Zmarł Tadeusz Konwicki

7 stycznia, w wieku 88 lat, zmarł Tadeusz Konwicki – polski prozaik, scenarzysta i reżyser, autor Małej Apokalipsy i Sennika Współczesnego.

Tadeusz Konwicki urodził się w 1926 r. W młodości mieszkał w Kolonii Wileńskiej. W 1944 zdał konspiracyjną maturę, uczęszczając wcześniej na tajne komplety. W latach 1944–1945 był żołnierzem podziemia niepodległościowego, jako członek VIII Oszmiańskiej Brygady Armii Krajowej brał udział w akcji Burza, później walczył w partyzantce antyradzieckiej. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, później na Uniwersytecie Warszawskim, lecz studiów ostatecznie nie ukończył.

Debiutował w 1946 jako reportażysta i rysownik ilustrowanym przez siebie tekstem pt. Szkice z Wybrzeża. Od 1946 pracował w tygodniku Odrodzenie w Krakowie jako korektor, a później jako redaktor techniczny; publikował tam liczne recenzje literackie i filmowe, a także rysunki. W tym czasie ogłaszał też w innych pismach, m.in. w Nurcie, Po prostu, Świecie Młodych, Wsi, opowiadania o tematyce wojennej oraz ukazujące kondycję jego pokolenia tuż po wojnie.

Na przełomie lat 40. i 50. stał się jednym z głównych literatów i publicystów socrealistycznych – tzw. pryszczatym. Pracował też krótko jako robotnik przy budowie Nowej Huty, już jednak w pierwszej połowie lat 50. rozpoczął odchodzić od tego nurtu.

Od połowy lat 50. zajmował się również twórczością filmową, początkowo jako scenarzysta, po przełomie październikowym zaś, który stanowił dla jego postawy i twórczości moment newralgiczny, kręcił także przepełnione nastrojem egzystencjalnym filmy. Związany ze środowiskiem filmowym, wielokrotnie pełnił funkcje kierownika literackiego zespołów filmowych.

Od lat 60. narastać zaczął jego konflikt z komunistami. Wielokrotnie podpisywał listy protestacyjne o charakterze humanitarnym. W 1966 został usunięty z PZPR (do której wstąpił w 1952 r.) za współudział w liście protestacyjnym do władz w związku z usunięciem z PZPR prof. Leszka Kołakowskiego. Po 1976 r. publikował w wydawnictwach II obiegu i londyńskich.

Tadeusz Konwicki jest autorem m.in. takich utworów literackich, jak: Mała Apokalipsa, Sennik Współczesny, Kompleks Polski, Czytadło, Kronika wypadków miłosnych czy Zwierzoczłekoupiór.

Jako twórca filmów autorskich Konwicki wyreżyserował m.in. Ostatni dzień lata, Zaduszki, Salto, Jak daleko stąd, jak blisko. Dokonywał także adaptacji (np. Dolina Issy według powieści Czesława Miłosza oraz Lawa według Dziadów Adama Mickiewicza).

Jako aktor, w roli Nieznajomego, wystąpił w adaptacji własnej powieści (Kronika wypadków miłosnych w reżyserii Andrzeja Wajdy). Dokumentalista Andrzej Titkow poświęcił Konwickiemu dwa filmy: Przechodnia oraz Całkiem spora apokalipsa.

(źródło: Wikipedia)

Dodaj artykuł do:
(dodano 08.01.15, autor: blackrose)
Tagi: Zmarł Tadeusz Konwicki
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia