Zapraszamy na grudniowe wydarzenia do warszawskiego klubu Pardon To Tu.
3FoNIA - Jacek Mazurkiewicz Solo "Chosen Poems"
Nd. 07.12.2014, godz. 20:30, wstęp 15 zł
3FoNIA - jednoosobowy projekt muzyczny, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas -naturalny, bądź preparowany**. Projekt ten pokazuje możliwości płynące z wszechstronnego zastosowania 'klasycznego' instrumentu, gdzie za pomocą autorskich technik wykonawczych zostaje on całkowicie przearanżowany na potrzeby muzyki współczesnej. Wszelkie preparacje instrumentu dokonywane są zarówno na poziomie akustycznym, jaki elektronicznym. Podczas koncertu 3FoNII można spodziewać się kompozycji, oraz utworów improwizowanych z pogranicza współczesnej kameralistyki, ambientu, muzyki konkretnej, eksperymentu, awangardy. Pewne jest również to, że kontrabas będzie wykorzystany niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.
** Początkowo 3FoNIA była muzycznym obrazem 3MIASTA (Gdańsk, Sopot, Gdynia) - każdy utwór połączony z 'dźwiękami miejskimi' przedstawiał inne miejsce i sytuację - w formie koncertu lub słuchowiska.
Jacek Mazurkiewicz - kontrabasista, kompozytor, dźwiękowy chuligan. Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia. Współtworzy głownie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, PoliFolklorek Winylu, 3FoNIA). Gra piosenki z kwartetem Limboski, z którym nagrał trzy płyty. Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i muzyczne. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami: Mikołaj Trzaska, Patryk Zakrocki, Andrzej Przybielski, Daniel Levin, Rob Brown, Wacław Zimpel, Fred Frith, Stanisław Soyka, Jerzy Mazzoll, Buba Kuyateh, Michael Zerang, Giridhar Udupa, Ray Dickaty, Miya Masaoka, Słoma, Andrew Drury, PULSARUS, Tomasz Dąbrowski, Joanna Duda, Włodzimierz ‘Kinior’ Kiniorski, Jacek ‘Budyń’ Szymkiewicz, TR Warszawa…
www.jacekmazurkiewicz.pl
Spinifex [NL]
Pn. 8.12.12014,godz. 20:30, wstęp 25 zł
Po ich pierwszym koncercie w Pardon, To Tu w zeszłym roku Krzysztof Wójcik pisał tak dla portalu Jazzarium: „Bez wątpienia czarny koń sezonu jesiennego. Rozczarowała mnie natomiast niska frekwencja – klub był prawie pusty. Czyżby stałe audytorium Pardon To Tu przychodziło jedynie na nazwiska? Ciekawość nowej muzyki – dwója. Jest czego żałować. Koncert był po prostu cholernie dobry.
Jest to zespół wywodzący się z kraju tulipanów, chodaków i legalnej marihuany (notabene sama nazwa jest odwołaniem do rośliny z gatunku trawiastych). Zespół mieszając jazzowe instrumentarium z klasycznym rockowym power trio z założenia tworzy (...) muzykę za nic mającą granice stylistyczne, dla której chyba najbardziej adekwatnym określeniem byłaby kontrolowana erupcja energii”
Gijs Levelt – trumpet
Tobias Klein – alto saxophone
Jasper Stadhouders – guitar
Goncalo Almeida – bass
Philipp Moser – drums
Jednym z założycieli Spinifex jest Tobias Klein, saksofonista altowy, klarnecista basowy i kompozytor. Kładzie on nacisk głównie na muzykę improwizowaną i współczesny jazz, wzbogacony o jego studia nad żywą elektroniką i technikami pochodzącymi z Afryki, Europy Wschodniej i muzyki azjatyckiej. Obok niego jest bardzo kreatywny perkusista jazzowy, Philipp Moser. To również najlepszy perkusista metalowy w Holandii. Intensywnie koncertował z awangardowym zespołem metalowym Cilice (Włosiennice). Jasper Stadhouders jest aktywnym członkiem międzynarodowego kręgu muzyki improwizowanej. Jest współzałożycielem zespołu Cactus Truck i Stadhouders / Govaert / De Trio Joode, działa również jako sideman w różnych projektach improwizowanych m.in. Made To Break Kena Vandermarka. Portugalski bass wirtuoz, kompozytor i artysta wizualny Gonçalo Almeida pracował w różnych projektach, które wahają się od nowoczesnego jazzu, Freejazz do jazzcore. Tylko niektóre z jego zespołów to: Lama, Albatre i Heinz Karlhausen & Diatonics. Towarzyszy im pierwszorzędny trębacz Gijs Levelt.
https://www.facebook.com/spinifexmusic.nl?fref=ts
http://www.spinifexmusic.nl/
Krzysztof Dys Trio [Dys / Święs / Szmańda]
Śr. 10.12.2014, godz. 20:30, wstęp 20 zł
Krzysztof Dys Trio tworzą znakomici muzycy którzy współpracują ze sobą na różnych płaszczyznach już od kilkunastu lat. Krzysztof Dys (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) i Krzysztof Szmańda (perkusja) tworzą zespół, który funkcjonuje jak jeden organizm, w którym panuje homeostaza i harmonia. Jednocześnie ich muzyka generuje skrajne emocje, które zderzają się ze sobą w mózgu słuchacza powodując nowe doznania i odblokowując obszary jeszcze nieodkryte. Obecnie, myślą przewodnią Krzysztof Dys Trio jest wielopłaszczyznowa transformacja standardów jazzowych, powodująca zakrzywienie czasoprzestrzeni i pozwalająca usłyszeć to co wcześniej pozostawało w sferze ciszy. Głównym filarem ich muzyki jest Czas, który jak się okazuje sam w sobie może być wielowymiarowy.
Krzysztof Dys - fortepian
Andrzej Święs - kontrabas
Krzysztof Szmańda - perkusja
Dys jest absolwentem wydziału jazzu na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu profesor Anny Organiszczak. Od roku 2007 sam wykłada na tej uczelni.
Współpracował już z legendarnym wibrafonistą Jerzym Milianem, saksofonistą Mikołajem Trzaską i cieszącym się międzynarodowym uznaniem klarnecistą Wacławem Zimplem - z Wacław Zimpel Quartet nagrał doskonale przyjęty album „Stone Fog”. Ostatnio w tym składzie koncertową premierę miał nowy projekt klarnecisty „Radiance”, inspirowany średniowieczną muzyką żydowską. Od 2002 roku Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem “Kocinem” Kocińskim (fortepian), Andrzejem Święsem (kontrabas)i Krzysztofem Szmańdą (perkusja). Grupa ma w swym dorobku sześć albumów. Dys współpracuje także z poznańskim trębaczem Maciejem Fortuną, w jego kwartecie a także jako duet. Razem nagrali cieszący się wielkim uznaniem album „Tropy”. Inspiracją dla Dysa jest twórczość kompozytorów rosyjskich: Aleksandra Nikołajewicza Skriabina i Siergieja Prokofiewa oraz jazz Billa Evansa i Milesa Davisa a także muzyka Grażyny Bacewicz.
Nagrody i wyróżnienia:
2007: 3rd prize, International Piano Competition of the Russian Conservatory Alexander Scriabin, Paris, France
2006: 2nd prize, Warsaw Jazz Pianist Contest, Warsaw, Poland
2006: Grand Prix, “Jazz nad Odrą” Festival, with Soundcheck, Wrocław, Poland
Współpracował m.in. z: Jerzy Milian, Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Maciej Fortuna, Maciej “Kocin” Kociński, Anrdzej Święs, Krzysztof Szmańda, Jakub Mielcarek, Przemysław Jarosz
Bożonarodzeniowy Kiermasz Płytowy
Sb. 13.12.2014, godz. 12:00-19:00, wstęp wolny
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, dlatego czas powoli rozpocząć myślenie nad prezentami dla najbliższych. A jakie upominki są najlepsze?
Oczywiście muzyczne!
Dlatego razem z portalem Fuck You Hipsters organizujemy Bożonarodzeniowy Kiermasz Płytowy, podczas którego będzie można zakupić prezenty dla rodziny i przyjaciół, po prostu dla wszystkich. Jak zwykle u „źródła”, czyli niezależnych wytwórni i dystrybutorów.
BDTA + Lasy Państwowe
Bocian Records
Bôłt Records
FYH Records
Glissando + Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Trzecia Fala"
Jasień
Lado ABC
Mik Musik
MonotypeRec.
Nasiono Records
Nowe Nagrania
Pawlacz Perski
Requiem Records
Thin Man Records
Wytwórnia Krajowa
Wytwórnia Światowa
To jeszcze nie jest koniec, bo będzie też można zakupić książki w księgarence Pardon, To Tu z przedświątecznym rabatem!
Wytwórnie i sklepy muzyczne zainteresowane udziałem w kiermaszu zapraszamy do kontaktu/rezerwacji miejsca: PW Sing Your Life lub singyourlife.pl@gmail.com
LOTTO [Rychlicki / Majkowski / Szpura] – premiera płyty „Ask The Dusk”
Nd. 14.2014, godz. 20:30, wstęp 20 zł
Paweł Szpura i Majk Majkowski spotkali się razem w zespole Mikołaja Trzaski. Wpadli wtedy na pomysł założenia zespołu, który pomógłby im oderwać się od typowej współczesnej improwizacji. Do zespołu zaprosili Łukasza Rychlickiego z którym Paweł Szpura grał wielokrotnie w duecie. Pierwszy koncert zagrali ze sobą pod koniec 2012 roku i był to równocześnie początek zespołu Lotto. Ich muzyka zawiera elementy rocka, improwizacji, country i noise. Debiutancki album "Ask the Dust" ukaże się grudniu 2014 roku i wyda go Lado ABC. Płyta ukaże się tylko na winylu.
MIKE MAJKOWSKI - kontrabasista. W 2005 roku ukończył Sydney Conservatorium of Music z najwyższą notą. Koncertował w kraju i zagranicą z wieloma Australijskimi znakomitościami takimi jak: Mike Nock, Dale Barlow, Dave Panichi, Kristin Berardi, Elana Stone, Vince Jones oraz Sean Wayland. Jest również członkiem wielu młodych formacji jazzowych stanowiących śmietankę sceny jazzowej Sydney. Współpracuje z Mikołajem Trzaską. Był członkiem jego zespołu podczas doskonale przyjętego koncertu ze ścieżką dźwiękową do filmu Róża na OFF Festivalu. Razem z Jimem Denleyem tworzy doskonały duet BLIP. Obecnie występuje w trio razem z legendarnym Hailu Mergia (Etiopia) i Tonym Buckiem.
PAWEŁ SZPURA - perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim. Jest członkiem uznanych zespołów takich jak CUKUNFT, czy HERA. Także był w składzie koncertu z muzyką do Róży na Off Festivalu. Razem z Łukaszem Rychlickim i Mikołajem Trzaską tworzą trio FREEGATE. W październiku razem z Majkiem Majkowskim grał koncerty z Hailu Mergia.
ŁUKASZ RYCHLICKI - gitarzysta. Znany głównie jako członek uznanego zespołu KRISTEN z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów. Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym, swobodnym avant-free jazzie. Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet SALTO. Współpracuje min. z Mikołajem Trzaską, Robertem Piernikowskim, Etamem Etamskim, Piotrem Kurkiem. Razem z Pawłem Szpurą i Mikołajem Trzaską tworzą trio FREEGATE.
http://popupmusic.pl/no/45/artykuly/582/lukasz-rychlicki-wywiad
Książka w Pardon, To Tu: „Harlem” Tomasza Zalewskiego – spotkanie autorskie
Pn. 15.12.2014, godz. 19:00, wstęp wolny
Jest to ogromna przyjemność, że ponownie w Pardon, To Tu możemy być gospodarzami spotkania książkowego. Tym razem wieczór będzie należał do Pana Tomasza Zalewskiego i jego książki "Harlem" Wydawnictwo W.A.B. Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny Pan Piotr Jagielski.
Harlem – jedna z najsłynniejszych dzielnic Nowego Jorku. W swojej książce Tomasz Zalewski opisuje dzisiejszy Harlem i jego mieszkańców, a także dzieje dzielnicy – od pierwszych dekad XX wieku, kiedy była to ziemia obiecana Afroamerykanów i miejsce rozkwitu ich kultury, przez okres kryzysu, kiedy stała się gettem pełnym biedy i patologii społecznej, aż do ostatnich dwóch dziesięcioleci, kiedy znowu przeżywa odrodzenie.
„Zalewski dla jej napisania zamieszkał w Harlemie i oddał się – trudnej dla białego – swego rodzaju obserwacji uczestniczącej. Otrzymaliśmy więc nie tylko podręcznik historii sławnej dzielnicy, ale ciekawy reportaż pełen ludzi. Jest tam i producent teatralny, i deweloper, i uliczny malarz, i tancerze, i weteran wojen, którzy opowiadają autorowi o Harlemie, tym – jak mówi poeta – „alabastrowym naczyniu, które przechowuje serce czarnej Ameryki”. - Marek Ostrowski POLITYKA
Tomasz Zalewski - wieloletni korespondent PAP w Waszyngtonie, od 1997 r. pisze dla POLITYKI, w USA mieszka od 24 lat. Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1973-1982 pracował w tygodniku „Literatura”. W stanie wojennym niezweryfikowany na własne życzenie, pisał do niszowych tytułów, utrzymywał się też z nauki angielskiego i pracy ankietera. W 1985 r. otrzymał wraz z Małgorzatą Szejnert nagrodę Solidarności za książkę „Szczecin: Grudzień – Sierpień – Grudzień” o narodzinach robotniczej rewolty w Szczecinie w latach 1970-1981. W 1987 r. wyjechał do USA. Pracował w nowojorskim „Nowym Dzienniku”, a od 1992 r. dla PAP".
Piotr Jagielski - (ur. 1986) - dziennikarz muzyczny w portalu "jazzarium.pl", absolwent wydziału filozofii UW. Publikacje książkowe: "Bird żyje" (Wyd. Nisza, 2010), laureat nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej, kibic piłkarski. Obecnie współpracuje z Polską Agencją Prasową.
http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/ksiazki/1598791,1,recenzja-ksiazki-tomasz-zalewski-harlem.read
Warsaw Improvisers Orchestra
Śr. 17.12.2014, godz. 20:30, wstęp 20 zł
- https://www.facebook.com/WarszawaImprovisersOrchestra
Warsaw Improvisers Orchestra to zespół oddający się spontanicznemu tworzeniu muzyki opartej o zasady wolnej improwizacji – na wielką skalę. Projekt powstał, aby umożliwić muzykom z Warszawy i okolic granie w dużym improwizującym zespole, choć w trakcie występów formują się również mniejsze składy – duety, tercety, kwartety. Na jednej scenie grają ze sobą zarówno doświadczeni, utytułowani muzycy, jak i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z improwizacją na żywo. Wszyscy wynoszą z tych spotkań bardzo wiele, a obecność dyrygenta, który kieruje poczynaniami orkiestry i w większym lub mniejszym stopniu kontroluje przebieg koncertu, pilnując, by grupa nie zatraciła się w improwizacji, gwarantuje rezultaty, które są wartościowe również dla słuchaczy.
Warsaw Improvisers Orchestra spotyka się raz w miesiącu. Muzycy zainteresowani koncertami zgłaszają chęć udziału w wydarzeniu przez facebookową grupę. Uczestnicy mogą wnosić do projektu nuty, pomysły dyrygenckie, kompozycje, itd. Założycielem orkiestry, jej głównym koordynatorem i dyrygentem jest saksofonista Ray Dickaty. Dotychczas pojedynczymi setami dyrygowali gościnnie: Jacek Mazurkiewicz, Dominik Strychalski, Patryk Zakrocki, Bartosz Ignacy Wrona i Dominik Mokrzewski. To dyrygenci wybierają zespół z grupy muzyków zgłaszającej się przed koncertem na stronie na FB.
Orkiestra zagrała już osiemnaście koncertów. Na każdym występowało co najmniej dwunastu muzyków, choć zdarzało się, że na jednej scenie stało dwadzieścia osób. Pierwszy koncert odbył się w grudniu 2012 r. w klubie Coco De Oro. Następnie od lutego do czerwca 2013 r. WIO grała Sztukach i Sztuczkach, a od października 2013 r. do kwietnia 2014 r. zagrała siedem koncertów w Powiększeniu. Od czerwca 2014 r. orkiestra rezyduje w Chmurach na warszawskiej Pradze (do października 2014 r. odbyło się pięć koncertów). W najbliższych miesiącach WIO planuje występy na kilku nowych znakomitych scenach, ale to na razie tajemnica.
1st Set Ray Dickaty – Conductor (Conduction and Graphic Score)
1. Dominik Mokrzewski – Bowed Cymbals / Bells / Shakers / Bowls
2. Ksawery Wojciński – Bowed Contra Bass
3. Łukasz Kacperczyk – Analogue Synths
4. Natan Kryszk – Baritone sax – Harmonics and Overtones.
5. Piotr Mełech – Bass Clarinet
6. Mikołaj Pałosz – Cello
7. Hania Piosik – Vocals
8. Daria Wolicka – Flute
2nd Set Dominic Strycharski – Conductor
1. Dominik Mokrzewski – Drums
2. Ksawery Wojciński – Contra Bass
3.Jacek Mazurkiewicz – Contra Bass
4. Natan Kryszk – Baritone / Alto Sax
5. Maciej Rodakowski – Tenor Sax
6. Batosz Tkacz – Tenor Sax
7. Ray Dickaty – Tenor / Soprano Sax
8. Olgierd Dokalski – Trumpet
9. Reda Haddad - Trumpet
10. Patryk Zakrocki – Violin
11. Mikolaj Pałosz – Cello
12. Piotr Mełech – Bass and Bb Clarinets
+ Gre Badanie Chór Eksperymentalny
Ray Dickaty, założyciel Warsaw Improvisers Orchestra: ma w dorobku ponad 60 nagrań z różnymi składami. Brał udział w licznych trasach koncertowych, występował w programach telewizyjnych i radiowych na całym świecie. Jako członek zespołu Spiritualized był odpowiedzialny za aranżację sekcji dętej. Grał na albumie Dr. Johna Anutha Zone oraz na płytach Spiritualized Live at the Albert Hall, Let it Come Down i Amazing Grace. Wydał dwie płyty z należącym do stajni wytwórni Too Pure zespołem Moonshake. Grał i występował m.in. z takimi wykonawcami jak Stereolab, Cornershop i PJ Harvey. Ze swoim zespołem Solar Fire Trio grającym free jazz noise nagrał trzy szlagierowe albumy i odbył trasę supportując Juliana Cope’a. Ponadto nagrywał i wystepował m.in. z takimi wykonawcami jak: Moose, Lush, Durutti Column, AMP, The Duke Spirit, Six by Seven, Damo Suzuki, Slipstream, Thighpaulsandra, Soulsavers (Mark Lanegan), Sonic Youth, Suicide, Super Numeri, John Moores Revolution 9, Dead Skeletons, Loka,Michael J. Sheehey, Gallon Drunk i The Flowers of Hell.
Współpracował z Eddie’m Prevostem, założycielem legendarnego AMM, a także grał z takimi improwizatorami jak: Philip Marks, Chris Corsano, Brigitte Kuepper, John Butcher, Lol Coxhill, Carlos Zingaro, John Edwards, Martin Kuchen, Fred Frith, Satoko Fujii, Agusti Fernandez, Paal Nilssen-Love, Tim Daisy, Jeffery Morgan czy Evan Parker.
Obecnie mieszka w Warszawie i jest aktywnym przedstawicielem polskiej improwizowanej sceny muzycznej. Jest dyrygentem Warsaw Improvisers Orchestra, dyrektorem muzycznym Spacefest Festival w Gdańsku. Oprócz Infant Joy Quintet tworzy takie zespoły jak: Kom Trio, Osaka Vacuum, DCD Trio, Organic Panic, Pulsarus, Noise of Wings. Współpracuje z takimi muzykami jak: Mikołaj Pałosz, Paweł Szpura, Patryk Zakrocki, Hubert Zemler, Rafał Mazur, Michał Dymny, Tomek Chołoniewski, Dominik Strycharski, Wojtek Kwapisiński, Jerzy Mazzol, Maciej Trifonidis.
www.raydickaty.com
fot. Jacek Mazurkiewicz
Utwór | Od |
1. Inne historie | gaba |
Utwór | Od |
1. W bezkresie niedoli | ladyfree |
2. było, jest i będzie | ametka |
3. O Tobie | ametka |
4. Świat wokół nas | karolp |
5. Kolekcjonerka (opko) | will |
6. alchemik | adolfszulc |
7. taka zmiana | adolfszulc |
8. T...r | kid_ |
9. przyjemność | izasmolarek |
10. impresja | izasmolarek |
Utwór | Od |
1. Sprzymierzeniec | blackrose |
2. Podaruję Ci | litwin |
3. test gif | amigo |
4. Primavera_AW | annapolis |
5. Melancholia_AW | annapolis |
6. +++ | soida |
7. *** | soida |
8. Góry | amigo |
9. Guitar | amigo |
10. ocean | amigo |
Recenzja | Od |
1. Zielona granica | irka |
2. Tajemnice Joan | wanilia |
3. Twój Vincent | redakcja |
4. "Syn Królowej Śniegu": Nietzscheańska tragedia w świecie baśni | blackrose |
5. Miasto 44 | annatus |
6. "Żywioł. Deepwater Horizon" | annatus |
7. O matko! Umrę... | lu |
8. Subtelność | lu |
9. Mustang | lu |
10. Pokój | martaoniszk |