Warszawska premiera SZCZURÓW w Powszechnym

Teatr Powszechny w sezonie 2014/2015 realizuje bloki tematyczne wokół premier. „WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ?” to drugi blok tematyczny realizowany w Teatrze Powszechnym zgodnie z misją i programem artystycznym nowej Dyrekcji - Pawła Łysaka i Pawła Sztarbowskiego.

W ramach bloku zaplanowane zostały premiery dwóch spektakli - „Szczury” w reż. Mai Kleczewskiej oraz „Aalst” w reż. Radosława Rychcika.

„(…)popkultura nie tylko z seksualności, ale także z problemów egzystencjalnych (…) z przemocy, śmierci, miłości, zdrady, nienawiści, potrafiła uczynić ładnie opakowany, dobrze sprzedający się towar”. (prof. Krystyna Duniec)

Współczesna gospodarka nastawiona jest nie tyle na zaspokajanie potrzeb społeczeństwa, ile na kreowanie ich. Konsumowanymi dobrami mogą zatem stać się usługi, styl życia, rozrywka, a także wizerunek. Gwiazdy i celebryci obecni w masowej wyobraźni konsumentów świadomie kształtują swój wizerunek i poprzez media sprzedają go odbiorcom. Gdzie jest granica tej autokreacji?

Czy rzeczywiście wszystko jest na sprzedaż?

Pierwszy blok tematyczny „O co się zabijać? Wojna. Pokój. Ukraina” oraz spektakle „Dzienniki Majdanu” w reż. Wojtka Klemma i „Wojna i pokój” w reż. Marcina Libera, związane były z konfliktem rosyjsko-ukraińskim, a także z konsekwencjami, jakie może on mieć dla całej Europy.

SZCZURY

wg Gerharta Hauptmanna

Reżyseria: Maja Kleczewska

Scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski

Dramaturgia: Łukasz Chotkowski

Muzyka: Paweł Krawczyk

Scenografia, video, światło, found footage: Wojciech Puś

Kostiumy: Konrad Parol

Inspicjent: Marek Gorzkowski

Obsada: Karolina Adamczyk, Eliza Borowska, Agnieszka Krukówna, Karina Seweryn, Maria Robaszkiewicz, Tomasz Chrapusta, Michał Czachor, Michał Jarmicki, Mateusz Łasowski

Koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera i Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Premiera krakowska, Festiwal Boska Komedia

7 grudnia 2014

Premiera warszawska, Teatr Powszechny

10 stycznia 2015

Kolejne spektakle: 11, 13, 14, 15 stycznia, 20, 21, 24 lutego /120 minut bez przerwy/

A kiedy Abraham dowiaduje się od anioła, że nie jest tu po to, by złożyć w ofierze Izaaka, ten pyta: Jak to? W takim razie przyszedłem nadaremnie? Mimo wszystko przynajmniej go skaleczę, aby upuścić trochę krwi. Czy sprawi ci to przyjemność?

W „Szczurach”, jak w innych dramatach, noblista Gerhart Hauptmann pokazuje świat w stanie rozkładu zasad i wartości. Przyglądając się społecznej nędzy życia zawsze powtarzał, że chce nieść rebelię, która rozwścieczy publiczność i polityków. Zmuszał i zmusza, by widz kierował wzrok na rzeczy, których nie chce oglądać.

Maja Kleczewska przenosi akcję dramatu do współczesnej Warszawy, wraz z dramaturgiem, Łukaszem Chotkowskim, rozgrywa kolejne sekwencje dramatu w kręgach warszawskich elit, które uzurpują sobie prawo do strofowania i wychowywania społeczeństwa. W przedstawieniu świadomie zostali obsadzeni aktorzy, którzy na co dzień goszczą na srebrnych ekranach w większości polskich domów.

Podobnie jak u niemieckiego dramatopisarza, tak i tutaj dopuszczeni do głosu zostają również ludzie spychani na margines. W przedstawionym na scenie świecie nie da się łatwo oddzielić dobra od zła, a funkcjonujące w nim postacie uwikłane są w skomplikowane środowiskowe zależności. Niepohamowane i sztuczne pragnienia, które napędzają bohaterów „Szczurów”, wiodą ich wprost do autodestrukcji. Ceną, którą będą musieli zapłacić, jest drugi człowiek i własne człowieczeństwo. Jeśli bowiem można pragnąć wszystkiego, jeśli wszystko można kupić, to wszystko też może być na sprzedaż. Człowiek przede wszystkim. Spektakl w Teatrze Powszechnym to drugie, po prapremierze w 1911 roku, wystawienie „Szczurów” w Polsce.

Spektakl dla widzów dorosłych.

ZAPLANOWANE WYDARZENIA:

11 stycznia o godz. 18.00 na Scenie Małej odbędzie się wykład performatywny prof. Krystyny Duniec, a 15 stycznia po spektaklu „Szczury” widzowie będą mogli wziąć udział w debacie „Wszystko na sprzedaż?”, którą poprowadzi Grzegorz Reske.

Pol Heyvaert

AALST

Reżyseria: Radosław Rychcik

Scenografia i kostiumy: Anna Maria Kaczmarska

Muzyka, projekcje video - Michał Lis i Piotr Lis

Asystent scenografa - Heqi Tong

Muzyka na żywo - Michał Lis i Piotr Lis (z zespołu Natural Born Chillers)

Obsada: Bengü Ergin, Adihan Sentürk, Ertürk Erkek

premiera turecka: 20 października 2014, İKSV, Stambuł, Turcja

premiera warszawska: styczeń 2015

realizacja: Salon İKSV, Istambuł, Turcja i TEATR POWSZECHNY im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Co niby mieliśmy zrobić? Unicestwiliśmy nasze dzieci. Nie mówcie mi, że nie chcieliśmy dla nich jak najlepiej.

Pol Heyvaert Aalst

W styczniu 1999 roku para młodych ludzi z dwójką małych dzieci melduje się w hotelu na przedmieściach belgijskiego miasta Aalst. Po tygodniu, w zajmowanym przez rodzinę pokoju, policja dokonuje przerażającego odkrycia. Proces rodziców, którzy zamordowali własne dzieci, wstrząsnął opinią publiczną i miesiącami nie schodził z pierwszych stron gazet.

Jak to możliwe, że do takiej zbrodni doszło w bogatym kraju, szczycącym się wysokim poziomem opieki społecznej? Sztuka, oparta na materiałach sądowych z procesu, wnikliwie pokazuje portret psychologiczny dzieciobójców, nie próbując ich usprawiedliwiać. Przede wszystkim jednak zmusza do zadawania pytań o współczesną moralność, konsumpcjonizm i egzystencję ludzi zepchniętych na margines społeczeństwa dobrobytu.

Wydarzenie realizowane w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku. turkiye.culture.pl

www.powszechny.com

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.12.14, autor: blackrose)
Tagi: Warszawska premiera, Szczury, Wszystko na sprzedaż, Powszechny
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia