Wystawy poświęcone twórczości Janusza Orbitowskiego w Galerii Artemis

W Galerii ARTEMIS zaprezentowane zostaną dwie wystawy prezentujące twórczość Janusza Orbitowskiego, artysty z nurtu abstrakcji geometrycznej. Otwarcie pierwszej części wystawy Orbitowski „znany” odbędzie się 22 stycznia o godzinie 18.00 – wystawa potrwa do 14 lutego 2015. Otwarcie drugiej części wystawy Orbitowski „nieznany” będzie miał miejsce 19 lutego. Prace można zobaczyć do 14 marca 2015.

Orbitowski teraz to wystawa białych reliefów i  czarno-białych rysunków. Natomiast 19 lutego zostaną ukazane „nieznane”, wczesne prace Orbitowskiego z okresu końca studiów i początku samodzielnej drogi twórczej – barwne kompozycje akrylowe na papierze z lat 1966-1970. Wystawa Orbitowski lata 60-te trwać będzie do 14 marca br. Do obu wystaw znakomite analityczne teksty napisała wybitna znawczyni sztuki geometrycznej dr Bożena Kowalska.

Janusz Orbitowski urodził się 20 grudnia 1940 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego w latach 1961-1967. W roku 1970 rozpoczął pracę w Akademii, którą kontynuował nieprzerwanie do 2012 roku. W 1993 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Stypendysta m.in. Fondatione Romana (1972), Fundacji Kościuszkowskiej (1983), The Pollock-Krasner Foundation (2002), laureat wielu nagród w dziedzinie malarstwa. Udział w kilkuset wystawach zbiorowych.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych oraz licznych kolekcjach prywatnych, m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Radomiu, Rzeszowie, Bydgoszczy, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Krakowie, Muzeum Bochum w Bochum, Mondriaanhuis w Amersfoort, The Barbara Piasecka Johnson Collection w Princeton, The Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku.

Fragmenty tekstu do katalogu wystawy autorstwa dr Bożeny Kowalskiej

„…Z tego okresu twórczości Orbitowskiego , z 2002 r. pochodzą prace malarskie przedstawione na naszej wystawie. Wszystkie budowane są z małych , kilkucentymetrowych prostokątów jak cegiełki, zestawionych w rytmiczne frazy układów geometrycznych. Usytuowane szeregowo w poziome rzędy jak znaki pisma, tworzą na płaszczyźnie tła zwarte i zawsze diagonalnie ukształtowane kolumny. Niekiedy jako wyłączne elementy kompozycyjne obrazu. Kiedy indziej towarzyszą im dodatkowo, ożywiające białą przestrzeń podłoża, pojedyncze prostokątne wypukłości. Czasem też, nadal zachowując ten sam kształt i te same wymiary quasi-cegiełek, występuje w tych białych obrazach relief wklęsły…”.

„… Jego prace na białym papierze, budowane czarnym tuszem, bardzo cienkimi kreskami, są tak subtelne, tak delikatne jakby utkane były z mgły. Ukształtowane z nich nieregularne formy wyłaniają się fragmentarycznie z przestrzeni, albo odwrotnie: zdają się w niej rozpływać i zanikać. Skojarzenia roślinne nasuwają się nieodparcie. Ze szpilkową gęstością łodygi skrzypu, z misterną strukturą liścia paproci czy ulotnością puchu dmuchawca. Wokół osi kompozycyjnych rysunków kreski są zagęszczone, więc pociemniałe, im dalej od nich – jaśniejsze, na krańcu form postrzępione i wtapiające się w tło. Bywają sprowadzone lub wręcz zamknięte w jajowatą formę owalu…”

Polecany serdecznie nadchodzącą wystawę w galerii ARTEMIS.

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.01.15, autor: blackrose)
Tagi: Wystawy poświęcone twórczości Janusza Orbitowskiego w Galerii Artemis
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia