Proza miasta

Laboratorium Edukacji Twórczej CSW po raz kolejny realizuje projekt artystyczno-edukacyjno-twórczy, którego finał 14 czerwca 2015 odbędzie się poza siedzibą instytucji w przestrzeni miasta, z udziałem artystów realizujących – jak to określał Jerzy Grotowski koncepcję kultury czynnej.

Laboratorium Edukacji Twórczej CSW po raz kolejny realizuje projekt artystyczno-edukacyjno-twórczy, którego finał 14 czerwca 2015 odbędzie się poza siedzibą instytucji w przestrzeni miasta, z udziałem artystów realizujących – jak to określał Jerzy Grotowski koncepcję kultury czynnej.

Proza Miasta to ogólnopolski wieloetapowy projekt partycypacyjny odnoszący się do różnych strategii artystycznych, możliwych do wykorzystania w oparciu o instytucje kultury, lecz realizowanych poza nimi w przestrzeni publicznej, a odwołujący się do aktywności środowisk lokalnych, zarówno miejskich, jak i wiejskich. Rolą zaproszonych artystów zajmujących się sztuką społeczną będzie uczestniczenie w części szkoleniowej i zrealizowanie 14 VI 2015r kilkunastu całodziennych akcji wokół CSW i Placu na Rozdrożu, włączających do działania mieszkańców Warszawy i turystów.

Znaczącą część projektu stanowi blok warsztatowy adresowany do osób zajmujących się edukacją, wychowaniem i szeroko pojętą animacją, także muzealną.

Program tej części edukacyjno-twórczej to trzy dwudniowe warsztaty w Warszawie w Centrum Sztuki Współczesnej i jeden weekendowy wyjazd do Kazimierza Dolnego nad Wisłą, którym rozpoczynamy projekt już 10 kwietnia. Wszystkie cztery spotkania stanowią całość, a doświadczenie zdobyte w ich trakcie wykorzystane zostanie w finale projektu 14 czerwca, w którym uczestnicy będą mieli okazję współpracować z artystami.

Warsztaty i akcje prowadzone będą zarówno przez autorów programu LET Marię Parczewską i Janusza Byszewskiego, jak i zaproszonych do finału artystów.

Planujemy zaprosić Jacka Bąkowskiego, Monikę Drożyńską, Katarzynę Józefowicz, Cecylię Malik, Jarosława Perszko, Dorotę Podlaską, Alicję Rogalską i Jadwigę Sawicką.

Informacje organizacyjne

Daty i miejsca spotkań:

    11 i 12 kwietnia - Kazimierz Dolny nad Wisłą (przyjazd do Kazimierza 10 IV)
    25 i 26 kwietnia, 11.00-18.00 - Warszawa, CSW Zamek Ujazdowski i warszawskie parki
    16 i 17 maja, 11.00-18.00 - Warszawa, CSW i przestrzeń miasta
    30 i 31 maja, 11.00-18.00 - Warszawa, CSW i przestrzeń wokół Zamku
    14 czerwca, 11.00-18.00 park przed CSW, Al. Ujazdowskie i Plac na Rozdrożu.

Część warsztatowa jest całością, decyzja o udziale w projekcie oznacza więc udział we wszystkich czterech częściach oraz w miarę możliwości w niedzielnym finale 14 VI. (w tym dniu nie zapewniamy zakwaterowania).

Koszty zakwaterowania i wyżywienia oraz inne koszty organizacyjne i szkoleniowe pokrywają organizatorzy.

Koszty dojazdu pokrywają instytucje delegujące lub uczestnicy we własnym zakresie.

Prosimy o przesłanie wraz ze zgłoszeniem krótkiej informacji o charakterze aktualnej pracy, doświadczeniu w dziedzinie animacji, edukacji, muzealniczym lub innym, oraz o osobistych zainteresowaniach i planach związanych z aktywnością zawodową.

Na zgłoszenia czekamy do 30 marca.

Ilość miejsc ograniczona – liczy się kolejność zgłoszeń.

Zaproszenie kierujemy do osób, które nie brały jeszcze udziału w projektach i warsztatach LET.

Po skompletowaniu listy uczestników prześlemy dalsze szczegółowe informacje organizacyjne i programowe.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: let@csw.art.pl

Telefon kontaktowy: Maria Parczewska 510 160 628

Zapraszamy

Kuratorzy projektu Maria Parczewska i Janusz Byszewski

Opis projektu:

Miasto to pole aktywności społecznej i politycznej, gospodarczej, organizacji pozarządowych i coraz ciekawszych ruchów obywatelskich. Ale też pole poszukiwań artystycznych. I o tym jest ten projekt.

Tytuł projektu wykorzystuje podwójne znaczenie słowa „proza". Z jednej strony odsyła on nas do doświadczeń związanych z funkcjonowaniem w mieście, a więc do rutyny, powtarzalności, monotonii, zwyczajności, pośpiechu i braku refleksji na temat samego miasta. Z drugiej - do literackiego terminu, który obejmuje różne formy epickie. Proza często jest przeciwstawiana poezji. Ale proza poetycka próbuje łączyć te obie formy, wprowadzając elementy liryczne, metaforyczne czy refleksyjne.

Proza to także mowa pospolita, codzienna, służąca wymianie informacji czy poznaniu.

Zaproszeni do projektu artyści zrealizują autorskie, interaktywne działania w przestrzeni miasta, które będą inspirowane różnym odczytywaniem zaproponowanego tytułu projektu.

Uczestnicy szkolenia będą mieli szansę opracować nowe strategie działania rodzimych instytucji, wychodzące poza nie w środowisko lokalne i zyskujące z jednej strony nowych odbiorców, z drugiej sprzyjające powstaniu nowych środowisk, skupionych wokół tematów zarówno aktualnych społecznie, jak i artystycznych. Sztuka współczesna odbijając rzeczywistość, a poprzez realizacje artystów zajmuje się właśnie ową prozą życia. W projekcie chodzi o to, by wspólnie z artystami – animatorzy wypracowali sposoby nawiązywania i podtrzymywania relacji w dialogu wielu zainteresowanych stron. Proponujemy sztukę jako medium w budowaniu tych relacji. Zaproszeni artyści zajmują się od lat sztuką społeczną czy sztuką w przestrzeni i dzięki temu doświadczeniu, dzięki prezentacji autorskich realizacji będą cennymi partnerami LET również w części warsztatowej.

W klasycznym podejściu do sztuki publicznej wyodrębnia się trzy strategie.

Pierwsza to sztuka w miejscach publicznych, służąca głownie celom estetycznym.

Druga to sztuka przywiązująca dużą rolę do samego miejsca, nawiązująca do tego miejsca, w którym jest realizowana.

Trzecia to sztuka realizowana w interesie publicznym realizowana w interesie różnych grup zamieszkujących tę samą przestrzeń – dzielnicę, osiedle, wieś.

Projekt Proza Miasta wykorzysta wszystkie te strategie.

Ważne wydaje się, by działania prowadzone w mieście, poza murami instytucji, nie były odczytywane przez przechodniów tylko jako artystyczne, ale także jako społeczne czy wręcz osobiste. Strategie i języki sztuki współczesnej oraz literatury są tylko narzędziem do rozmów o istotnych sprawach. Rozmów w językach sztuki. Artysta staje się bardziej inicjatorem istotnych treści, a widz współtwórcą dzieła.

To przechodnie - niezależnie od wieku, kraju pochodzenia czy wykształcenia - współtworzą dzieło. Ulica, park, przejście podziemne stają się miejscem twórczego działania; efemerycznego, ale ważnego dla każdego, kto zatrzyma się i podejmie chęć współpracy z artystą.

Ideą projektu nie jest tylko opuszczenie białego sześcianu muzeum, w tym wypadku CSW, ale wtopienie się z działaniami artystyczno-partycypacyjnymi w życie miasta. Jest to logiczna konsekwencja aktywności prowadzonej przez Laboratorium Edukacji Twórczej, którego głównym celem jest projektowanie sytuacji twórczych dla wszystkich i ze wszystkimi chętnymi, bez jakichkolwiek ograniczenia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kreatywność rozumiana jest przez autorów programu Laboratorium Edukacji Twórczej CSW szeroko: jako postawa gotowości do wprowadzania zmian, przełamywania stereotypów - także w obszarach pozaartystycznych.

W projekcie przewiduje się też prezentację polskich i międzynarodowych projektów realizowanych przez LET w ciągu 25 lat działalności w ramach autorskiej koncepcji edukacji twórczej, opisywanej w licznych publikacjach.

Podstawowym pytaniem, które projekt stawia, to pytanie o inny, twórczy i wspólny sposób korzystania z przestrzeni publicznej przez jej użytkowników.

Jak praktykować ideę kultury czynnej w przestrzeni wielkomiejskiej?

Jak zmienić rolę odbiorcy kultury z biernej jako obserwatora, na czynną jako uczestnika?

Czy możliwe jest włączenie w miejskie działania kulturotwórcze najszerszej publiczności bez ograniczeń wieku, języka, przynależności kulturowej, sprawności tak fizycznej,

jak intelektualnej?

Jak poszerzać teren działania instytucji kultury i edukacji? Jakie strategie wykorzystywać, by kontakt odbiorców ze sztuką współczesną miał charakter osobisty i satysfakcjonujący?

Cele części warsztatowej dla animatorów, artystów, członków ngo, muzealników, pedagogów:

    podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób związanych z kulturą i edukacją w obszarze rozbudzania potrzeb działań twórczych i umiejętności tworzenia warunków sprzyjający kreatywności w działaniach realizowanych w przestrzeni miejskiej;
    zapoznanie uczestników warsztatów z autorską metoda działań twórczych?
    projektowanie sytuacji sprzyjających interaktywnej współpracy instytucji z mieszkańcami czy przechodniami w miejscach publicznych;
    rozbudzanie potrzeby poznawania nowych języków sztuki współczesnej wśród osób nie mających na ogół kontaktu z tą sztuką i ukazanie problemowych powiązań sztuki i rzeczywistości w celu przezwyciężenia ciągle jeszcze powszechnego dystansu wobec sztuki najnowszej;
    zapoznanie się i praktykowanie strategii pozyskiwania nowych odbiorców sztuki współczesnej poprzez włączanie osób nie będących jeszcze widzami galerii w aktywne formy edukacyjno – twórcze;
    umożliwienie uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez twórców LET oraz zaproszonych artystów, a więc poznanie różnorodnych autorskich metod pracy;
    - podnoszenie świadomości odnoszącej się do szeroko rozumianej sztuki współczesnej i jej roli społecznej; inicjowanie dyskusji o roli sztuki we współczesnym społeczeństwie;
    wprowadzenie sztuki aktualnej, angażującej społecznie w anonimowy obszar miasta;
    projektowanie sytuacji sprzyjających tworzeniu sytuacji “forum” a nie “templum”;

Organizatorem jest Fundacja Sztuka i Współczesność oraz CSW Zamek Ujazdowski; Dofinansowanie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Materiały własne organizatora

Dodaj artykuł do:
(dodano 23.03.15, autor: blackrose)
Tagi: Proza miasta, projekt artystyczno-edukacyjno-twórczy
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia