Wystawa Moje noce, moje dni

14 maja o godzinie 18.00 w warszawskim Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza odbędzie się wernisaż wystawy Moje noce, moje dni przypominający o Marii Dąbrowskiej w dniu 50. rocznicy jej śmierci.

Wystawa Moje Noce, moje dni powstała dla przypomnienia postaci pisarki Marii Dąbrowskiej w 50. rocznicę jej śmierci. Ideą jest pokazanie jej pisarskiej drogi, najistotniejsze tematy twórczości, poszerzone o elementy biograficzne, na tle trzech epok, w których przyszło jej żyć. Przyszła na świat u schyłku XIX wieku w Polsce porozbiorowej, w guberni kaliskiej Imperium Rosyjskiego, młodość i wiek dojrzały przeżyła w wolnej II Rzeczpospolitej, ostatnie lata życia – w Polsce Ludowej. Dąbrowska w powszechnej świadomości rozpoznawana jest dzisiaj przede wszystkim jako autorka zekranizowanej powieści Noce i dnie oraz Dziennika. Zupełnie zapomniana jako publicystka, nowelistka i działaczka społeczna, silnie związana z ruchem niepodległościowym, zaangażowana w budowę Polski po I wojnie światowej. Nigdy nie związała się z żadnym ruchem czy ugrupowaniem literackim, pozostając na uboczu tych zjawisk zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i po II wojnie światowej. Uznawana była jednak powszechnie za autorytet moralny, zwłaszcza w latach 50. i 60. XX wieku.

Wystawy została podzielona na 3 główne części odpowiadające 3 okresom życia pisarki wpisanym w historię Polski i związanym z trójką towarzyszy jej życia:  Marianem Dąbrowskim, Stanisławem Stempowski i Anną Kowalską. Lepszemu zrozumieniu problematyki posłuży przedstawienie środowisk, w których obracała się pisarka i osób z jej najbliższego otoczenia. Narracja została oparta na wypowiedziach pisarki zaczerpniętych z Dziennika, publicystyki i korespondencji. Na wystawie zobaczyć można bogate materiały z archiwum Dąbrowskiej – oryginalne dokumenty, rękopisy Dzienników, tekstów publicystycznych, prozatorskich, korespondencji i fotografie. Uzupełnieniem są prezentacje multimedialne i projekcje filmów dokumentalnych, w tym obrazów przedwojennej Warszawy,  kronik filmowych, nagrania z Archiwum Polskiego Radia, oraz fragmenty filmu Noce i dnie w reżyserii Jerzego Antczaka z 1975 roku. Dodatkowo w całej przestrzeni ekspozycji zostaną zaprezentowane pochodzące ze zbiorów Muzeum prace malarskie Dąbrowskiej.

Wystawa Moje noce, moje dni
Wernisaż: 14 maja 2015 roku, o godz. 18.00
Czas trwania: Od 14 maja do 31 grudnia 2015 roku
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Warszawa

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.05.15, autor: blackrose)
Tagi: Wystawa Moje noce, moje dni, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Christophe André, Antoine Pelissolo, Patrick Légeron
2
Robin Sharma
3
Jung Chang
4
Małgorzata Rogala
5
Karen Horney
6
Katarzyna Majewska-Ziemba
7
Mieczysław Gorzka
8
Agnieszka Lewandowska-Kąkol
9
Michael Connelly
10
Bernard Minier
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia