiertnie w 1869. Ludzkość u progu modernizmu, opisywana w przedstawianych scenach jest rozchwiana pomiędzy pragnieniem życia a tęsknotą śmierci, pomiędzy romantycznym poszukiwaniem nieskończoności a brutalnością banału.

Spektakl jest otwarty w swej konstrukcji: aktorzy są na scenie razem z lalkami i instrumentami, teksty Baudelaire’a są mówione przez dzieci i nagrane na taśmę magnetofonową. Magią tego kalejdoskopu jest uruchamianie wyobraźni pomiędzy aktorami, materią a widzami. Sekwencje obrazów i muzyki granej na żywo są kontrapunktem dla Baudelaire’owskiej wizji świata i pozwalają zrozumieć ją obecnie.

godz. 21.00 Miejskie Centrum Kultury

TEATR CHOREA: "Koncert Pieśni Antycznych"

Teatr CHOREA od wielu lat interesuje się muzyką antycznej Grecji, będącą niezwykle cennym dziedzictwem kultury i jednym z najstarszych ocalałych zapisów muzyki europejskiej. Początkowo była to głównie praca nad pieśniami, tekstami antycznych dramatów, rekonstrukcja antycznych instrumentów. Obecnie, po latach pracy nad pieśniami i tekstami antycznymi, artyści Teatru CHOREA przygotowali zupełnie nową ich aranżację. Źródłowe formy muzyczne, pochodzące z najstarszych tradycji europejskich, ulegają dynamicznej, współczesnej dźwiękowej transformacji.

Nieparzyste rytmy, skrawki pieśni odczytane z papirusów i kamieni sprzed dwóch i pół tysiąca lat, wibrują współczesną energią. Koncert w wykonaniu artystów CHOREI zrodził się z potrzeby skonfrontowania antycznego materiału z nowoczesnym brzmieniem.„Stary” materiał we współczesnych aranżacjach daje niezwykłą muzyczną miksturę orientalnej melodyki, intrygującej harmonii i bliskowschodniej rytmiki.

29.05.2015 r. piątek

godz. 12.00 – 16.00 Miejskie Centrum Kultury

Warsztaty krytyki teatralne – prowadzenie Paweł Sztarbowski

godz.16.00 Miejskie Centrum Kultury

Wykład dr hab Artura Dudy – „Korzenie teatru z perspektywy performatywno – medialnej”

godz.17.00 Miejskie Centrum Kultury

Blok filmowy

godz.19.00 Miejskie Centrum Kultury

TEATR CHOREA, EARTHFALL DANCE COMPANY ( Polska/Walia); "Po ptakach"

„Po Ptakach” jest drugą c zęścią tryptyku realizowanego wspólnie przez CHOREĘ i walijski teatr Earthfall. Oba zespoły, posługujące się zupełnie odmiennymi estetykami i metodami pracy, stworzyły wspólnie nowy język na pograniczu gatunków i stylów. CHOREA i Earthfall konfrontują antyczną grecką pieśń chóralną ze współczesną muzyką, choreografią przestrzeni miejskiej i lękami dzisiejszego świata.

Twórcy próbowali odpowiedzieć na pytanie: co zostało nam dzisiaj po „Ptakach” Arystofanesa, po starożytnych Grekach i ich kulturze, co mamy z nimi wspólnego? Pamiętajmy, że Ateny za życia Arystofanesa przechodzą czas wyniszczających wojen ze Spartą, czas rozpadającej się demokracji, kryzysów politycznych, spisków i walki o władzę różnych stronnictw politycznych. Kruszą się wartości społeczne i religijne. W takich okolicznościach zawsze pojawiają się przewodnicy do nowego wspaniałego świata, który ma szanse powstać na gruzach starego, dzięki utopijnym ideom, populistycznym hasłom, manipulacjom i ustawieniu się dokładnie pomiędzy tymi, którym się udało, a tymi, którzy są przegrani. Jedni bez drugich nie mogą żyć, więc tam, gdzie ich drogi się przecinają, trzeba tym pierwszym odbierać władzę, a tym drugim marzenia. Całość otoczyć murem, rozstawić straże i strzec się obcych, jak to jest w Chmurokukułczynie – idealnym nowym państwie Arystofanesa. Ale zza wysokiego muru bogowie wyglądają na skorumpowanych idiotów, a ludzie na okradzionych z marzeń karłów. Czy raj na ziemi można dzisiaj budować tylko za kolczastymi drutami, czy wszystkie wizje uzdrawiania świata w trakcie realizacji stają się zawsze tak samo gorzkie i groźne? W tym spektaklu granym w postkomunistycznym państwie, w dobie globalnego terroryzmu pytany o to jest nie tylko Arystofanes…

Ceny biletów

OPT Gardzienice

Normalny: 40 zł

Ulgowy: 25 zł

Spektakle w MCK

Normalny: 20 zł

Ulgowy: 15 zł

Seniorzy: 10 zł

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.05.15, autor: blackrose)
Tagi: Inne Sytuacje, Bydgoszcz
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia