Niewątpliwie kwiecień dla wielbicieli twórczości Norwida jest czasem wyjątkowym, bowiem pod koniec tego miesiąca odbędą się 21. Dni Norwidowskie w Krakowie. Za program odpowiedzialny jest Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Wcześniej jednak wysuwa inne, równie ciekawe, propozycje.
• 9 kwietnia 2015 r., godz. 18.00, C-2 Południe Cafe, os. Górali 5, Kraków
Slajdowisko: Ladakh – dotykając nieba
Fotorelacja z trekkingu w Krainie Przełęczy. O wysokich górach, błękitnym niebie i swojej fascynacji buddyzmem opowie Kasia Pieruń. Pokaz slajdów odbywa się w ramach cyklu „Nowa Huta na końcu świata”. Wstęp wolny!
• 14 kwietnia 2015 r., godz. 17.00, Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków
Przed XXI Dniami Norwidowskimi. Czytając Norwida…
Zapraszamy na spotkanie z wybranym przez siebie dziełem C. K. Norwida, z tekstem który jest ważny, bliski, znaczący. Będziemy czytać utwory artysty i rozmawiać o tym, czy dziś, w XXI wieku, Norwid skłania do refleksji, budzi emocje, jest rozumiany. Własne interpretacje przedstawią członkowie Grupy Teatralnej Deformator, pod opieką Aleksandry Kowalczyk. Wstęp wolny!
• 16 kwietnia 2015 r., godz. 19.10, Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5, Kraków
DKF „Kropka”: „Dystans”
„Dystans” (80 minut), reż. Sergio Caballero, dramat, 2014, Hiszpania, wyst: Jinson Añazco, Michal Lagosz, Vidi Vidal, Pere Celma
W „Dystansie” artysta więziony w opuszczonej syberyjskiej elektrowni nieprzypadkowo przypomina Josepha Beuysa. Jest to bowiem film równie dadaistyczny i nieprzewidywalny, co performance niemieckiego artysty. Trzech porozumiewających się telepatyczną ruszczyzną karłów dostaje od więźnia zadanie – wykraść tytułowy przedmiot (Dystans), czymkolwiek on jest. Na swojej drodze bohaterowie spotkają m.in. strażnika-mutanta podróżującego między wymiarami oraz dymiącą beczkę wygłaszającą haiku po japońsku i kochającą się w kominie. Jeden z najbardziej surrealistycznych i melancholijnych obrazów ostatnich lat. „Dystans” to zarazem parodystyczne nawiązanie do „Stalkera” Tarkowskiego, a także oda do poszukiwaczy lepszego życia. Zapraszając na film reżyser dodaje: Nie myślcie, zrelaksujcie się i wejdźcie do środka. Zatem zapraszamy! Bilety w cenie 11 zł.
• 20 kwietnia 2015 r., godz. 19.00, Kino Studyjne Sfinks, os. Górali 5, Kraków
DKF„Kropka”: Pierwszy przegląd etiud studentów Katowickiej Szkoły Filmowej
Już 20 kwietnia w Studyjnym Kinie Sfinks czeka na Państwa aż 100 minut ambitnego, młodego, polskiego kina. Wśród wybranych na ten wieczór etiud znajdują się: „Magma” oraz „Tylko dla obłąkanych” w reż. Pawła Maślony, „Zabawy dziecięce” (reż. Olga Kołagate), „Radioakcja” – dokument Tomka Jurkiewicza, „Ostatnia akcja” (reż. Piotr Domalewski) oraz „Nocny portier” w reż. Pauliny Nurkowskiej. Wszystkie łączy niebanalny humor, wspaniałe obsady aktorskie oraz niezwykłe historie widziane świeżym okiem młodego reżysera. Wstęp wolny!
• 21 kwietnia 2015 r., godz. 17.00, Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków
Literacki wtorek czytelników: Stary i nowy świat w powieści wiktoriańskiej. Cz. 1.
Początki nowoczesnej powieści europejskiej sięgają XIX-wiecznej epoki wiktoriańskiej, a więc czasów rewolucji przemysłowej. Wraz z postępem gospodarczym rozwijały się handel, usługi (przede wszystkim banki i ubezpieczenia), powstawały nowe klasy społeczne, nowe zawody, nowe obyczaje. Jedni stawali się beneficjentami, drudzy ofiarami systemu, narastały nierówności społeczne. Zainteresowanie współczesnych pisarzy i czytelników powieścią wiktoriańską wynika, być może, z pewnych porównań tamtych czasów do obecnej rewolucji technologicznej i jej globalnych skutków. Spotkanie z cyklu Literacki Wtorek poprowadzi Barbara Cygan. W cz. 1. „Od Wichrowych Wzgórz do Bostonu” proponujemy czytelnikom spotkanie z klasykami literatury wiktoriańskiej, m.in. K. Dickensem, T. Hardym, E. Gaskell, siostrami Brontë, H. Jamesem. Wstęp wolny.
• 21 kwietnia 2015 r., godz. 17.30, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, ul. Nadwiślańska 2-4, Kraków
Podróże po historii i kulturze. Z wizytą u Kantora
Zapraszamy na zwiedzanie ekspozycji w nowej siedzibie Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA, z okazji przypadającej 6 kwietnia 2015 r. 100. rocznicy urodzin artysty oraz z okazji ogłoszonego przez UNESCO Roku Tadeusza Kantora. Zbiórka w holu Cricoteki o godz. 17:20. Zwiedzanie możliwe do godz. 19:00. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona – prosimy o wcześniejsze zapisy: tel. 12 644 27 65, wew. 18, b.habieda@okn.edu.pl
Każdy z uczestników będzie mógł zwiedzić z przewodnikiem multimedialnym (tabletem) wystawę stałą, a także dwie nowe wystawy czasowe:
I. Tadeusz Kantor. Odsłona druga. Dzieciństwo
Druga z czterech części wystawy poświęconej twórczości Tadeusza Kantora (1915-1990). Prezentowane na niej obiekty, rekwizyty, szkice oraz fotografie odwołują się do spektakli artysty, składając się na pełen obraz postępujących po sobie etapów rozwoju idei jego teatru.
II. Wystawa Marii Stangret i Tadeusza Kantora
Wystawa Tadeusza Kantora i Marii Stangret (ur. 1929), żony artysty, malarki, od 1956 roku członkini zespołu Teatru Cricot 2 i czołowej aktorki tego teatru, towarzysząca artyście przez wiele, wiele lat w jego artystycznych zmaganiach i wędrówkach po świecie.
Oprócz ekspozycji warto zobaczyć nową siedzibę Cricoteki, która w 2014 r. została otworzona w wyniku przekształcenia dawnej Elektrowni Podgórskiej.
• 23 kwietnia 2015 r., godz. 18.00, C-2 Południe Cafe, os. Górali 5, Kraków
Slajdowisko: Islandia
Zapraszamy na slajdowisko z podróży po Islandii. O trzech miesiącach pod wulkanem i podróżach niebieskiego Gallopera opowiedzą Weronika Pokojska i Agnieszka Pudełko. Dziewczyny zdradzą m.in. jak zrobić stek z wieloryba, czego o zarządzaniu można się nauczyć od owiec, jak wygląda kąpiel w hot pocie i za co tak naprawdę pokochały bezdrzewną Islandię i jej ubranych w lopapeysa mieszkańców. Pokaz slajdów odbywa się w ramach cyklu „Nowa Huta na końcu świata”. Wstęp wolny!
• 25 kwietnia 2015 r., godz. 12.00, Łąki Nowohuckie, Nowa Huta, Kraków
Warsztaty terenowe na Łąkach Nowohuckich
Łąki Nowohuckie to dobrze zachowany fragment „dzikiej przyrody” w środku miasta. Użytek ekologiczny o wyjątkowych walorach przyrodniczych (bogactwo flory i fauny), krajobrazowych (rozległy obszar łąk, daleki widok w stronę Tatr), a także rekreacyjnych (cisza, śpiew ptaków i szum traw). To wszystko zachęca do poznania tego unikatowego miejsca, dlatego Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida zaprasza na warsztaty botaniczne z dr Marcinem Nobisem, które odbędą się już 25 kwietnia o godz. 12.00 (zbiórka przy Pomniku Solidarności przy Łąkach Nowohuckich). Spotkanie organizowane jest w ramach Krakowskiej Wystawy Ekologicznej.
Zapisy na warsztaty: e.urbanska-klapa@okn.edu.pl lub tel. 12 644 27 65 w. 21. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona!
• 25 – 30 kwietnia 2015 // 21. Dni Norwidowskie w Krakowie
Ja, to śpiewam żyję… Norwida dialog z życiem
Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) stał się patronem naszego ośrodka kultury w 1995 roku. Wybór ten związany był z czasem transformacji ustrojowej. Zwróciliśmy się w stronę niezależnego w swej twórczości artysty, dla którego drogowskazem były najwyższe wartości ludzkie: dobro, piękno i prawda. Geniusz pióra, poeta i malarz, rysownik i rzeźbiarz, filozof, badacz kultur i cywilizacji. Wielki erudyta i tłumacz, obywatel świata, a zarazem skromny człowiek. Dzisiaj ten artysta jawi nam się jako ponadczasowy i nowoczesny. Był w naszych stronach w 1842 roku. Od 21 lat Ośrodek Kultury upowszechnia twórczość artystyczną Cypriana Kamila Norwida. W programie tegorocznych Dni Norwidowskich znajduje się happening, spektakl teatralny, sesja naukowa, koncert laureatów konkursów norwidowskich oraz wernisaż wystawy plakatów teatralnych.
Program wydarzenia:
24 IV/ 12.00
Kraków – Nowa Huta – Plac Centralny
Dzieło Norwida na Centralnym – happening
Promocja wydarzenia, wręczenie kartek z wierszami i rysunkami poety
27 IV/ 19.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Wstęp za zaproszeniami
Igrzyska bogów z wykorzystaniem utworów Cypriana Norwida
Premiera spektaklu teatralnego
– wybór utworów C. Norwida: Urszula Perlińska
– scenariusz i reżyseria: Aleksandra Kowalczyk
– wystąpi ARS TE: międzypokoleniowa grupa teatralna OKN
28 IV/ 10.00, 12.00
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Igrzyska bogów
Prezentacje spektaklu teatralnego dla liceów krakowskich
29 IV/ 8.00
Katedra na Wawelu
Msza święta oraz uroczyste złożenie kwiatów przy urnie z ziemią z grobu Cypriana Norwida przez delegacje liceów norwidowskich.
29 IV/ 10.00
Uniwersytet Jagielloński, aula Collegium Novum
Wstęp wolny
„Cypriana Norwida dialog z życiem” – wykład wygłosi dr hab. Joanna Zach z Uniwersytetu Jagiellońskiego
„Bo ja z przeklętych jestem tego świata” – wiersze Cypriana Norwida interpretuje Tomasz Międzik z Teatru im. J. Słowackiego
„Norwida wiersze o sobie” – odczytanie wyników ogólnopolskiego konkursu literackiego, przez dr. Mateusza Skuchę (UJ), wręczenie nagród
30 IV/ 18.30
Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida
Wstęp wolny
„Interpretując Norwida – młodzież recytuje i śpiewa” – występ laureatów konkursu recytatorskiego i poezji śpiewanej
„Niksy chcą ciszy” – wiersze Norwida śpiewa Mateusz Kluza, student Akademii Muzycznej w Krakowie
„Norwid w teatrze” – otwarcie wystawy plakatów teatralnych, które promowały norwidowskie spektakle w teatrze polskim
• 25 kwietnia 2015 r., godz. 12.00-16.00, ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków
Huta Pokoleń – finał projektu
Projekt HUTA POKOLEŃ ma na celu pokazanie Nowej Huty w nowym i pozytywnym świetle, integrację mieszkańców, w szczególności młodzieży i seniorów. Organizatorzy chcą udowodnić, że Nowa Huta ma wiele inspirujących twarzy i przede wszystkim, że Nowa Huta jest jedną z najciekawszych dzielnic Krakowa. Projekt Huta Pokoleń realizowany jest w ramach Krakowskiej Akademii Samorządności.
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |