Gwarancje Kultury 2015

Każdego roku TVP Kultura przyznaje nagrody dla najciekawszych osobowości artystycznych i zjawisk kulturalnych minionego roku – Gwarancje Kultury. 8 kwietnia została opublikowana lista nominowanych Gwarancji Kultury 2015.

Tegoroczni laureaci zostaną wyłonieni 25 kwietnia, podczas gali z okazji 10. urodzin TVP Kultura. Uroczystość będzie transmitowana na żywo o godz. 20.00 na antenie TVP Kultura.

Gwarancje Kultury zostaną wręczone w następujących kategoriach: Literatura, Film, Teatr, Muzyka poważna, Jazz, Rock i inne, Sztuki wizualne, Menadżer kultury, Kultura w sieci i Supergwarancje. Nominowanych zgłaszają krytycy współpracujący z TVP Kultura. Laureatów w poszczególnych kategoriach wyłaniają redaktorzy TVP Kultura. O przyznaniu nagrody w kategorii Kultura w sieci zadecydują internauci. Laureatami tegorocznych Supergwarancji zostali Peter Gelb – dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz reżyser teatralny Krystian Lupa.

Lista tegorocznych nominowanych:

Teatr:

    Danuta Stenka.
    Za główne role w przedstawieniach: Druga kobieta (TR Warszawa) i Koncert życzeń (koprodukcja: TR Warszawa, Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie, Festiwal Boska Komedia), w których stworzyła dwa portrety kobiet stojących w obliczu granicznych doświadczeń egzystencjalnych, oraz za wielką sztukę aktorską odkrywającą prawdę najbardziej intymnych emocji.
    Komuna // Warszawa
    Za wytrwałość w byciu na offie, łączenie nowych form sztuki z refleksją nad społeczeństwem oraz za przewrotną obronę mieszczańskich wartości w projekcie My, mieszczanie, zrealizowanym wspólnie z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
    Zespół aktorski Teatru Polskiego we Wrocławiu
    Indywidualności, które tworzą wspólnotę sztuki aktorskiej – za wkład w sukces realizowanych w minionym roku premier, w tym Dziadów (reż. Michał Zadara), Termopili polskich (reż. Jan Klata) czy Wycinki (reż. Krystian Lupa), oraz za przypomnienie o tym, jak ważną wartością teatru publicznego jest zespół.

Literatura:

    Olga Tokarczuk – Księgi Jakubowe
    Za dzieło na miarę wielkiej powieściowej tradycji, za nowe odczytanie historii Polski, odkrycie jej wielokulturowości, złożoności dziejów oraz mechanizmów decydujących o losach narodów. Za powieść, w której misterny realizm splata się z mistycyzmem.
    Ignacy Karpowicz – Sońka
    Za czułe spojrzenie na los pojedynczego człowieka w czasie historycznej katastrofy oraz uświadomienie siły i inspiracji, jaką może dawać pamięć o przeszłości. Za empatię, wrażliwość i przewrotne poszerzenie kategorii wojennego melodramatu. Za interesującą narrację łączącą w sobie liryzm i okrucieństwo.
    Jakub Żulczyk – Ślepnąc od świateł
    Za budzący niepokój, mroczny obraz Warszawy, za podważenie wiary w możliwość funkcjonowania poza społeczeństwem oraz za stawianie niewygodnych pytań o cenę wolności, przyjaźni i lojalności.

Muzyka poważna:

    Agata Zubel
    Za album monograficzny Not I, który znalazł się w dziesiątce płyt roku rekomendowanych przez The New Yorkera. Za wirtuozerię śpiewu, wyjątkowy talent kompozytorski i umiejętność łączenia z sukcesem tych dwóch wymagających zawodów. Za upór w dążeniu do perfekcji, który doprowadził ją na szczyty polskiej muzyki współczesnej.
    Mariusz Treliński i Boris Kudlička
    Za triumfalny debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za inteligentne, głębokie i spójne odczytanie oper: Jolanta i Zamek Sinobrodego. Za bogactwo wizji plastycznej, przez którą przebija wrażliwość filmowca. Za wypracowanie oryginalnego języka opery, atrakcyjnego dla współczesnego odbiorcy.
    Artur Ruciński
    Za talent wokalny i aktorski poparty mistrzowskim warsztatem artysty operowego. Za fenomenalny debiut w mediolańskiej La Scali i występ na Festiwalu w Salzburgu, na którym artysta zastąpił samego Placida Domingo. Za kreacje na prestiżowych scenach operowych całego świata.

Sztuki wizualne:

    Stach Ruksza
    Niestrudzony i uparty tytan pracy kuratorskiej. Za wystawę Oblicza dnia o kosztach transformacji ustrojowej. Za międzynarodowy Projekt Metropolis, czyli wielowymiarową, trzyletnią próbę stworzenia aktualnego obrazu Śląska. Za działalność w CSW Kronika w Bytomiu, która przyniosła rozgłos tej instytucji w całej Polsce.
    Aleksandra Wasilkowska
    Za autorską wystawę Architektura cienia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz za koncepcję zagospodarowania Bazaru Różyckiego, czyli za uwagę poświęconą miejscom usuniętym z centrum zainteresowania. Za przypominanie nam jak bardzo architektura wpływa na relacje międzyludzkie.
    Magdalena Moskwa
    Jedna z najoryginalniejszych artystek– badaczek. Za twórcze rozwinięcie malarskiego języka i odważne eksplorowanie tematu cielesności. Za wypracowanie wyrazistego stylu i bogactwo warsztatu, które można prześledzić na jej retrospektywnej wystawie w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Muzyka: Jazz, rock i inne:

    Fisz i Emade
    Za zaskakujący eklektyzm muzyczny na płycie Mamut. Za perfekcję i muzyczną dojrzałość braci Waglewskich oraz za nieustający rozwój własnego stylu.
    Artur Rojek
    Za długo oczekiwaną solową płytę artysty Składam się z ciągłych powtórzeń, będącą sumą życiowych i artystycznych doświadczeń autora. Za kompozycje po raz kolejny potwierdzające jego muzyczną klasę.
    Natalia Przybysz
    Za zjawiskowy powrót na scenę muzyczną z płytą Prąd, w której odsłania siebie w sposób mądry i dojrzały, zachowując przy tym młodzieńczą i radosną muzyczną siłę.

Film:

    Jan Komasa – Miasto 44
    Za rozmach, autorską wizję i porywający, bezkompromisowy komentarz do narodowego mitu. Za opanowanie filmowego rzemiosła i poszerzenie polskiego języka filmowego. Za wykreowanie obrazu wojny długo zostającego pod powiekami widza.
    Małgorzata Szumowska – Body/Ciało
    Za wykreowanie intrygującej wizji świata, w którym doskonale prowadzeni aktorzy stworzyli wybitne kreacje. Za niecodzienny w polskim kinie ton rozpięty pomiędzy życiowym dramatem a niewymuszoną czarną komedią. Za uświadomienie nam, na czym polega artystyczna odwaga.
    Łukasz Palkowski, Tomasz Kot, Krzysztof Rak – Bogowie
    Dla tercetu: reżyser, aktor, scenarzysta, któremu udało się przywołać do życia bohatera udowadniającego, że walka o ideały zawsze ma sens. Za połączenie sukcesu artystycznego i kasowego w obrazie, który zobaczyła niemal cała Polska.

Kultura w sieci:

    szwarcman.blog.polityka.pl
    Za stworzenie miejsca w sieci, w którym o muzyce klasycznej dyskutuje się ze znawstwem i pasją. Miejsca na tyle uniwersalnego, że swobodnie czuje się tu wyrafinowany specjalista i odbiorca dopiero zaczynający przygodę z muzyką klasyczną. Za popularyzowanie muzyki bez uciekania się do uproszczeń i schematów.
    polona.pl
    Za inteligentne i humorystyczne prezentowanie zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Za umiejętne wykorzystanie mediów społecznościowych do promowania polskiej kultury.
    culture.pl
    Za staranne i konsekwentne budowanie internetowej bazy wiedzy o współczesnej polskiej kulturze w kraju i za granicą. Za wysoką jakość treści w atrakcyjnej wizualnie formie. Za poszerzanie kręgu odbiorców na świecie poprzez stworzenie rosyjskojęzycznej i anglojęzycznej odsłony portalu.

Menadżer kultury:

    Joanna Wnuk-Nazarowa
    Za znakomite, wieloletnie zarządzanie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i doprowadzenie do sfinalizowania budowy jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie. Za inicjatywę i rozmach w programowaniu wydarzeń muzycznych. Za imponujący kalendarz koncertów, zróżnicowany repertuar i udział światowej klasy artystów.
    Agnieszka Odorowicz
    Za stworzenie i sprawne kierowanie przez dekadę Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Za umiejętność godzenia różnych wizji kina. Za zmianę wizerunku polskiej kinematografii ostatnich lat, która z sukcesem powróciła na międzynarodowe festiwale.
    Rodzina Pawłowskich wraz z Agnieszką Morawińską
    Za bezprecedensową współpracę mecenasa i menadżera kultury. Za całkowite sfinansowanie modernizacji Galerii Faras w warszawskim Muzeum Narodowym – wyjątkowej w skali świata prezentacji sztuki wczesnochrześcijańskiej. Za godny naśladowania przykład prywatnego mecenatu.

Supergwarancje:

    Krystian Lupa
    Supergwarancja dla artysty, który wciąż poszukuje, prowokuje i inspiruje, dla którego sztuka jest formą poznawania człowieka i odkrywania jego tajemnic. Za moc kreowania scenicznej rzeczywistości i niezwykłą zdolność przyciągania publiczności. Supergwarancja dla reżysera, który kolejny raz dowiódł swojej wyjątkowości, inscenizując Wycinkę Thomasa Bernharda w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
    Peter Gelb
    Za wielki wkład w promocję polskich artystów na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za włączenie Piotra Beczały, Aleksandry Kurzak, Mariusza Kwietnia, Mariusza Trelińskiego i Borisa Kudlički do elitarnego grona artystów związanych z tą najważniejszą sceną operową świata. Za udowodnienie, że opera jest niezwykle żywą materią i można ją z sukcesem popularyzować wśród szerokiej publiczności na całym świecie.

Gwarancje Kultury 2015
Organizatora: TVP Kultura
Wyniki plebiscytu 25 kwietnia 2015 roku,  godz. 20.00
TVP Kultura

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.04.15, autor: blackrose)
Tagi: Gwarancje Kultury 2015, TVP Kultura
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia