Wystawa "Toruń i jego historia. Cz III: Od XIX wieku do końca II wojny światowej"

Dnia 5 grudnia 2014 roku, o godz. 17:00, Muzeum Okręgowe w Toruniu otwiera następną, trzecią już część wystawy stałej Toruń i jego historia. Dwie sale Domu Eskenów opowiadać będą o wydarzeniach toruńskich na przestrzeni trzech epok historycznych za pomocą licznych artefaktów, wzbogaconych nowoczesnymi środkami przekazu multimedialnego.

Pierwsza sala zapozna nas z tzw. okresem pruskim, którego początek dla Torunia dały postanowienia II rozbioru Polski (1793), a koniec – moment wkroczenia do miasta wojsk polskich w 1920 roku. Czas ten charakteryzował się licznymi i burzliwymi zmianami dla miasta zarówno pod względem kulturalnym, ekonomicznym, przemysłowym jak i politycznym. Przełomowym momentem dla rozwoju miasta było doprowadzenie 12 października 1861 roku do Torunia kolei. Na wystawie fakt ten zostanie zobrazowany za pomocą odrębnej projekcji multimedialnej. Podczas pruskiego panowania toruńska twierdza miała spełniać rolę twierdzy nadgranicznej. Wiązało się to niestety z licznymi zmianami architektonicznymi. Wystawa w sposób nowoczesny przedstawi rozbudowę i przebudowę twierdzy, czemu posłuży multimedialny stół sztabowy, przy którym zwiedzający będzie mógł zapoznać się interaktywnie ze zmianami obrazu miasta, uzbrojeniem czy umundurowaniem żołnierzy stacjonujących w twierdzy. Okres pruski w dziejach naszego miasta na krótko przerwany został czasem napoleońskim (1806-1815). Na mocy traktatów pokojowych w Tylży z 1807 roku powstało Księstwo Warszawskie. Toruń włączony został w jego obszar i bardzo szybko został siedzibą powiatu w departamencie bydgoskim, a w momencie wojny Napoleona z Austrią w 1809 roku, na krótko (przez 3 tygodnie) stał się stolicą Księstwa. Na ekspozycji zilustrują to m.in. unikatowe szyldy Podprefektury Powiatu Toruńskiego i Sądu Pokoju. Kolejna sala wprowadzi nas zarówno w świat międzywojennego Torunia, jak i pokaże trudny okres II wojny światowej. Czas II Rzeczypospolitej określą i obiekty, i duża ilość multimediów – opowiadająca o wkroczeniu do miasta wojsk polskich, polskim samorządzie terytorialnym, nowym ustroju miasta, osobach zasłużonych mieszczan, prezydentów, podkreślająca znaczenie Torunia jako stolicy województwa pomorskiego. Toruń w II Rzeczypospolitej był też ważnym punktem na wojskowej mapie Polski. Stacjonowały tu garnizony, powstały szkoły wojskowe i prężnie działało lotnisko. Na wystawie za pomocą aranżacji plastycznej i pokazu multimedialnego zwiedzający będzie mógł odbyć „lot sterowcem nad miastem”. Pokażemy też patriotyzm i kulturę, ale też i rozrywkę torunian poprzez rozwijające się środowiska twórcze, upowszechnianie języka polskiego za pomocą książki, teatru, radia, amatorskich ruchów artystycznych oraz kina. Wkroczenie do miasta Wehrmachtu 7 września 1939 roku to początek procesu germanizacji, która łączyła się z eksterminacją Polaków, masowymi aresztowaniami mieszczan, konspiratorów oraz wysiedlaniem ludności polskiej. Toruń nie uległ zniszczeniom architektonicznym, jednak ze względów strategicznych zburzone zostały toruńskie mosty – na początku wojny przez Polaków, a pod koniec przez wycofujące się oddziały niemieckie. Pokażemy to za pomocą fotoplastykonu.

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy na stronę internetową Muzeum Okręgowego: www.muzeum.torun.pl/strona-618-torun_i_jego_historia_cz_iii_od_xix.html

Dodaj artykuł do:
(dodano 03.12.14, autor: blackrose)
Tagi: Wystawa, Toruń i jego historia. Cz III: Od XIX wieku do końca II wojny światowej
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia