Akademia Ruchu na platformie storytellingowej

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Narodowy Instytut Audiowizualny (NINA) uruchamia platformę storytellingową poświęconą polskiej eksperymentalnej grupie teatralnej Akademia Ruchu. Serwis jest dostępny od 19 marca pod adresem akademiaruchu.nina.gov.pl. Projekt jest efektem współpracy NInA i holenderskiego Instytutu Sound and Vision.

Platforma jest próbą uchwycenia trzydziestoletniej historii aktywności twórczej Akademii Ruchu, polskiej, eksperymentalnej i interdyscyplinarnej grupy działającej na pograniczu teatru, sztuk plastycznych i filmu. Serwis zawiera dokument Andrzeja Sapiji pod tym samym tytułem, będący punktem wyjścia dla powstania serwisu i ponad 20 dodatkowych materiałów archiwalnych, rejestracji i fragmentów spektakli, zdjęć. Tworzą one dodatkowe konteksty dla wirtualnego odbiorcy i zachęcają do poznawania twórczości grupy.

Cyfrowa narracja wokół Akademii Ruchu doskonale łączy kompetencje i zainteresowania NInA. Sieć jest naszym naturalnym środowiskiem działania, a film dokumentalny, rejestrowanie i upowszechnianie najistotniejszych zjawisk w kulturze polskiej – a takim z pewnością jest Akademia Ruchu, od lat wpisane są w program Instytutu. Cieszy mnie, że to kolejny projekt o wymiarze europejskim, który realizujemy wspólnie z Instytutem Sound and Vision uznawanym za lidera innowacyjności i badań projektów internetowych. Mam nadzieję, że efekt naszej współpracy dotrze do szerokiego grona miłośników kultury i cyfrowych opowieści - mówi Michał Merczyński, dyrektor NInA.

Dokument „Akademia Ruchu” (2006) opowiada o trzydziestoletniej pracy twórczej grupy. Składają się na niego materiały archiwalne, w tym fragmenty spektakli i wypowiedzi członków grupy. Narratorem i przewodnikiem po twórczości grupy w kontekście historii kraju jest Wojciech Krukowski, twórca, ojciec-założyciel grupy, mentor wielu pokoleń artystów i osób związanych ze sztuką, a także wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Wtedy używało się słowa „ruch” w odniesieniu do alternatywy kulturowej, rodzącej się i rozwijającej się w obszarze studenckiego ruchu kulturalnego. I teatr, który wyrastał z tego ruchu studenckiego, był takim głosem pokoleniowym. To bardzo determinowało każdego, który wchodził w tą przestrzeń, bo ten teatr musiał wypowiadać bardzo ważne, istotne prawdy, prawdy swojego środowiska, prawdy właśnie tego pokolenia – tłumaczył Wojciech Krukowski.

W styczniu 2014 roku Wojciech Krukowski zmarł, jednak Akademia Ruchu istnieje, odbywa próby i występuje ze swoimi spektaklami. Krukowski zostawił po sobie fragmenty akcji, szkiców, scenariuszy spektakli, dzięki czemu duch działań Akademii nadal żyje i jest pretekstem do eksploracji dla artystów i pasjonatów twórczości grupy.

Akademia Ruchu wykracza poza ramy teatru alternatywnego, łączy jednocześnie teatr, performance, sztuki wizualne, a przy tym przemawia językiem zrozumiałym dla widza. Materiały prezentowane na platformie storytellingowej zmuszają internautów do zaangażowania (nawet jeśli tylko poprzez ruch myszki na ekranie), skłaniają go do dalszych poszukiwań, do odkrywania świata Akademii Ruchu.

Projekt powstał we współpracy międzynarodowego zespołu NInA i holenderskiego Instytutu Sound and Vision. Inicjatywa realizowana jest pod parasolem projektu Europeana Awareness, a znakomita większość wykorzystanych materiałów dostępna jest za pośrednictwem Europejskiej Biblioteki Cyfrowej Europeana. Partnerem technicznym jest Videodock.

O partnerach projektu:

Niderlandzki Instytut Sound and Vision – narodowa organizacja kulturalno-historyczna, której głównym celem jest gromadzenie, przechowanie i otwieranie dla jak największej liczby odbiorców (pracowników mediów, edukacji, nauki i masowej publiczności) holenderskiego dziedzictwa audiowizualnego.

Europeana – największa europejska biblioteka cyfrowa, umożliwiająca dostęp do zbiorów instytucji kultury, archiwów, bibliotek i muzeów. Odwiedzający stronę mają dostęp do milionów cyfrowych fotografii, skanów książek, klipów wideo, rysunków, a nawet partytur nutowych. Trzyletni, finansowany przez Komisję Europejską projekt Europeana Awareness służy promowaniu zasobów biblioteki.

Videodock – partner techniczny projektu, niderlandzka firma zajmująca się budowaniem kreatywnych rozwiązań dla prezentacji wideo online. Videodock urzeczywistnia swoje ambicje, udowodniając, że aplikacje wideo online mogą być skutecznie wykorzystywane w różnych sektorach.

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.03.15, autor: blackrose)
Dział muzyka
Tagi: Akademia Ruchu na platformie storytellingowej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia