FMF Young Talent Award 2015 w Krakowie

Już po raz trzeci najzdolniejsi kompozytorzy filmowi młodego pokolenia zmierzą się w międzynarodowym konkursie FMF Young Talent Award.

Zapraszamy twórców muzyki filmowej do rywalizacji o prestiżowy laur i statuetkę. Wśród zgłoszonych kompozycji jury obradujące pod przewodnictwem prof. Daniela Carlina, dyrektora cenionej katedry Scoring for Motion Pictures & Television na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, wybierze zwycięską suitę, która wykona orkiestra symfoniczna na Międzynarodowej Gali Seriali 30 maja w TAURON Kraków Arenie. Muzyki nagrodzonego kompozytora wysłucha dwunastotysięczna publiczność, w tym goście specjalni z Hollywood. A przed laureatem – prestiż w branży i być może międzynarodowa kariera! Jest zatem o co walczyć! Do dzieła!

W poprzednich dwóch edycjach konkursu już blisko 150 kompozytorów z 16 krajów świata mierzyło się z zadaniem skomponowania muzyki ilustracyjnej do filmu. W 2013 roku otrzymali zadanie skomponowania muzyki do czterominutowej etiudy Ciemna strona księżyca autorstwa Marka Gajowskiego, a w 2014 roku komponowali do trailera kultowej gry komputerowej BioShock Infinite  z muzyką oryginalnąGarry’ego Schymana. Tym razem zmierzą się z formą serialową! Zadanie konkursowe polega na skomponowaniu muzyki do fragmentu jednego z odcinków serialu Rodzina Borgiów opowiadającego dzieje jednego z najpotężniejszych rodów renesansowego Rzymu. Scenariusz i reżyseria Neila Jordana (Mona Lisa, Wywiad z wampirem), rozmach realizacji, znakomita scenografia, kostiumy i pierwszorzędna obsada aktorska (m.in. Jeremy Irons) przyniosły tej produkcji międzynarodowy sukces. Nominowana była do trzynastu nagród Emmy, w tym za muzykę Trevora Morrisa, kanadyjskiego kompozytora współpracującego z najlepszymi reżyserami i producentami branży filmowej, między innymi Jerrym Bruckheimerem, Neilem Jordanem, a także Tonym i Ridleyem Scottami. Morris wraca do Krakowa ze światową premierą muzyki do Wikingów, będzie także jednym z jurorów konkursu FMF, dlatego przed kompozytorami nie lada wyzwanie, oceniać będzie ich także utytułowany kompozytor muzyki oryginalnej.

Nagrodą główną w konkursie jest statuetka FMF Young Talent Award zaprojektowana przez krakowskiego artystę Stanisława Juszczaka oraz to, co stanowi najwyższą wartość dla młodego twórcy: zwycięska suita wykonana zostanie przez pełną orkiestrę symfoniczną podczas Międzynarodowej Gali Seriali przed dwunastotysięczną publicznością oraz przed najważniejszymi kompozytorami muzyki telewizyjnej z Hollywood i Europy.

Konkurs FMF Young Talent Award to cenione wydarzenie branżowe. Tylko w pierwszej edycji konkursu udział wzięło 54 kompozytorów, a jury wyłoniło kompozycję Holendra Matthijsa Kiebooma, wyróżnieni zostali: Antonio Di Iorio (Włochy), Łukasz Pieprzyk i Tomasz Opałka (Polska). W 2014 roku spośród prawie 90 zgłoszeń konkursowych jury nagrodziło Jana Sanejkę, Macieja Dobrowolskiego (Polska) i Joepa Sporcka (Holandia). Obydwaj zwycięzcy Matthijas Kieboom oraz Jan Sanejko pracują obecnie na rynku międzynarodowym. Pracują m.in. z Diego Navarro nad muzyką do najnowszej amerykańsko-hiszpańskiej animacji wytwórni Paramount Pictures Capture The Flag.

- Już po pierwszych dwóch edycjach konkursu wiemy, że przed zwycięzcą stoją otwarte drzwi do kariery w branży filmowej.  Siła prestiżu nagrody i autorytet Jury czynią z tej nagrody jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodych twórców w branży muzyki  filmowej. Laureat pierwszej edycji Matthijs Kieboom po wykonaniu otrzymał kontrakt od Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów i Wydawców, dziś jest jednym z najwyżej cenionych młodych kompozytorów niderlandzkich, a zeszłoroczny laureat Polak – Jan Sanejko rozwija swoją karierę muzyczną ponieważ na FMF zdobył ważne i cenne kontakty branżowe. Świetnie radzą sobie także Antonio Di Iorio i Tomasz Opałka, w zeszłym roku na FMF z sukcesem zabrzmiało także dzieło Łukasza Pieprzyka Ignition. Duomo – zapewnia Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

Laureatom trzech pierwszych miejsc konkursu organizatorzy FMF zapewniają pokrycie kosztów pobytu w Krakowie na czas całego festiwalu, pierwszeństwo udziału w prestiżowych FMF Master Classes i otwarty dostęp do wszystkich wydarzeń i ekspertów branży. Opiekę medialną i promocyjną nad twórczością laureata konkursu roztoczą organizatorzy FMF: radio RMF Classic, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz działająca w jego strukturze Krakow Film Commission.

— W 2014 roku po przyznaniu pierwszych nagród okazało się, że pierwsze i drugie miejsce otrzymały osoby, które rok wcześniej brały udział w cyklu FMF Master Classes Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. To dla nas wielka satysfakcja, ponieważ okazuje się, że nasze zajęcia przynoszą wymierne efekty dla uczestników — powiedział przewodniczący jury, prof. Daniel Carlin wręczając nagrodę Young Talent Janowi Sanejce podczas ostatniej gali FMF.

W międzynarodowym jury oceniającym zgłoszone prace oprócz Daniela Carlina i Trevora Morrisa zasiądą także: Robert Townson — szef największej wytwórni płytowej Varèse Sarabande wydającej muzykę filmową, Michael Todd  Dyrektor ds. Muzyki Filmowej i Telewizyjnej w Amerykańskim Stowarzyszeniu Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP), Doreen Ringer-Ross — Wiceprezydent ds.  Filmu i Telewizji w BMI (Broadcast Music, Inc.), Richard Guérin — konsultant muzyczny Philippa Glassa, Diego Navarro — dyrygent, kompozytor i dyrektor Festiwalu Fimucité na Teneryfie, Paweł Pawlik — zastępca dyrektor programowej RMF Classic oraz Robert Piaskowski — dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na www.fmf.fm. Wypełniony formularz należy wysłać na adres programowy@biurofestiwalowe.pl. Na kompozycje w formie plików mp4 czekamy do 26 kwietnia 2015 roku.

Uwaga: Dostęp do filmu konkursowego uczestnik będzie miał dopiero po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Powodzenia!

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to drugi najważniejszy festiwal muzyki filmowej na świecie. O niepowtarzalności imprezy decyduje unikalne łączenie najwyższej jakości interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry w połączeniu z wysokiej jakości obrazem. Monumentalne widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu, ale również rozmachem wykonawczym, poziomem artystycznym prezentowanych dzieł oraz ze względu na obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów. Wydarzenia te nie mają sobie równych w Europie. FMF przyciąga współczesną elitę świata muzyki, kultury i filmu, a także miłośników gier komputerowych, kina i sztuki filmowej. FMF to także ważne spotkania branżowe, a zarazem miejsce prawykonań wielu dzieł muzyki filmowej, nierzadko w obecności reżyserów światowego formatu. Na festiwalu gościli – zdobywcy Oscara: Hans Zimmer, Dario Marianelli, Elliot Goldenthal, Tan Dun, Howard Shore, Jan AP Kaczmarek, wybitni kompozytorzy Joe Hisaishi, Shigeru Umebayashi, Don Davis, Alberto Iglesias, Trevor Morris, Patrick Doyle, Garry Schyman, Michał Lorenc, Wojciech Kilar, Reinhold Heil, Jonny Klimek, Abel Korzeniowski, Eric Serra oraz reżyserzy: Tom Tykwer, Julie Tymor, Tomas Alfredson. Więcej na: www.fmf.fm

Radio RMF Classic jest muzyczną stacją, obecną w 19 największych miastach Polski. Dzięki starannie dobranemu połączeniu muzyki filmowej i klasycznej, wiarygodnym serwisom informacyjnym i tematycznej różnorodności pasm programowych przyciąga grono wyjątkowych i lojalnych słuchaczy. To intrygujące połączenie muzyki i dobrego smaku z najnowszymi informacjami ze świata sztuki, designu i nowych technologii. Stacja często gości na swojej antenie znakomitości polskiego życia kulturalnego i wiele innych ciekawych postaci. Organizuje także prestiżowy plebiscyt MocArty RMF Classic. Każdego dnia w całej Polsce 513 tysięcy osób słucha RMF Classic. Słuchacze RMF Classic to wyjątkowo atrakcyjna grupa docelowa: osoby pracujące na stanowiskach, wykształcone, mieszkańcy największych miast w Polsce. 53,8% słuchaczy RMF Classic ma wyższe wykształcenie, natomiast 58,8% pracuje na stanowiskach nierzadko wymagających wysokich kwalifikacji (dyrektorzy/wolne zawody, pracownicy umysłowi, właściciele firm). 61,7% słuchaczy RMF Classic mieszka w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców. Więcej: www.rmfclassic.pl Źródło: Radio Track Millward Brown; 04-06.2014, 07-09.2014, 10-12.2014; TG: ogół badanych; wskaźnik słuchalności: udział w czasie słuchania, zasięg dzienny, znajomość wspomagana; próba: 21057, 21096, 21079.

Dodaj artykuł do:
(dodano 28.03.15, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: FMF Young Talent Award 2015 w Krakowie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia