"Diament Sztuk Pięknych - Teresa Roszkowska" - dwudzieste trzecie spotkanie z cyklu: "Śladami Mistrzów ... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie".

W sobotę 24 stycznia 2015 o godz. 16.00 w Promie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23, odbędzie się dwudzieste trzecie spotkanie z cyklu: "Śladami Mistrzów ... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie".

„DIAMENT SZTUK PIĘKNYCH - TERESA ROSZKOWSKA”

Wieczór dedykowany:
Teresie Roszkowskiej - Absolwentce ASP i Konserwatorium Muzycznego w Warszawie. Artystce malarce ocenianej przez znawców jako mistrzyni koloru. Scenograf współpracującym od lat 30. XX wieku z teatrami przede wszystkim w Warszawie. Współpracującej z Teatrem Nowym w Łodzi. Autorce scenografii do filmów, niedościgłej Mistrzyni kreowanych kostiumów.

W programie m.in.
Teresa Roszkowska w sercach gości ze świata nauki, sztuki. Mistrzyni we wspomnieniach Saskokępian. Rozmowy z gośćmi i publicznością wsparte materiałami filmowymi oraz pokazami zdjęć archiwalnych udostępnionymi m.in. przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Instytut Sztuki PAN, Muzeum Teatralne, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Idea spotkania:
2011 r.! Wystawa "Mistrz... Uczeń... Autorytet ... Respekt" otwierająca projekt „Polska Szkoła Mistrzów” została wsparta cennymi eksponatami, także przez Muzeum Teatralne, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Życzliwość Kierownika Muzeum dr Andrzeja Kruczyńskiego sprawiła, iż postanowiłam "iść dalej".

21 listopada 2013 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, promocja niezwykłej książki "Ja byłam wolny ptak" - o życiu i sztuce Teresy Roszkowskiej. Spotkanie z jej autorką Joanną Stacewicz - Podlipską stało się moją inspiracją wydarzenia w nadchodzącą sobotę 24 stycznia 2015 r.!  Już za tydzień pragnę wspomnieć szczególne w życiu Mistrzyni: Kazimierz Dolny, który umiłowała dzięki swemu Mistrzowi malarzowi Tadeuszowi Pruszkowskiemu i Saską Kępę... Tu Teresa Roszkowska mieszkała 70 lat. To na Saską Kępę wracała ze Świata, by tworzyć dla Świata. I na Saskiej Kępie została zamordowana. Jej Postać mają w sercach Ci, którzy ją znali i kochali. Sobotni wieczór to szansa podzielenia się wspomnieniem o Mistrzyni, o dobrym człowieku nie tylko ze środowiskiem artystycznym, naukowym. Mam nadzieję, że wieść dojdzie do każdego słuchacza bez względu na wiek i profesję.

"Rewolucja bolszewicka wygnała rodzinę Roszkowskich z dwójką podrośniętych dzieci – Teresą i jej bratem – z sowieckiej Rosji. W szeregu bliźniaczych, jednopiętrowych domów na Saskiej Kępie (ulica Obrońców 15), stanął ich drugi dom rodzinny, azyl Teresy i jej matki w trudnych latach okupacji hitlerowskiej i niełatwych czasach powojennych. Pamiętam dobrze ten dom, skromny i niewielki, a przecież urządzony przez Teresę Roszkowską z niezawodnym wyczuciem smaku, z koncertowym fortepianem, ze starymi cennymi meblami i tkaninami przeznaczonymi dla warszawskiego Muzeum Narodowego, ze stosami projektów scenograficznych ofiarowanych później stołecznemu Muzeum Teatralnemu, z obrazami, które przejmą muzea. Sam dom, zgodnie z życzeniem testatorki, przypadnie Zakładowi Ociemniałych w Laskach. Za życia Teresy Roszkowskiej lubiły go zwierzęta – udomowione  psy i dzikie koty z przychówkiem. W zarośniętym ogrodzie – królestwie dokarmianych ptaków – Teresa zyskiwała swą indiańską opaleniznę. Miał on także chronić posiadłość od tyłu, jakże złudne było to mniemanie! I jak wielka, dziecięca niemal wiara w ludzką dobroć".

Teresa Roszkowska 1904-1992  Fragment wspomnienia o artystce autorstwa Ewy Makomaskiej, wieloletniego kierownika Muzeum Teatralnego

Goście specjalni:
Prof. dr hab. Lidia Kuchtówna- Instytut Sztuki PAN
Dr Hanna Faryna - Paszkiewicz – historyk sztuki
Dr Waldemar Odorowski - Muzeum Nadwiślańskie, Kazimierz Dolny
Tadeusz Burchacki – Towarzystwo Przyjaciół Saskiej Kępy
Jan Kossakowski – dyrektor fundacji KOS
Gospodyni wieczoru Jadwiga Teresa Stępień – inicjator, organizator i koordynator projektu

Szczególne podziękowania za wsparcie składam Gościom Specjalnym wieczoru a także:
Dr Andrzejowi Kruczyńskiemu – Kierownikowi Muzeum Teatralne, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
Monice Chudzikowskiej – Zastępcy Kierownika Muzeum Teatralne, Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
Marcinowi Oko – Dyrektorowi Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Annie Lisieckiej – II Program PR
Zbigniewowi Bemowi – właścicielowi firmy Ośrodek Szkolenia Kierowców Bemot
Przemysławowi Popkowskiemu - Stowarzyszeni Obywatelskie Saska Kępa
Leszkowi Kurowskiemu – Przewodniczącemu Stowarzyszenia Saska Kępa przy SBMPK
Krystynie Gott - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy oddz. TPW
Beacie Michalec - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy
Ewie Kielak-Ciemniewskiej - Redaktor Naczelny miesięcznika Stolica
Oldze Łęckiej – Redaktor „Wiadomości Sąsiedzkie”
Monice Redlickiej – drukarnia P.H.U Krystel
Michałowi Szperlingowi – autorowi projektu graficznego zaproszenia i plakatu
MARII JUSZCZYK - Dyrektor Prom Klubu Kultury Saska Kępa
Zespołom: Towarzystwu Przyjaciół Warszawy, Miesięcznikowi Stolica, Saska Kępa z Pasją, Reporterowi.pl, Periodyku Saska Kępa, Wiadomościom Sąsiedzkim

Jadwiga Teresa Stępień – inicjatorka, organizatorka i koordynatorka projektu.

Dodaj artykuł do:
(dodano 20.01.15, autor: jadwiga.teresa.stepien)
Tagi: malarstwo scenografia kostiumy Saska Kępa Zakład Opieki nad ociemniałymi w Laskach Śladami Mistrzów... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia