Premiera Barbary Wysockiej w Bayerische Staatsoper

26 stycznia 2015 r. odbędzie się premiera „Lucii di Lammermoor” w Bayerische Staatsoper. W roli tytułowej wystąpi światowej sławy sopranistka Diana Damrau, dyryguje Kirill Petrenko, dyrektor muzyczny monachijskiej sceny. Film dokumentalny na temat tego wydarzenia przygotowuje Alexander Kluge, legenda niemieckiej nowej fali.

W swojej inscenizacji Wysocka lokuje akcję opery w połowie XX wieku w Ameryce. Pokazuje historię upadku klasy politycznej, która, chcąc umacniać swoją władzę, szerzy zniszczenie i doprowadza do własnego upadku. Punktem wyjścia dla Wysockiej i scenografki Barbary Hanickiej były zdjęcia starych amerykańskich hoteli i pałaców, które obecnie popadają w ruinę.

To opowieść o władzy i o miłości, o tym, jak wzajemne relacje tych sił mogą doprowadzić do tragedii,prawdziwie szekspirowska fabuła, świat wielkiej polityki i wielkie emocje. „Lucia di Lammermoor” to materiał na film akcji lub amerykański czarny kryminał - mówi Barbara Wysocka

Inscenizacja „Lucii di Lammermoor” w reżyserii Wysockiej jest również tematem filmu dokumentalnego 80-letniego dziś Alexandra Kluge, przyjaciela Adorno, który jest wymieniany obok Herzoga i Fassbindera jako jeden z najważniejszych niemieckich reżyserów XX wieku. - „Jestem głęboko dotknięty tą inscenizacją - mówił reżyser po obejrzeniu próby generalnej. - Obrazy stworzone przez Wysocką dotykają sedna dramatu, a akcja każe nam myśleć o najboleśniejszych, współczesnych problemach naszego świata”. Film Alexandra Kluge będzie emitowany w maju przez niemiecką telewizję.

Wszystkie bilety na spektakle w tym sezonie są wyprzedane.

1 lutego 2015 r. Bayerische Staatsoper pokaże transmisję „Lucii di Lammermoor” przez Internet.

Monachijska Staatsoper jest - wraz z Metropolitan Opera w Nowym Jorku - najbardziej prestiżową sceną operową świata. Wysocka jest trzecim polskim reżyserem, po Krzysztofie Warlikowskim i Grzegorzu Jarzynie, pracującym w tej instytucji.

Barbara Wysocka jest aktorką, współzałożycielką CENTRALI, niezależnej organizacji artystycznej. Występuje między innymi w spektaklu CENTRALI „Chopin bez fortepianu”, w którym przy akompaniamencie pełnej orkiestry symfonicznej opowiada i relacjonuje partię fortepianu w obu koncertach Fryderyka Chopina.

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.01.2015, autor: blackrose)
Tagi: Premiera, Barbara Wysocka, Bayerische Staatsoper
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Kasabian
2
Bring Me The Horizon
3
The Rolling Stones
4
Orliński Jakub Józef, Il Pomo d'Oro
5
Sienna Spiro
6
Muse
7
Tarja
8
Suki Waterhouse
9
The Pretty Reckless
10
Evanescence
1
Sébastien Vaniček
2
Yann Gozlan
3
Sang-il Lee
4
Gabriele Muccino
5
Olivia Wilde
6
Christopher Nolan
7
Quentin Dupieux
8
Steven Spielberg
9
Stéphane Demoustier
10
Bart Schrijver
1
Adele Parks
2
Sandra Nikoniuk
3
Marcel Moss
4
Freida McFadden
5
Oliver Hilmes
6
Ishan Shivanand
7
Max Czornyj
8
Małgorzata Zielińska
9
Dorota Ponińska
10
Wioleta Błazucka
1
Marcin Wierzchowski
2
Norbert Bajan
3
Jacek Mikołajczyk
4
Natalia Korczakowska
5
Ewa Platt
6
Krzysztof Pastor
7
Krzysztof Garbaczewski
8
Richard Chappell
9
Paweł Miśkiewicz
10
Alina Moś
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia