Naukowo na Narodowym - już za tydzień 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia

9 maja 2015 (sobota) od 11:00 do 20:00 na Stadion Narodowy czekają atrakcję organizowanego już po raz 19. Pikniku Naukowego Polskiego Radia.

Tematem wiodącym będzie Światło – źródło naszej cywilizacji.
Ewolucja gatunków, w tym rozwój nas – ludzi, odbywała się i odbywa na powierzchni trzeciej planety układu planetarnego, jednej z peryferyjnych gwiazd Galaktyki skąpanej w promieniowaniu elektromagnetycznym. Powstaje ono w wyniku wielorakich reakcji termojądrowych zachodzących w gwieździe, którą w pewnym momencie rozwoju cywilizacji ludzie nazwali Słońcem. Sądzimy, że Wszechświat powstał wskutek Wielkiego Wybuchu – zjawiska, które pozostawiło swoją wieczną pamiątkę: promieniowanie reliktowe.

Z otaczającego nas Kosmosu także na naszą planetę dociera promieniowanie elektromagnetyczne, które de facto jest najistotniejszym mechanizmem przekazywania informacji we Wszechświecie. My, ludzie, w procesie ewolucji zostaliśmy wyposażeni w aparat pozwalający rejestrować to promieniowanie, lecz tylko w pewnym zakresie długości fal. To promieniowanie to światło.

Wraz z rozwojem cywilizacji nauczyliśmy się tworzyć jego źródła: od palących się polan drewna i pęków suchych traw, po niebieskie diody półprzewodnikowe – za ich zbudowanie w 2014 roku przyznano Nagrodę Nobla. Odkryliśmy także, jak rejestrować i wysyłać promieniowanie elektromagnetyczne, którego nie widzimy. Od bardzo krótkich fal, po bardzo długie. Jedne z krótkich, nazwane po ich odkryciu przez Wilhelma Konrada Röntgena „promieniami X”, zrewolucjonizowały medycynę. Pozwalają zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała i, gdy jest to konieczne, starać się zwalczyć komórki nowotworowe. Fal z przeciwnej strony skali długości używamy np. w radiu – jednym z najwspanialszych urządzeń tworzących współczesną cywilizację.

Warto wspomnieć, że 19. Piknik Naukowy przypada w setną rocznicę powstania jednej z najpiękniejszych teorii współczesnej nauki – ogólnej teorii względności. Jej autor Albert Einstein przyczynił się do poznania struktury światła. Pierwszym potwierdzeniem słuszności teorii był pomiar ugięcia promieni światła przez pole grawitacyjne Słońca wykonany podczas jednego z jego zaćmień. Ogólna teoria względności przewiduje Wielki Wybuch, którego – jak już wspomnieliśmy – pamiątką i dowodem jest promieniowanie reliktowe. Tak wiec światło i teoria względności związane są ze sobą. Niestety po dziś dzień nie udało się nam zbudować jednej, wspólnej teorii tych dwóch zjawisk.

Rok 2015 został przez ONZ ogłoszony Rokiem Światła. 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w ślad za tą decyzją również poświęcamy światłu – źródłu naszej cywilizacji. Może któryś z odwiedzających nasz Piknik zbuduje teorię grawitacji i elektromagnetyzmu?

Prof. Łukasz A. Turski

Dlaczego warto przyjść na Piknik ?
Odwiedza go bardzo wiele osób zainteresowanych nauką. Masz okazję, żeby opowiedzieć im o swojej pracy i odkryciach, o swojej pasji. Twoja praca, nawet jeśli dla Ciebie jest codziennością, dla zwiedzających Piknik jest niezwykle interesująca i prestiżowa. Taka zamiana perspektywy może być dla Ciebie ciekawym i motywującym przeżyciem.
Na Pikniku spotkasz przedstawicieli blisko 200 instytucji z Polski oraz kilkunastu (w 2013 r. było ich aż dwadzieścia) z innych krajów. Piknik to okazja, by wymienić się doświadczeniami. Warto uczyć się od siebie.
Choć Piknik to tylko jeden dzień w roku, na przestrzeni lat budujemy społeczne przekonanie o roli nauki w codziennym życiu i rozwoju kraju, a ludzie tacy jak Ty kształtują pozytywny wizerunek i zaufanie do naukowców.

Organizatorzy Pikniku

Tematy Pikniku: Biologia i biotechnologia * Chemia * Fizyka i astronomia * Geografia i geologia * Historia * Inne * Inżynieria i mechanika * Matematyka i nauki ekonomiczne * Nauki o języku i literaturze * Nauki społeczne * Sztuka

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.05.15, autor: blackrose)
Tagi: 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia