Ekstremizm jest wrogiem wolności

Euroarabia, instalacja autorstwa Julii Curyło i Lizy Sherzai, powstała w 2014 roku. Po raz pierwszy zaprezentowana została w Istambule na terenie Uniwersytetu Sabanci w listopadzie, a jej teaser pojawił się w Londynie 
w październiku. Głównymi wątkami instalacji są dialog międzykulturowy, migracja oraz krytyka ekstremizmu, który w każdej postaci zagraża wolności człowieka. W świetle styczniowych wydarzeń w Paryżu, zabójstw, których powodem był fanatyzm, Euroarabia stała się jeszcze bardziej aktualna, podobnie jak awangardowa wiara w profetyczną rolę sztuki.

Instalacja złożona z piętnastu rzeźb wypełnionych powietrzem (130 x 220 cm) w formie matrioszki ubranych w afgańskie burki stoi na różanych wieńcach, atrybucie kojarzonym z Europą Wschodnią. Burki pokrywają słowa w języku perskim, angielskim i francuskim. Słowa „klucze” odnoszą się do praw człowieka, praw kobiet, niezgody na ekstremizm i używania religii do celów politycznych. Forma matrioszki, tradycyjnej rosyjskiej zabawki, to też zabawa ze stereotypem – zdrowej, krzepkiej, wiejskiej dziewczyny z Europy Wschodniej, rumianej i uśmiechniętej, ubranej w kwiecisty strój. Matrioszki Curyło i Sherzai niepokojące w swojej absurdalnej wielkości i czerni burek, symbolu współczesnego zniewolenia, wprowadzają w przestrzeń publiczną dyskomfort. Jedynie kolorowe wieńce, żywe spojrzenia i pełne nadziei słowa są znakiem, że burka ciąży i przytłacza, lecz nie odbiera wiary ani determinacji w walce z ekstremizmem.

Sherzai, obecnie mieszkająca w Warszawie, ma korzenie perskie, natomiast rodzina Curyło została przesiedlona do centralnej Polski z kresów, terenów dzisiejszej Białorusi. Kolejny motyw - migracji - jest więc ściśle wpisany w projekt z powodów osobistych i kulturowych oraz poprzez stymulację kontrastów świata „Islamu”
i „Zachodu” ich historii, tradycji i religii.

Instalacji towarzyszą zdjęcia ukazujące artystki ubrane w białe burki zdobione kwiatami, symbol próby oswojenia wrogiej materii i dialogu z ekstremizmem.

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.01.15, autor: gaba)
Tagi: Ekstremizm jest wrogiem wolności
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia