Marek Bieńczyk prezentuje nową powieść: "Jabłko Olgi, stopy Dawida"

Nowa książka Marka Bieńczyka "Jabłko Olgi, stopy Dawida" – pierwsza po przyznaniu autorowi Nagrody Nike w 2012 roku – ukazała się 18 marca nakładem wydawnictwa Wielka Litera.

Na kartach wysmakowanej prozy Marka Bieńczyka spotykają się Dawid i bohater literacki, kowboj z westernu, piłkarz i poeta, aktorka i chłopiec, wy i ja. Życie zewnętrzne łączy się z wewnętrznym, coś, co wiemy, z czymś ciekawym, o czym nie mieliśmy pojęcia, melancholia z promieniem słońca, mądrość intelektualisty z chichotem wiecznego chłopca. Pozornie oderwane od siebie tematy opowiedziane są z erudycyjną lekkością językiem najwyższej urody.

Podobnie jak w nagrodzonej Nike Książce twarzy, tu również literatura idzie w parze ze sportem, psychologia z kinem, zasłyszane z doświadczonym. Całości patronują Marcel Proust i Marcel – narrator siedmiu tomów W poszukiwaniu straconego czasu, po których Bieńczyk, wytrawny frankofil, porusza się z naturalną swobodą. Marcel, obserwator obsesyjny, nie przegapi nigdy żadnego szczegółu, przypomina autor i po tej lekturze po raz kolejny mamy pewność, że nie inaczej jest z samym Bieńczykiem.

W Dłoniach na wietrze obsesyjnie przygląda się gestom, analizując między innymi słynny gest Zinadine Zidane’a, powalenie Materazziego, z meczu o mistrzostwo świata. To akurat wyjątkowy gest przemocy, czy aby jednak obecnie na co dzień nie nadużywamy gestów? Co jeszcze nam mówią? Czego już nie oddają? Czy nie jest tak, że wobec frenetycznej gestykulacji – która, zdaje się, należy dzisiaj do normy – przychodzi pokusa, by chować ręce do kieszeni i jak najmniej z siebie ujawniać? W Dobrych wróżkach porównuje Zbigniewa Herberta i swego ojca, zwykłego urzędnika. Łączyło ich… słuchanie Dalidy, Haliny Kunickiej i Ireny Santor, które Herbert umieścił nawet w wierszu. To powód, by opowiedzieć o sferach luksusu w PRL. Gdzie indziej Bieńczyk przywołuje Gretę Garbo i Marilyn Monroe, powracając do swego ulubionego czytania twarzy, które jest nieskończone, bo twarze te dają nam wciąż jakąś możliwość, wyostrzają nasz wzrok. Jak wiele można z nich wyczytać?

Wyrzuć coś drzwiami, poucza wyrażenie (polszczyzna wymyśliła to przed Freudem), a wróci oknem – przypomina autor Jabłka Olgi. Tym oknem wracają pierwsze przeczytane książki Niziurskiego i Bahdaja, odbyta lata później wyprawa do Rio, gdzie podczas karnawału uczestniczył w paradzie szkół samby. Wracają obrazy Hoppera, dzięki którym kiedy pierwszy raz pojechałem do Ameryki, pomyślałem, że byłem już tu wiele razy, i wraca jak refren problem ucieczki – od świata, od siebie, w życiu i w sztuce. Czy faktycznie – pyta – Marcel Proust ma rację, widząc, że ludzie to potwory i że wszystko da się zbrukać; wszystko z wyjątkiem wielkiej sztuki? W ostatnim z tekstów Bieńczyk opisuje jeden z rysunków Sempego. On siedzi bezradnie w salonie, ona się krząta: Colette, co uczyniłaś, co uczyniliśmy z naszej zwierzęcości? I znów mieszają się życie i sztuka, zmieniając sensy i intencje, bo tekst o Sempem pisany był w dniu, w którym doszło do zamordowania jego kolegów po ołówku, choć nie po temperamencie, z Charlie Hebdo.

Marek Bieńczyk (ur. 1956) – pisarz i tłumacz z języka francuskiego. Opublikował powieści Terminal (1994) i Tworki (1999), książki eseistyczne: Czarny człowiek. Zygmunt Krasiński wobec śmierci (1990), Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty (1998), Oczy Durera. O melancholii romantycznej (2002), Przezroczystość (2007) oraz zbiory felietonów Kroniki wina (2001) i Nowe kroniki wina. Jest także współautorem pierwszego polskiego przewodnika enologicznego Wina Europy. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike, otrzymał ją w 2012 roku za tom esejów Książka twarzy (2011).

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.03.15, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Marek Bieńczyk, Jabłko Olgi, stopy Dawida
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia