Dzieła utracone

Elektroniczna baza strat wojennych Wydziału Strat Wojennych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego jest jedynym ogólnopolskim rejestrem dóbr kultury, utraconych w wyniku II wojny światowej, pochodzących z terytorium Polski po 1945 r. Jej głównym celem jest ewidencjonowanie zebranych możliwie jak najpełniejszych informacji na temat obiektów zagrabionych wskutek działań wojennych. Wszelkie dane zapisane w bazie stanowią podstawę do prowadzonych przez Wydział poszukiwań strat wojennych i podejmowania działań restytucyjnych. Dotychczas udało się zgromadzić informacje na temat przeszło 63 000 obiektów (w tym zespołów obiektów).

Główną częścią witryny jest systematycznie powiększający się katalog dzieł odzyskanych.

Ogólnopolska baza strat wojennych prowadzona od początku lat 90. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest głównym źródłem informacji i skutecznym instrumentem w walce o odtworzenie polskich zbiorów, zdewastowanych w wyniku rekwizycji, grabieży i zniszczeń.

    Na liście znajdują się nazwiska największych malarzy: Rafael, Peter Paul Rubens, Rembrandt van Rijn, Anton van Dyck, Hans Holbein, Peter Breughel, Lucas Cranach, Annibale Carracci, Pablo Picasso, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Henryk Siemiradzki, Stanisław Wyspiański – wylicza Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych w MKiDN. Za najcenniejszą stratę wojenną uważa się ,,Portret Młodzieńca” pędzla Rafaela, własność Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Dotychczas udało się zgromadzić informacje o przeszło 63 tys. obiektach (w tym o zespołach obiektów). W Wydziale Strat Wojennych nieustannie trwają prace nad opublikowaniem wszystkich obiektów posiadających dokumentację ikonograficzną (docelowo ok. 13000 kart). Publikowane są jedynie podstawowe informacje pozwalające na ich wstępną identyfikację.

Prowadzona przez Wydział baza umożliwia bardzo szybkie zgromadzenie materiału bibliograficznego, archiwalnego i ikonograficznego. Pozwala to na błyskawiczne przygotowanie wniosków restytucyjnych, stanowiących pierwszy krok do odzyskania utraconego obiektu.

Celem serwisu internetowego www.dzielautracone.gov.pl jest upowszechnianie wizerunku utraconych dzieł sztuki. W poszukiwaniach ważną rolę odgrywają bowiem zgłoszenia osób prywatnych, które często przypadkowo trafiają na obiekty znajdujące się w ministerialnej bazie danych. W ten sposób do Polski po latach wróciło wiele obiektów, m.in. ,,Trofea myśliwskie” Melchiora d’Hondecoetera, ,,Odpoczynek w szałasie tatrzańskim” pędzla Wojciecha Gersona oraz niewielki obraz ”Czaty” Józefa Brandta.

Dlatego właśnie MKiDN uruchomiło domenę www.dzielautracone.gov.pl dbając, by serwis był przyjazny w obsłudze nie tylko dla osób związanych z tematem i środowiskiem muzealniczym. Przejrzysta szata graficzna, lista obiektów z zestawem filtrów, czytelne karty dzieł, sprawiają, że serwis jest prosty w nawigacji i przyjemny dla oka. Witryna jest również zintegrowana z mediami społecznościowymi (Facebook, Twitter, Google+).

Ważną częścią serwisu jest zakładka „Informacje”, w której znaleźć można instrukcję postępowania w przypadku odnalezienia lub posiadania informacji o miejscu przechowywania utraconego dzieła. Wydział ds. Strat Wojennych publikuje również opis procedur restytucyjnych, (od etapu potwierdzenia pochodzenia dzieła przez negocjacje do jego odzyskania) i – jeśli to możliwe – przywrócenia go szerokiej publiczności.

Dodaj artykuł do:
(dodano 30.01.15, autor: blackrose)
Tagi: Dzieła utracone, Elektroniczna baza strat wojennych Wydziału Strat Wojennych Departamentu Dziedzictwa Kulturowego
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia