Trafostacja Sztuki w Szczecinie

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie zaprasza na pierwszą w Polsce monograficzną wystawę włoskiego artysty Nicoli Samoriego zatytułowaną Religo. Ekspozycja będzie otwarta od 18 stycznia do 22 marca 2015 roku.

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie jako pierwsza instytucja w Polsce zaprezentuje obszerną, monograficzną wystawę włoskiego artysty Nicoli Samoriego (ur. 1977). Jego figuratywne prace o precyzyjnej klasycznej kompozycji i znacznym stopniu złożoności i wirtuozerii w technice wykonania są zjawiskiem wyjątkowym w świecie sztuki współczesnej. Samori skrupulatnie maluje kompozycje, pieczołowicie rzeźbi w marmurze i tworzy mieniące się instalacje zapraszając widza do uczestniczenia w doznaniach na poziomie zarówno wizualnym, jak i niemal fizycznym. Łączy przeszywającą zmysły intensywność zainspirowaną teatralną estetyką sztuki renesansowej i barokowej z odniesieniami współczesnymi wywiedzionymi z sugestywności powojennych malarzy ekspresjonistycznych. To wszystko składa się na podejście artysty do roli i wyrazu sztuki klasycznej i figuratywnej w dzisiejszych czasach.

Wystawa podsumowuje najnowszą twórczość artysty. W obrazach powierzchnia płótna stanowi swojego rodzaju warstwę materialną.Wspomniane kompozycje malarskie poddawane są agresywnej, wręcz fizycznej ingerencji zmieniając jednocześnie odbiór pracy w oczach widza i zmuszając go do ponownej analizy. Płótno czy deska, poddane procesowi dekonstrukcji, przekraczają granicę dwuwymiarowości i stają się obiektem przestrzennym. Proces ten powoduje swojego rodzaju ingerencję dzieła w otaczającą je przestrzeń. W innych pracach Samori jeszcze głębiej eksperymentuje z kompozycją abstrakcyjną, ukrytą, używając przy tym miedzi, złota i srebra. Odwołuje się do doświadczenia pisania ikon i podkreśla sferę mistyczną swoich prac.

W instalacji site-specific prezentowanej w holu głównym TRAFO, Samori ogranicza pojęcie wiary do jego podstawowych składników: modlącego się i bóstwa. Wskutek tego pozbawia on owe pojęcia ich podstawowych wyznaczników, mianowicie kontekstu społecznego oraz historycznego. W konfrontacji z jego pracą, w której nakładają się na siebie warstwami historia religii i estetyki, widz jest zmuszony do zweryfikowania swojego podejścia do wiary. Stąd instalacja Samoriego jest nie tylko wyraźnym odniesieniem do pogańskich zaczątków religii, lecz także analizą praktyki religijnej w dzisiejszych czasach lub jej zaniechania oraz nieustającego wpływu religii na sztukę współczesną.

Po raz pierwszy w Polsce jedna wystawa połączy trzy znaczące serie prac artysty. Poza instalacją site-specific, Nicola Samori będzie pokazywał jeszcze nie wystawiane obrazy olejne i rzeźby.

Nicola Samori (ur. 1977, Forli), mieszka i pracuje w Bagnacavallo we Włoszech w pobliżu Rawenny. Zajmuje się badaniem form wywodzących się z historii kultury zachodniej, jej estetyki i uzupełnia je często powtarzającymi się odniesieniami, które bezwiednie tkwią w naszej podświadomości. W 2004 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Bolonii. Wystawa z 2010 roku La Dialettica del Mostro (Galleria Marcorossi Artecontemporanea, Mediolan) była początkiem prac nad tematem inkorporacji, w której to obraz, z początku inspirowany archetypem kultury zachodniej, ulega przemienieniu i przedefiniowaniu. W tym samym roku Samori zaczął też otwierać swoje kompozycje poprzez fizyczną dekonstrukcję powierzchni obrazu. W 2011 roku artysta został zaproszony do udziału w 54. Biennale w Wenecji (Pawilon Włoski). Wystawy indywidualne i grupowe z udziałem artysty w 2014 roku odbyły się w Schauwerk w Sindelfingen, w Palazzo Chiericati w Vicenzie, w MAC w Lissone, w Kunsthalle w Kolonii oraz w galerii Rosenfeld Porcini w Londynie.

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.01.15, autor: blackrose)
Tagi: Trafostacja Sztuki w Szczecinie, monograficzna wystawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia