Pierwsza wyprawa na szczyt Everestu 24 marca tylko w Multikinie!

Multikino wspólnie z M2Films zapraszają 24 marca o godzinie 19:00 na pokaz w technologii 3D filmu pt. Everest – Poza krańcem świata. Przeżyj pierwszą wyprawę na szczyt Everestu w Multikinie.

Everest – poza krańcem świata to niepowtarzalny dokument o pierwszym wejściu na Mount Everest, łączący archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, jej fabularyzowaną rekonstrukcję oraz rewelacyjne ujęcia samego szczytu w technologii 3D. To opowieść o jednej z najbardziej heroicznych wypraw w dziejach i historycznym zwycięstwie sir Edmunda Hillary’ego i szerpy Tenzinga Norgaya nad najwyższą górą na Ziemi.

Everest był ostatnią niezdobytą granicą – trzecim biegunem. Wznoszący się na 8 848 m n.p.m. gigant, pokryty zabójczym labiryntem lodowych zrębów i szczelin, stanowił śmiertelne wyzwanie. Przez trzydzieści lat żadnej z piętnastu wypraw nie udało się zdobyć szczytu, a trzynaście osób przypłaciło atak na górę życiem. Wielu twierdziło wówczas, że wysokość szczytu i panujące warunki atmosferyczne uczyniły go dla człowieka niemożliwym do zdobycia. Stawiając czoła ekstremalnej pogodzie, zdradliwym wiatrom i przeraźliwemu zimnu, walcząc z chorobą wysokościową i skrajnym wyczerpaniem, 29 maja 1953 roku o godzinie 11.30 Edmund Hillary i Tenzing Norgay dokonali niemożliwego i dotarli jako pierwsi ludzie na główny wierzchołek Everestu.

Film koncentruje się przede wszystkim na samej wspinaczce. Ludzie wiedzą, że Hillary i Norgay „załatwili tego skurczybyka”, ale niewielu zna szczegóły tej wyprawy i dramatyczne momenty, które miały wtedy miejsce. Choć alpiniści dysponowali najlepszym możliwym wówczas sprzętem, w porównaniu z dzisiejszym wydaje się on wręcz prymitywny.

Jako pierwszy w historii, Everest – poza krańcem świata pokazuje drogę wyprawy na sam szczyt, wykorzystując zarejestrowane podczas wspinaczki filmy i zdjęcia. Pozwala jednak nie tylko poznać szczegóły tamtej historycznej podróży. Dzięki połączeniu materiałów archiwalnych, rekonstrukcji scen i ujęciom Mount Everestu w 3D przenosi nas w środek wyprawy i razem z nią na sam Dach Świata.

Zobacz zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=Imd3WVkRTJk

Reżyseria: Leanne Pooley
Produkcja: Matthew Metcalfe
Obsada: Chad Moffitt, Sonam Sherpa, John Wraight, Joshua Rutter, Daniel Musgrove
Scenografia: Grant Major
Zdjęcia: Richard Bluck
Muzyka: David Long
Czas trwania: 90 min.
Produkcja: Stany Zjednoczone, 2013
Dystrybucja w Polsce: M2 Films
Film w wersji 3D z polskimi napisami

Data i start wydarzenia: 24 marca, 19:00

Bilety:
Normalny – 22 zł
Ulgowy, z legitymacją studencką lub z kodem zniżkowym z Facebooka Multikino Polska (tylko w kasie kina) – 20 zł

Bilety już w sprzedaży w kasach kina oraz na: www.multikino.pl

Pobierz vouchery zniżkowe na Facebooku Multikino Polska:

https://www.facebook.com/MultikinoPolska/app_609431202462179

Organizatorzy: Multikino S.A. i M2 Films Sp. z o.o.
Patroni filmu: Wspinanie.pl, PZA, climb.pl, Hi Mountain, portalgórski.pl, brytan.com.pl, 4risk.net, Planeta gór, Taternik, Góry książek, Fundacja Kukuczki, National Geografic oraz Clear Channel.

***
W końcu załatwiliśmy tego skurczybyka…

W pierwszej połowie lat 50. XX wieku zdobycie Mount Everestu pozostawało wciąż ostatnim wyzwaniem, jakie Ziemia postawiła przed człowiekiem. Ta wznosząca się na 8 848 m n.p.m. najwyższa góra na świecie wzbudzała ogromny lęk. Pierwsza próba wejścia na Everest została podjęta już w 1921 roku – brytyjska wyprawa dotarła wówczas do wysokości 6 990 m n.p.m. Przez ponad trzydzieści lat podejmowano kolejne próby. Każda z nich kończyła się fiaskiem, a wchodząc na szczyt, trzynaście osób straciło życie.

W 1953 roku stawiając czoła zgubnym wiatrom, ekstremalnie niskim temperaturom i chorobie wysokościowej, Edmund Hillary i Tenzing Norgay dokonali niemożliwego. Jako pierwsi ludzie na Ziemi stanęli na szczycie Mount Everestu. Zadziwili świat i na nowo zdefiniowali swoją epokę.

Powyżej 8000 m n.p.m. granica dzieląca niezbędny zapał od nierozważnej gorączki szczytu staje się niesłychanie cienka. Właśnie dlatego zbocza Everestu usiane są ciałami…

Jon Krakauer

Mount Everest jest potężnym, bezlitosnym, złowrogim zabójcą. Niebezpieczne lawiny, rozrzedzone powietrze, ekstremalnie niska temperatura, zgubne wiatry i strome labirynty, zamarzniętych wodospadów czynią z niego wyjątkowo trudnego przeciwnika. Starcie tej mamuciej góry i pokornego heroizmu sir Edmunda Hillary’ego przypomina wręcz walkę Dawida i Goliata w biblijnych proporcjach.

Wspinaczka na Mount Everest to ekstremalnie niebezpieczna wyprawa. Przed zdobyciem szczytu przez Hillary’ego i Norgaya nie wiadomo było, czy człowiek w ogóle może przeżyć na takiej wysokości. Poza ekstremalnie niską temperaturą, która naraża alpinistów na silne odmrożenia, ryzykiem lawin lub upadku ze stromego lodospadu do głębokich szczelin skalnych, jednym z największych zagrożeń pozostaje rozrzedzone powietrze.

Na wysokościach powyżej 8 000 m n.p.m. człowiek znajduje się w tzw. strefie śmierci. Ciśnienie powietrza spada o ponad 75% i automatycznie spada też ilość wdychanego tlenu. Nawet podczas odpoczynku wzrasta szybkość oddechu. Organizm natychmiast ulega wyniszczeniu. Zaciekle walczy, żeby dostarczyć tlen do mózgu. Zanikają też siły fizyczne. Niedotlenienie może spowodować obrzęk płuc lub mózgu. Himalaiści narażeni są też na zawał serca. Zdarza się, że mogą nawet zapaść w śpiączkę.

Ekspedycja z 1953 roku

W 1953 roku podjęto kolejną, szesnastą już próbę wejścia na Mount Everest. Liderem ekspedycji był pułkownik John Hunt. W wyprawie uczestniczyło jedenastu najlepszych alpinistów z Wielkiej Brytanii i dwóch z Nowej Zelandii. Jeden z nich, Edmund Hillary, brał udział zarówno w wyprawie przygotowawczej w 1951 roku, jak i w ekspedycji na Cho Oyu w 1952 roku. Cała ekipa liczyła 400 osób. Uczestniczyło w niej 362 tragarzy, niezbędnych do powodzenia ekspedycji: nieśli oni 4 536 kilogramów bagażu.

Obóz bazowy został założony 12 kwietnia 1953 roku, a kolejne – w miarę posuwania się w górę. Najpierw do pokonania był wodospad Khumbu, znany jako jedno z najbardziej podstępnych miejsc na trasie na szczyt. Ta ciągle zmieniająca się rzeka lodu, pełna szczelin i bloków skalnych była wielkim wyzwaniem. Drugi obóz, na wysokości 5 913 m n.p.m., został założony przez rodaków: Eda Hillary’ego i George’a Lowe’a, nauczyciela, wraz z Anglikiem, George’m Bandem, absolwentem Uniwersytetu w Cambridge.

Ustalenie trasy przez wodospad zajęło kilka dni. Przejście musiało być otwarte dla ludzi i sprzętu. Od lodowca Khumbu założono dziewięć obozów: przez wodospad do Doliny Ciszy i dalej aż do Przełęczy Południowej. Szerpowie tygodniami przenosili zapasy w górę. Do 21 maja Wilfred Noyce i szerpa Annullu dotarli do Południowej Przełęczy, co było ważnym osiągnięciem.

Dnia 26 maja pierwsza ekipa, złożona z dwóch angielskich alpinistów: Toma Bourdillona, wynalazcy zamkniętego aparatu tlenowego i Charlesa Evansa, lidera i oficjalnego lekarza wyprawy, wyruszyła w drogę na południowy szczyt, używając innowacyjnego sprzętu Bourdillona. Niestety na południowym szczycie zdali sobie sprawę, że nie będą mogli dotrzeć na szczyt z powodu braku czasu i nieskuteczności aparatu tlenowego o zamkniętym obwodzie. Pokonani, powrócili do obozu numer 8.

Już 28 maja druga ekipa wybrana przez Johna Hunta, złożona z Edmunda Hillary’ego i Tenzinga Norgaya, spróbowała swoich sił. Założyli obóz numer 9 na wysokości 8 503 m n.p.m., po czym spędzili bezsenną, dotychczas najzimniejszą i najbardziej wietrzną noc całej ekspedycji. Tenzing opisywał ją później następująco: „Wiatr wiał silniej niż zazwyczaj. O świcie wył jak tysiąc tygrysów”. O czwartej rano zaczęli przygotowania do nadchodzącego dnia. Wyruszyli o 6.30 z aparatami tlenowymi o otwartym obiegu. Do południowego szczytu dotarli o 9.00 i szli dalej na spotkanie z nieznanym.

Jak powiedział później Hillary: „Cały czas posuwałem się naprzód, zrobiłem parę kroków na prawo… I nagle, ku mojemu zachwytowi, uświadomiłem sobie, że jesteśmy na szczycie Mount Everestu, a cały świat rozpościera się pod naszymi stopami”.

Była 11.30 rano, 29 maja 1953 roku. Tenzing Norgay i Edmund Hillary dotarli na najwyższy szczyt na Ziemi.

Osiągnięcie sir Edmunda Hillary’ego wciąż jest jedną z najbardziej niesamowitych historii w dziejach świata: to niezwykła podróż skromnego człowieka, który pokonał przeciwności losu, by sięgnąć najwyższego punktu na Ziemi.

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.03.15, autor: blackrose)
Dział film
Tagi: Everest – Poza krańcem świata, Multikino
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia