Wystawa Wolfganga Tillmansa w warszawskiej Zachęcie, występy grupy Piny Bausch w Teatrze Wielkim, ekspozycja zakazanej sztuki Trzeciej Rzeszy w Krakowie oraz 24-godzinny maraton jazzowy we Wrocławiu, to tylko kilka z ponad dwudziestu wyjątkowych wydarzeń rozpoczynającego się 16 września Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii – Tam'Tam. Na projekt rząd krajowy w Düsseldorfie przeznaczył blisko 1,2 mln euro.
Znana do tej pory z przemysłu i świetnych klubów piłkarskich Nadrenia Północna-Westfalia w 2010 roku, kiedy Zagłębie Ruhry zostało Europejską Stolica Kultury, udowodniła, że jest landem o wielkim potencjale kreatywnym. Wydarzenia Sezonu Kultury Tam'Tam odbywające się w kilkunastu polskich miastach pozwalają spojrzeć na NRW jako zagłębie muzyki współczesnej, sztuk wizualnych, tańca i innych dziedzin kultury. Düsseldorf, Kolonia, Wuppertal czy Essen są kolebkami artystycznych projektów w niczym nie ustępującymi Berlinowi. Tam'Tam daje pierwszą w Polsce szansę, aby się o tym przekonać.
Sezon Kultury powstał dzięki ponadnarodowej, trwającej czasem nawet dwa lata, współpracy. „Tam”, czyli w Nadrenii Północnej-Westfalii, instytucje i artyści współpracowali z „tam”, czyli Polską, nad powstaniem i realizacją kulturalnych projektów. Efektem tej bliskiej, intensywnej oraz wielowymiarowej współpracy spod znaku Tam'Tam jest wyjątkowy przegląd najciekawszych zjawisk współczesnej sceny kulturalnej niemieckiego regionu.
Sezon Kultury odbędzie się równolegle w wielu miejscach w Polsce. W Warszawie będzie można obejrzeć film „Pina” w 3D pochodzącego z Düsseldorfu, stolicy NRW, Wima Wendersa (18 września), w poznańskim Starym Browarze przez niemal miesiąc (od 1 do 29 października) będzie gościł Tanzhaus NRW, jeden z najlepszych na świecie ośrodków teatru tańca. „Prąd myśli i rzeka książek” to literacka podróż wzdłuż Odry, która w formie spotkań z wybitnymi autorami z Niemiec, Polski i Holandii wystartuje z Wrocławia, aby przez Frankfurt oraz Słubice dotrzeć do Szczecina (1-4 października). Z kolei Chorwerk Ruhr i artyści Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego połączą siły w Katowicach wykonując „Vigilię” Wolfganga Rihma (9 listopada).
Tam'Tam to także wiele wydarzeń dziejących się w ramach istniejących polskich festiwali. Podczas Warszawskiej Jesieni wystąpi m.in. grupa musikFabrik w repertuarze genialnego kompozytora z Westfalii Karlheinza Stockhausena (22 września). Na Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych odbędzie się przegląd teatrów z Nadrenii (10-12 października), będzie można zobaczyć m.in. „Amerykę” Franza Kafki przygotowaną przez Jana Klatę dla Schauspielhaus Bochum.
Idea Tam'Tam zostanie w pełni zrealizowana w projekcie „Escape Enter Space – Młodzi Media Sztuka” (wrzesień 2011 – czerwiec 2012). Teatr, fotografia, muzyka zyskają nowe wymiary dzięki młodemu pokoleniu i najnowszym technologiom. Zostaną przekroczone granice państw i gatunki sztuk. „Escape Enter Space” tworzy sieć, społeczność opartą na zaangażowaniu w kulturę zarówno artystów, jak i zwykłych internautów.
Także specjalnie dla Sezonu Kultury Kunsthalle Düsseldorf i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przygotowały projekt „Trzeci pokój” (jesień-zima). W obu galeriach powstaną ekspozycje, performance, instalacje, które będą ze sobą korespondować oraz nawiązywać do spuścizny zarówno Josepha Beuysa, jak i Edwarda Krasińskiego. Szczegóły projektów oraz kompletny program można Sezonu Kultury można znaleźć na stronie: www.sezon-kultury-tamtam.pl.
Sezon Kultury Tam'Tam w Polsce będzie trwał do końca stycznia 2012 roku. Ale wcale się wtedy nie zakończy. Wkrótce rozpocznie się jego druga część. W przyszłym roku w Nadrenii Północnej-Westfalii to polscy artyści i instytucje będą mieli okazję przedstawić nasz dorobek kulturalny.
PROGRAM
Otwarcie Sezonu Kultury Tam'Tam: Tanztheater Wuppertal Piny Bausch
Das Frühlingsopfer/Café Müller/Vollmond
Sezon Kultury Tam'Tam otworzą spektakle autorstwa wybitnej, zmarłej w 2009 roku choreografki Piny Bausch. Motywem przewodnim przedstawień związanej przez całe życie z Nadrenią Północną-Westfalią artystki są relacje między kobietą a mężczyzną. Zarówno „Café Müller“ z 1978 roku, jak i „Le sacre du printemps“ („Święto wiosny”) z 1975 roku, które polscy widzowie mieli okazję zobaczyć pod koniec lat 80, to już legendarne spektakle. Od nich zaczęła się ogromna popularność Piny Bausch w Polsce. Pierwsze przedstawienie łączy taniec z kabaretem, drugie to stworzona do muzyki Igora Strawińskiego opowieść o rytuale, który nieuchronnie prowadzi do złożenia ofiary z bohatera. Z kolei „Vollmond” z 2006 roku - jedno z ostatnich dzieł choreografki - jest historią wojny płci, dla której niezwykłą scenografią staje się woda. Uzupełnieniem przedstawień stanie się specjalny pokaz filmu „Pina” zrealizowanego w technice 3D przez Wima Wendersa. Rozpoczęciu Sezonu Kultury towarzyszyć będzie także międzynarodowa konferencja naukowa Dziedzictwo Piny Bausch.
16, 17, 18, 21, 22 września 2011, Opera Narodowa, Warszawa
Escape Enter Space - Młodzi Media Sztuka
Internet nie jest już wyłącznie przestrzenią do ekspozycji sztuki. Internet pobudza dyskusję, wpływa na kreację, ożywia sztukę. Także technologiczne gadżety: laptopy, smartfony czy tablety, coraz częściej są wykorzystywane w procesie twórczym. Instytucje zajmujące się nowymi mediami w Polsce oraz Nadrenii Północnej-Westfalii powołały do życia transgraniczny program dla pokolenia „digital natives” wychowanego w erze cyfrowej lub nawet przez nią. W projekcie „Escape Enter Space” teatr, fotografia, muzyka zyskają nowe wymiary dzięki młodemu pokoleniu i najnowszym technologiom. Zostaną przekroczone granice państw i gatunki sztuk. Projekt pozwoli na stworzenie sieci, społeczności opartej na zaangażowaniu w kulturę osób z NRW i Polski. „Escape Enter Space” umożliwia także spotkanie „w realu”, którego celem jest pogłębianie wiedzy na temat nowych mediów, dyskusja o współczesnych możliwościach komunikacji oraz połączenie potencjałów twórczych młodych artystów z Polski i Nadrenii Północnej-Westfalii.
16 września 2011– 1 czerwca 2012
Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein
Koncertem na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę op. 102 Johanessa Brahmsa rozpocznie się występ Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein w Katowicach. Założonemu w 1978 roku zespołowi towarzyszyć będzie wybitna skrzypaczka Lena Neudauer, zdobywczyni tegorocznej International Classical Music Award (ICMA). Po przerwie usłyszymy III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego. Koncert odbywa się w ramach Sezonu Kultury Tam'Tam, lecz jednocześnie ma stać się wieczorem upamiętniającym 90. rocznicę III powstania śląskiego. Dlatego jako miejsce występu wybrano Kościół Św. Anny położony w centralnej części osiedla górniczego Nikiszowiec.
18 września 2011, Kościół św. Anny, Katowice-Nikiszowiec
Dźwięk na nowo pomyślany
Muzyka z Nadrenii Północnej-Westfalii na festiwalu „Warszawska Jesień“
Ensemble musikFabrik obchodzi w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia. Przez dwie dekady zespół wypracował pozycję jednego z czołowych reprezentantów tzw. nowej muzyki. W Warszawie musikFabrik zaprezentują nigdy jeszcze nie wykonywane w Polsce kompozycje ze słynnego cyklu KLANG Karlheinza Stockhausena, pochodzącego z Westfalii wielkiego awangardowego wizjonera muzyki współczesnej. Występy musikFabrik nie będą jedynymi silnymi akcentami z NRW podczas „Warszawskiej Jesieni”. Swoją światową premierę będą miały kompozycje „Ulicami ludzkiego miasta” Agaty Zubel napisana specjalnie na zamówienie Deutschlandfunk oraz „Zwerge” Gordona Kampe stworzona na zamówienie rządu Nadrenii Północnej-Westfalii. Wśród wydarzeń „Warszawskiej Jesieni” odbywających się pod szyldem Muzyki z NRW usłyszymy także m.in. kompozycje Caroli Bauckholt. Przygotowano również niecodzienne wydawnictwo - spielBar - zbiór kompozycji zapisanych bez nut, dający szansę ich wykonania także amatorom. Melvyn Poore i jego współpracownicy z musikFabrik zapraszają nauczycieli muzyki na warsztaty poświęcone wykorzystaniu tego kompendium.
20-23 września 2011, różne lokalizacje, Warszawa
Pod prąd
Christof Schläger
Dwa statki oraz wycieczkowy parowiec staną się ruchomymi scenami. Za instrumenty niezwykłego koncertu posłużą specjalnie skonstruowane syreny, tylko z pozoru przypominające te znane z okrętów. Autorem przedsięwzięcia jest Christof Schläger. Z wykształcenia inżynier lądowy, który swoje nietypowe performance przygotowuje od początku lat 80. W jego muzyce słychać industrialne wpływy Śląska, gdzie się urodził i Zagłębia Ruhry, gdzie obecnie mieszka. W kompozycjach wykorzystuje nie tylko okrętowe instrumenty, ale także echo, które powstaje w wyniku odbicia dźwięku od wody, ruch statków, zmianę ich położenia względem siebie i słuchacza. Kompozycje mieszkającego w Nadrenii Północnej-Westfalii muzyka nie są więc jak mogłoby się zdawać przypadkowe. To dopracowane utwory, które z minimalizmu przechodzą w wielogłosowe wariacje.
24 września 2011, bulwary nad Wisłą, Kraków
Taniec z NRW
Wybitni choreografowie i teatry tańca z Nadrenii Północnej-Westfalii zawładną Poznaniem na cały miesiąc. Przedstawienia będą gościnnie pokazywane także w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. „Taniec z NRW” zainauguruje „Bolero Variations” Raimunda Hoghe w stołecznym Teatrze Dramatycznym. Już w Poznaniu zobaczymy kolejne przedstawienia tego, uchodzącego za jednego z najważniejszych współczesnych choreografów, artysty z Düsseldorfu - „36, Avenue Georges Mandel” oraz „Swan Lake, 4 Acts”. W ostatniej inscenizacji czterech wybitnych tancerzy interpretuje historię miłosną znaną z „Jeziora Łabędziego” jako grę kolektywnych wspomnień i zrytualizowanych tęsknot. Raimund Hoghe wraz z Bertramem Müllerem, dyrektorem artystycznym Tanzhaus NRW, poprowadzi również warsztaty i laboratoria z udziałem polskich choreografów. W Poznaniu swoje przedstawienia pokażą także m.in. Ben J. Riepe Kompanie z Düsseldorfu i Silke Z. z Kolonii. Do fanów hip-hopu skierowany jest „Funkin’ Stylez Urban Dance Battle“, prowadzony przez tancerza Takao Baba.
27 września – 29 października 2011, Poznań, Wrocław, Warszawa, Łódź
INDUSTRIAL on Tour
Przez dwa tygodnie w poprzemysłowych przestrzeniach kilku polskich miast pokazywane będą filmy dokumentalne, fabularne oraz poświęcone sztuce. Towarzyszyć im będą występy didżejów grających muzykę industrialną oraz inne odmiany elektroniki. Twórcy pochodzą z Nadrenii Północnej-Westfalii, niemieckiego regionu, którego kultura pozostaje od lat mocno przesiąknięta przemysłowymi wpływami. Projekt przygotowany przez stowarzyszenia artystów Hartware MedienKunstVereins (HMKV) to jednak coś więcej niż tylko cykl filmowo-muzycznych wydarzeń. W ich trakcie będzie wykonywana dokumentacja, która posłuży jako materiał dla wystawy „Industrial“ zaplanowanej w Dortmundzie na koniec 2012 roku. Zostaną na niej zaprezentowane pozycje sztuki współczesnej powstałe od lat siedemdziesiątych do dnia dzisiejszego.
27 września 2011- 8 października 2011, Łódź, Kraków/Nowa Huta, Bytom, Tarnów, Gdańsk
Prąd myśli i rzeka książek
Odra jeszcze niedawno była granicą, która oddzielała Unię Europejską od byłych państw komunistycznych. Dziś mosty na rzece scalają Europę. „Prąd myśli i rzeka książek”, to symboliczny kulturowy most zbudowany z książek. W literacką podróż z Wrocławia, przez Frankfurt oraz Słubice, aż do Szczecina zaproszono po trzech autorów z Niemiec, Polski i Holandii: Esther Kinsky, Marion Poschmann, Norberta Scheuera, Julię Fiedorczuk, Adama Wiedemanna, Dariusza Sośnickiego, Hélène Gelens, René Huigena i Willema van Toorna. W ramach projektu odbędą się czytania literatury, warsztaty tłumaczeniowe oraz wystawa fotografii André Köhlera dokumentująca zmieniające się krajobrazy brzegów rzek granicznych. „Prąd myśli i rzeka książek” jest kontynuacją projektu „Oder-Rhein 2004“ powołanego do życia przez Fundację Sztuki Nadrenii Północnej-Westfalii.
1 października 2011, Księgarnia Tajne Komplety, Wrocław
3 października 2011, SMOK, Słubice
5października 2011, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin
30 września – 21 października 2011, Galeria Entropia, Wrocław (wystawa André Köhlera)
„Aci, Galatea e Polifemo“ Georga Friedricha Haendla
Chór kameralny z Kolonii/Collegium Cartusianum
Chór kameralny z Kolonii swoimi interpretacjami Haendla wyznacza nowe standardy w muzyce. Jego dokonania są doceniane nie tylko przez słuchaczy, ale przede wszystkim przez krytyków, którzy nie szczędzą pochwał zespołowi artystycznemu pod kierownictwem Petera Neumanna. W ramach Sezonu Kultury Tam'Tam w Kościele św. Katarzyny w Krakowie chór przedstawi wczesne dzieło Haendla pod tytułem „Aci, Galatea e Polifemo“. Utwór opowiadający historię miłosną pasterza Aci i nimfy Galatei kompozytor stworzył w 1708 roku. Wśród wykonawców usłyszymy wybitną sopranistkę Carolyn Sampson, Wiebke Lehmkuhl (alt) oraz Wolfa Matthiasa Friedricha (bas).
6 października, Kościół św. Katarzyny, Kraków
„Ameryka”, „Obłomow” i „Conte d'Amour”
Przegląd teatrów z NRW w ramach festiwalu Krakowskie Reminiscencje Teatralne
Trzy produkcje z Nadrenii Północnej-Westfalii zostaną pokazane na tegorocznych Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Jan Klata przeniósł na scenę teatru Schauspielhaus Bochum fragment powieści Franza Kafki „Ameryka”. Mocne porywy wiatru szarpią kulisami i scenografią nad sceną. Na drodze ciągłego poszukiwania szczęścia, przed Karlem, głównym bohaterem sztuki, piętrzą się coraz to nowe przeszkody. Zupełnie inaczej niż w sztuce Iwana Aleksandrowicza Gonczarowa „Obłomow“, którą na deskach teatru Schauspielhaus w Kolonii wystawił wybitny łotewski reżyser Alvis Hermanis. Jego stopniowo stające się teatrem widowisko jest przeciwieństwem szybkiego tempa życia codziennego w epoce cyfrowej. Trzecia produkcja, „Conte D’Amour” pokazuje ciemną stronę miłości, uwięzionej, lecz bezpiecznej w odizolowanym, równoległym świecie domowej piwnicy. Sztuka dwóch skandynawskich grup teatralnych Institutet oraz Nya Rampen została nagrodzona podczas Festiwalu Teatralnego „Impulse” w Nadrenii Północnej-Westfalii jako najlepsza produkcja off teatru. Festiwal jest jednym z najbardziej cenionych i renomowanych spotkań teatralnych wolnej sceny na obszarze krajów niemieckojęzycznych.
10-12 października, Opera Krakowska (Ameryka), Teatr Laznia Nowa (Obłomow), Centrum Kultury Rotunda (Conte d’Amour) Kraków
Polowanie na awangardę
Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy
„Sztuka zdegenerowana” – grzmiał tytuł wystawy zorganizowanej przez nazistów w 1937 roku. Pokazano na niej ponad sześćset prac, których autorów uznawano za zepsutych, prezentujących niezgodne z ideologią Trzeciej Rzeszy poglądy. Nie tylko politycznie, ale i estetyczne. W tej kategorii mieścili się m.in. kubiści, dadaiści i ekspresjoniści. Wiele prac „zdegenerowanych artystów” zostało zniszczonych, sporo sprzedanych za granicę. Niektóre ocalały, m.in. w kolekcjach z Nadrenii Północnej-Westfalii. I właśnie z ich zbiorów pochodzi większość dzieł wybitnych twórców, które zobaczymy na wystawie „Polowanie na awangardę”. Pojawią się prace nie tylko plastyczne, ale także literackie i muzyczne. Sygnowane zarówno przez słynnych artystów: Maksa Ernsta, Georga Grosza, Tomasza Manna czy Kurta Weilla, jak i twórców, którzy dziś pozostają mniej popularni, ale w swoich czasach stanowili awangardę, m.in. Georga Netzbanda, Karla Rabusa i Maschy Kaleko.
18 października 2011–29 stycznia 2012, Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków
Globalne współgranie
Tournée Mahler Chamber Orchestra
Mahler Chamber Orchestra nie jest zwykłą orkiestrą. Zespół z Nadrenii Północnej-Westfalii tworzy czterdziestu muzyków pochodzących z aż dwudziestu państw. Grupa została utworzona w 1997 roku z Orkiestry Młodzieżowej Mahler Jugendorchester pod przewodnictwem Claudio Abbado. Dziś zespół ma status rezydującej orkiestry w Dortmundzie, Essen oraz Kolonii. Przez cały czas muzycy koncertują w metropoliach i na najbardziej ekskluzywnych festiwalach całego świata. Pod kierownictwem dyrygenta Teodora Currentzisa grupa Mahler Chamber Orchestra zagra w ramach swojej trasy koncertowej po Polsce „Phaedrę” Benjamina Brittena, „Symfonię kameralną” Dymitra Szostakowicza oraz „Symfonię klasyczną” Siergieja Prokofiewa. Jako solistki wystąpią szwedzkie śpiewaczki operowe Malena Ernmann i Maria Forsström (mezzosopran).
7 listopada 2011, Filharmonia Poznańska, Aula Uniwersytecka, Poznań
8 listopada 2011, Filharmonia Narodowa, Warszawa
9 listopada 2011, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Kraków
Wolfgang Rihm
Vigilia na sześć głosów i zespół
Nie przez przypadek Zagłębie Ruhry stało się miejscem, w którym śpiew chóralny zyskał wielką popularność. Tam, gdzie dominowało górnictwo powstawały też przyzakładowe chóry. Wraz z zamykaniem kopalń tradycja zaczęła umierać. ChorWerk Ruhr powstało, aby uchronić ją przed zapomnieniem. Historia oraz ambicje muzyczne łączą grupę ChorWerk Ruhr z zespołem Akademii Muzycznej w Katowicach. W „Vigilii” dyrygent Rupert Huber będzie kierował raz chórem, raz orkiestrą. W ostatniej fazie połączą one siły, aby zaprezentować niebywały finał. Dzieło urodzonego w 1952 roku Wolfganga Rihma stanowi oprawę muzyczną łacińskich tekstów opisujących biblijne wydarzenia oraz liturgiczno-mistyczny charakter Wielkiego Piątku. Teksty te odczytywane są w czasie liturgii godzin przez nocną wartę (łac. vigilia – też: straż) przede wszystkim podczas Wigilii Paschalnej. Pełne światła i barw dźwięki, ich dysonansowe tarcia oraz atmosfera natężenia podkreślają charakter i znaczenie tekstów.
9 listopada 2011, Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Katowice
Zapomniane arcydzieła
Concerto Köln odwiedza Łódź i Katowice
Echo, Grammy czy Choc du Monde de la Musique – to tylko kilka z wielu prestiżowych nagród, które ma na swoim koncie Concerto Köln. Orkiestra uznawana jest za jedną z najznakomitszych grup wykonujących dawny repertuar w stylu i na instrumentach z epoki. Od ćwierć wieku zespół ożywia swoimi interpretacjami o historycznym znaczeniu współczesną scenę orkiestrową. Przenosi z nową energią do sal koncertowych interpretacje, które powstały w oparciu o kanony muzykologii, a także wydobywa niesprawiedliwie zapomniane arcydzieła z cienia wielkich nazwisk. Na swoje koncerty w Łodzi i Katowicach artyści z Kolonii wybrali uwerturę do opery „Stratonice” autorstwa Étienne-Nicolas Méhula, kompozytora z czasów Rewolucji Francuskiej. Zespół zagra również ceniony przez publiczność na całym świecie Koncert skrzypcowy D-Dur „Wojskowy” Karola Józefa Lipińskiego, a także I Symfonię C-Dur op. 21 Ludwiga van Beethovena. Wraz z Concerto Köln zagra świetny polski skrzypek Kuba Jakowicz.
12 listopada 2011, Filharmonia Łódzka,
13 listopada, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, Katowice
Wolfgang Tillmans
Na zdjęciach udokumentował wiele z najważniejszych zjawisk kultury lat 80. i 90., takich jak rodząca się scena klubowa, Love Parade, czy środowisko gejowskie. Jego styl to przedziwna mieszanka reportażu i fotografii modowej. Artysta ze swoich prac często tworzy instalacje daleko wykraczając poza tradycyjne sposoby prezentacji zdjęć. Tillmans publikował m.in. na łamach kultowego iD. W 2000 roku otrzymał, jako pierwszy w historii niemiecki artysta, nagrodę Turnera. W listopadzie będziemy mieli wreszcie okazję zapoznać się bliżej z jego twórczością. W Zachęcie odbędzie się pierwsza w Polsce indywidualna wystawa fotografa. Zorganizowano ją w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii. Nie przez przypadek. Tillmans urodził się w Remscheid nieopodal Düsseldorfu. Na prawie siedmiuset metrach kwadratowych pokazane zostaną prace zrealizowane przez artystę w ciągu ostatnich dziesięciu lat oraz zdjęcia, które robił w latach. 90. w Londynie i Berlinie.
18 listopada 2011 –30 stycznia 2012, Zachęta Warszawa
24-hour-run: What’s in the fridge
Miasto pod znakiem jazzu
W nocy z 26 na 27 listopada rozpocznie się doba, w czasie której jazz zawładnie niemal całym Wrocławiem. Przez 24 godziny w Filharmonii, na scenach teatrów, w klubach, księgarniach, przestrzeni publicznej, a nawet prywatnych mieszkaniach, muzycy z Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Polski urządzą wielkie jam session. Wystąpią nie tylko zespoły, ale także didżeje, pokazujący, że jazz to dziś nie tylko muzyczny gatunek, ale też synonim muzyki improwizowanej. Poza koncertami odbędą się także działania z dziedziny performance przygotowane przez artystów sztuk wizualnych. Finałową gwiazdą maratonu będzie słynny nowojorski pianista i kompozytor jazzowy Uri Cane. W ramach „24-hour-run” wystąpią m.in. muzycy platformy Jazzwerkruhr, Invisible Change z Essen oraz Maciej Obara Special Quartet. Wydarzenie jest współorganizowane przez wrocławski festiwal Jazztopad.
26 -27 listopada 2011, różne lokalizacje, Wrocław
two sample
Elektroniczne układy - wymiana studencka i koncerty studyjne
Media elektroniczne na stałe wdarły się do świata muzyki współczesnej. Jednymi z najważniejszych miejsc, w których technika łączy się ze sztuką pozostają ośrodki w Nadrenii Północnej-Westfalii. Studia muzyki elektronicznej Uniwersytetu Sztuk Folkwang w Essen oraz Wyższej Szkoły Muzyki i Tańca w Kolonii są wiodącymi w tej dziedzinie centrami. W ramach Sezonu Kultury Tam'Tam rozpoczęła się wymiana studentów muzyki elektronicznej z partnerskich uczelni w Polsce: Akademii Muzycznej w Krakowie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Pod koniec roku studenci i profesorowie z Essen i Kolonii przyjadą do Polski. Dzięki badaniom nad polskimi tradycjami muzyki elektronicznej włączą się we współczesny żywy krajobraz muzyczny prezentując nowe, powstałe w Polsce kompozycje podczas multimedialnych koncertów studyjnych.
27 listopada 2011, Akademia Muzyczna, Kraków
30 listopada 2011, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, Wrocław
Trzeci pokój
Specjalnie dla Sezonu Kultury Tam'Tam, dwa prestiżowe muzea sztuki współczesnej: Kunsthalle Düsseldorf i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przygotowały wspólny projekt. Według koncepcji Stephana Kaluzy, fotografa i performera, powstaną dwie, korespondujące ze sobą przestrzenie wystawiennicze. Artyści mają sięgać do historii i tradycji. Odniesienia będą obejmować klasyków, od Oskara Hansena i Josepha Beuysa, po Blinky Palermo i Edwarda Krasińskiego. Zaproszeni do projektu twórcy przygotują instalacje, performance i inne działania artystyczne. Wystawy mają prowadzić ze sobą dialog, reagować na siebie nawzajem, a w końcowym efekcie stworzyć zupełnie nową przestrzeń funkcjonującą pomiędzy obiema ekspozycjami. Uzupełnieniem działań artystycznych w Düsseldorfie i Warszawie będą wykłady i dyskusje.
2 grudnia 2011 - 15 stycznia 2012, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa; Kunsthalle, Düsseldorf
Strona internetowa: www.sezon-kultury-tamtam.pl
Facebook: www.facebook.com/SezonKulturyTamTam
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |