XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej

W terminie od 24 maja do 31 maja odbędzie się XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych imprez tego typu w świecie, powstał w 1991r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Wielki sukces artystyczny, a co równie ważne, wielki sukces frekwencyjny festiwalu spowodował, że pomyślana jednorazowo impreza przekształciła się w coroczny, o imponujących rozmiarach międzynarodowy festiwal, który na trwałe wpisał się do kalendarza życia muzycznego Warszawy i Polski. Odbywający się na przełomie maja i czerwca w głównych i zabytkowych kościołach Warszawy festiwal łączy bardzo wysoki poziom artystycznych prezentacji z wyjątkowo szerokim odbiorem społecznym (od 200 do 3000 słuchaczy na każdym koncercie).

Podstawowym zadaniem festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie i na bardzo wysokim poziomie artystycznym. W warszawskich świątyniach wykonywana była muzyka religijna w aspekcie historycznym i formalnym. Prezentacje wielkich form oratoryjnych z udziałem nieraz kilkuset wykonawców, występy najlepszych chórów chłopięcych świata, recitale organowe najznakomitszych wirtuozów naszych czasów, recitale wspaniałych wokalistów, występy przeróżnych zespołów muzycznych koncerty, zakres programowy koncertów od muzyki bardzo dawnej aż do muzyki współczesnej oraz wykonywanie najsłynniejszych utworów muzycznych przez najbardziej znanych muzyków stanowią o randze i znaczeniu festiwalu. Szczególnie ciekawie wypadała promocja muzyki polskiej w bezpośredniej konfrontacji z uznanymi arcydziełami światowej literatury muzycznej (renesans twórczości legendarnego organisty Katedry Warszawskiej - Mieczysława Surzyńskiego, cykl „Wszystkie utwory organowe Feliksa Nowowiejskiego”, polskie tabulatury organowe). Podczas festiwalu wielokrotnie wykonywane były zupełnie zapomniane kompozycje.

W warszawskim festiwalu wzięło udział wielu doskonałych artystów m.in.: papieski chór Capella Sixtina pod dyr. Maestra D.Bartolucciego, Wiener Sängerknaben, Mozart Knabenchor Wien, Poznańskie Słowiki z prof. S.Stuligroszem, The Luther Nordix Choir, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Lwowskiej, orkiestra Berlin Baroque i chór Monteverdi-Chor Berlin, Figuralchor Berlin, B.Ładysz, W.Ochman, H. i F. Haselböckowie itd. W trakcie dwudziestu czterech edycji festiwalu w koncertach wzięło udział kilka tysięcy wykonawców z całego niemal świata, koncertów wysłuchało ponad sto dwadzieścia tysięcy słuchaczy, zaprezentowana została wielka ilość kompozycji muzycznych. Podczas festiwalu odbywały się również sesje muzykologiczne. Festiwal pobudził życie muzyczne w wielu świątyniach pozostając jednocześnie najbardziej prestiżową tego życia częścią.

Patronat nad Festiwalem sprawuje Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Przewodniczący Konferenmcji Episkopatu Polski przyznaje w trakcie imprez festiwalowych swoją nagrodę - Srebrną Piszczałkę, za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Komitet Honorowy i Radę Artystyczną wspierające imprezę, tworzą wybitni artyści, naukowcy oraz wpływowe osobistości z różnych sfer życia publicznego. Festiwal organizuje „Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej”. Festiwal wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa. Festiwal ma swoją tradycję, coraz rzadziej spotykaną.

źródło: Organizator

Dodaj artykuł do:
(dodano 18.05.15, autor: blackrose)
Tagi: XXV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia