Muzeum Archeologiczne zaprasza na nową wystawę czasową pt.”KADERO. ZAGINIONY ŚWIAT NAD NILEM”

Muzeum Archeologiczne od  środy (13.05) zaprasza na nową wystawę czasową pt.”KADERO. ZAGINIONY ŚWIAT NAD NILEM” a w najbliższy piątek (15.05) odbędzie się Noc Muzeów 2015 – na tę okazję Muzeum Archeologiczne w Krakowie przygotowało specjalne wydarzenie „ŚWIATŁA STAROŻYTNOŚCI – wystawa lampek oliwnych”. Polecamy wydarzenia!

Na wystawie „Kadero-zaginiony świat nad Nilem” prezentowane są zabytki datowane od 2 połowy V do początków IV tysiąclecia p.n.e. (okres neolitu chartumskiego). Stanowisko Kadero położone jest 20 km na północ od Chartumu oraz 6 km na wschód od obecnego nurtu Nilu. Badania archeologiczne objęły obszar około 3 ha. Ekipa naukowców ze Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze (dzisiejszego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego) oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu  pod kierunkiem prof. Lecha Krzyżaniaka, przez 30 lat (począwszy od 1972 roku) badała miejsce, które stało się „kamieniem węgielnym” w studiach nad początkiem neolitu w Środkowym Sudanie. Wyjątkowość stanowiska polegała na tym, że archeologom dane było zbadać zarówno osadę, jak i cmentarzysko użytkowane w tym samym okresie.

Dzięki systematycznym, interdyscyplinarnym badaniom udało się uzyskać szereg informacji o sposobie życia ówczesnych ludzi i środowisku naturalnym, w jakim przyszło im egzystować. Wiemy, że hodowali bydło, jednak podstawę ich diety mięsnej stanowiły zwierzęta, zdobyte w czasie polowania (antylopy, gazele). Liczne zabytki, pozyskane w trakcie prowadzonych tam prac archeologicznych,  przybliżają nam obraz życia codziennego, podstaw gospodarki oraz sposobów wyrobu narzędzi, broni, ozdób i naczyń.

Na cmentarzysku w Kadero, przebadano prawie 250 pochówków. Na podstawie analiz antropologicznych stwierdzono, że neolityczni mieszkańcy tego rejonu rzadko dożywali 40 lat. W grobach odkrywano różnorodne wyposażenie: kunsztownie wykonane naczynia ceramiczne, naszyjniki z paciorków (z karneolu oraz muszelek z Morza Czerwonego) lub kości, bransolety, szpile kamienne, palety kosmetyczne czy też insygnia władzy – szlifowane głowice kamiennych buław. Dane te pozwoliły uzyskać obraz struktury społecznej ludności wczesnej fazy neolitu chartumskiego.

Tekst: Tomasz Rodak

Program Nocy Muzeów w Muzeum Archeologicznym w Krakowie: http://www.ma.krakow.pl/aktualnosci/zapowiedzi/noc_muzeow_2015

Dodaj artykuł do:
(dodano 12.05.15, autor: blackrose)
Tagi: Muzeum Archeologiczne, KADERO. ZAGINIONY ŚWIAT NAD NILEM, wystawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Dani de la Orden
5
Joseph Kosinski
6
David Marqués
7
Michael Dweck, Gregory Kershaw
8
Blandine Lenoir
9
Margien Rogaar
10
Dean DeBlois
1
Thomas Orchowski
2
Juan Gómez-Jurado
3
Marcin Mortka
4
Anya Niewierra
5
Uketsu
6
Eric-Emmanuel Schmitt
7
Ryan Holiday
8
Isabel Allende
9
Piotr Chomczyński
10
Keigo Higashino
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia