Tadeusz Różewicz in memoriam

24 kwietnia w Goethe-Institut w Warszawie odbędzie się wieczór poświęcony pamięci Tadeusza Różewicza. W programie projekcja filmu i spotkanie.

Program:

premierowy pokaz filmu Moje pojednanie – Różewicz i Niemcy (film dokumentalny, reżyseria i scenariusz Piotr Lachmann, 2013, 55 min; produkcja Media Kontakt Sp. z o.o.);
spotkanie z dr Małgorzatą Różewicz i Piotrem Lachmannem. Prowadzenie Rafał Bubnicki (Odra-Film).

W pierwszą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza prezentuję po raz pierwszy w Warszawie film Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy. W tym poetyckim dokumencie wybitny polski poeta wtajemnicza nas w swoje fascynacje językiem i poezją niemiecką, szczególnie Goethego. Zdumiewająca jest intymna wiedza Różewicza o kulturze sąsiada, która doprowadziła byłego partyzanta AK do wczesnych gestów pojednania z eks-wrogiem. Film ten jest drugą częścią mojego Videotryptyku Różewiczowskiego, bazującego na powstałych w ciągu 30 lat nagraniach z poetą. Pierwsza część powstała w 2013 i nosi tytuł Tadeusz Różewicz: Twarze.

Piotr Lachmann

Piotr Peter Lachmann – polsko-niemiecki poeta, eseista, tłumacz (z niemieckiego i z polskiego), reżyser, założyciel (wraz z aktorką Jolantą Lothe) i kierownik artystyczny Lothe Lachmann Videoteatru Poza w warszawskim pałacu Szustra (od 1985 roku). Obok cyklu produkcji videoteatralnych, które znalazły uznanie jako innowacyjny wkład w polski teatr współczesny, zrealizował wraz z Tadeuszem Różewiczem, z którym był zaprzyjaźniony, videotryptyk, którego trzecia część jest na ukończeniu. W 2011 roku w Poczdamie ukazał się wydany przez Piotra Lachmanna wybór DurchFlug. E.T.A. Hoffmann in Schlesien. Obecnie pracuje nad poświęconym pobytowi Hoffmanna w Warszawie (1804–1807) studium Ich bin ein Spieler, der das Letzte auf eine Hoffnung wagt.

Dr Małgorzata Różewicz – kulturoznawca, filozof i teatrolog, anarchistka związana z Pomarańczową Alternatywą, Stowarzyszeniem Nigdy więcej oraz Salonem Profesora Dudka we Wrocławiu. Pracownik naukowy Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka książek, licznych artykułów, esejów i recenzji. Publikuje m.in. w Pamiętniku Literackim, Litterariach, Kwartalniku Filozoficznym, Studiach Filmoznawczych, Odrze i Notatniku Teatralnym. Jej wybór utworów Tadeusza Różewicza Dwie strony medalu został odznaczony Złotym Wawrzynem Olimpijskim w 2008 roku.

Tadeusz Różewicz im memoriam
24 kwietnia 2015 roku, godz. 19.00
Goethe-Institut w Warszawie

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.04.15, autor: blackrose)
Tagi: Tadeusz Różewicz in memoriam, Goethe-Institut w Warszawie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Bruce Springsteen
2
Bruce Springsteen
3
Barbra Streisand
4
Benson Boone
5
Yungblud
6
Katatonia
7
Neil Young & The Chrome Hearts
8
Calum Hood
9
Saxon
10
Arkadiusz Jakubik
1
David Koepp
2
Paolo Genovese
3
Celia Rico Clavellino
4
Dani de la Orden
5
Joseph Kosinski
6
David Marqués
7
Michael Dweck, Gregory Kershaw
8
Blandine Lenoir
9
Margien Rogaar
10
Dean DeBlois
1
Sofía Segovia
2
Keigo Higashino
3
Gillian McAllister
4
Piotr Chomczyński
5
Eric-Emmanuel Schmitt
6
Isabel Allende
7
Emma Angstrom
8
Fernanda Trías
9
Uketsu
10
Agata Zamarska
1
Richard Chappell
2
Krzysztof Garbaczewski
3
Krzysztof Pastor
4
Paweł Miśkiewicz
5
Ewa Platt
6
Ilaria Lanzino
7
Sebastian Fabijański
8
Anna Kękuś
9
Łukasz Czuj
10
reż. Mariusz Treliński
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia