Czytanie w bramie ma branie - cykl spotkań literackich

"Czytanie w bramie ma branie" - w drugiej połowie kwietnia ruszył ogólnopolski cykl spotkań literackich organizowanych przede wszystkim w przestrzeni publicznej. Projekt jest częścią kampanii społecznej "Książki w Pudle" i Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej i trwać będzie do końca maja. Punktem wyjścia jest powieść Haliny Górskiej "Druga brama". Wspólnie będziemy zastanawiać się, czym są obecnie metaforyczne bramy, gdzie się znajdują i jak je przekraczać. Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców całej Polski do udziału w szeroko pojętej kulturze poprzez zajęcia organiozwane zarówno przy udziale, jak i dla osadzonych.

Kampania społeczna „Książki w Pudle” od 2013 roku prowadzona jest przez Fundację Zmiana. Od tego czasu do bibliotek zakładów karnych w całej Polsce trafiło 180 tysięcy książek, które codziennie zbierane są przez organizatorów kampanii. Projekt zakłada również bezpośrednią pracę z osadzonymi poprzez czytanie, rozmawianie, tworzenie. Książki są dla nich pretekstem do spotkań na najważniejszym, bo czysto ludzkim poziomie. W 2013 roku projekt wygrał główną nagrodę dla Najlepszej Kampanii Społecznej 2013.

Dotychczas spotkania z cyklu "Czytanie w bramie ma branie" odbyły się w bramach na Białołęce, Młocinach i ul. Targowej 63 w Warszawie w ramach Święta Książki. Wtedy też ruszyły sąsiedzkie akcje wymiany oraz zbiórki książek dla zakładu karnego w Wołowie i symboliczne "Czytanie w bramie..." na parkingu przed tymże zakładem karnym.

Przed nami jeszcze cykl spotkań majowych:

Od 6 maja w ramach Warszawa Czyta zaplanowane są wydarzenia cyklu "Czytanie w bramie..." na ul. Targowej 63, na Młocinach oraz w Wyższej Szkole Nauk Społecznych Pedagogium.

16 maja podczas Nocy Muzeów będą czytały bramy we Wronkach, Krynkach, Hajnówce oraz na ul. Targowej 63.

30 maja podczas Dnia Sąsiada odbędzie się finał cyklu "Czytanie w bramie ma branie" w kilku miejscach w Warszawie, m.in.: ul. Targowa 63, ul. Chmielna 73b Strych na Wróble, a także w ochockich i muranowskich bramach.

Wierzymy, że czytanie to przekraczanie kolejnych "bram" (ograniczeń) wyobraźni, wiedzy, poznania świata i siebie. Spróbujemy poczytać w bramie i zmierzyć się z reakcjami przechodniów. Dobór lektur pozostawiamy uczestnikom spotkań. - podsumowuje Maria Dąbrowska – Majewska z Fundacji Zmiana.
Bo zgodnie z tegorocznym hasłem kampanii Książki w Pudle: “Książki nie dzielą”!

Więcej informacji na stronie Fundacji Zmiana oraz na stronie projektu.

KONTAKT:
Ania Kalinowska
kalina@lokalove.org
792 663 792


Źródło: Fundacja Zmiana

Dodaj artykuł do:
(dodano 29.04.15, autor: blackrose)
Tagi: Czytanie w bramie ma branie , cykl spotkań literackich
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia