Claude Rutault w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

13 marca w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się inauguracja eksperymentu artystyczno-naukowego stowarzyszonego z wystawą Claude Rutaul / dé-finition / méthode 196. AMZ. 1985–1987. Inauguracja wraz z odczytem prof. Tomasza F. de Rosset.

AMZ jest projektem typu work in progress, którego podstawę stanowi sformułowana na piśmie dé-finition/méthode 196. AMZ (1985-1987). Nie ma on ostatecznej formy, będąc dziełem przewidzianym do wielokrotnej aktualizacji. Istnieje w trzech częściach połączonych z sobą na zasadzie interakcji. Zmiana każdej z nich automatycznie pociąga za sobą zmianę pozostałych.

Toruńska część projektu jest rekonstrukcją/aktualizacją płótna no 47. Ma ona związek z wystawą w Fondation Hippocrène w Paryżu, gdzie 10 płócien należących do AMZ Claude’a Rutault wybranych przez 10 kolekcjonerów paryskich zostanie zrekonstruowanych według ich wizji. Uzupełnieniem tej propozycji jest prezentacja innych objętych zobowiązaniem płócien w muzeach, galeriach miejskich lub uniwersyteckich, albo też w domach prywatnych, czy miejscach publicznych kilku miast Belgii, Niemiec, Szwajcarii, Włoch. W Toruniu będzie to jednocześnie swego rodzaju eksperyment artystyczno – naukowy przeprowadzony przez prof. Tomasza F. de Rosset w ramach jego badań nad kolekcją sztuki współczesnej.

Claude Rutault jest malarzem, zaliczanym też do czołowych konceptualistów francuskich, znanym przede wszystkim z obrazów malowanych takim kolorem, jak ściana, na której są zawieszone. Idea ta pozwala mu na wnikliwą analizę dalekich od neutralności i nieoczekiwanie aktywnych relacji pomiędzy obrazem a jego zmiennym kontekstem, czego efekty reprezentują niecodzienne walory intelektualne i estetyczne. Artysta tworzy na piśmie konceptualne konstrukcje nazywane przezeń définition/mèthode (d/m). Ich aktualizacja/realizacja z reguły pozostawiona jest odbiorcy (kolekcjonerowi, muzeum czy galerii), którego artysta nazywa przyjmującym zobowiązanie. Dzięki temu prace Rutault w pełni zachowując swoją tożsamość, są równocześnie otwarte, nie mają definitywnej postaci i mogą się w nieskończoność zmieniać zależnie od okoliczności.

Dodaj artykuł do:
(dodano 09.03.15, autor: blackrose)
Tagi: Claude Rutault w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia