"Historie po Oruńsku" - premiera spektaklu Ohra Ora Orana

Ohra Ora Orana to pierwszy w Trójmieście spektakl lokalnej społeczności, którego kanwą jest jej emocjonalna pamięć miejsc, zdarzeń i ludzi. Aktorzy to mieszkańcy Oruni oraz jej pasjonaci, osoby w różnym wieku, z różnym doświadczeniem i różnej profesji. W stworzenie spektaklu zaangażowali się mieszkańcy dzielnicy i artyści.

Już 29 listopada spektaklem Ohra Ora Orana zostanie zwieńczony trwający od marca 2014 roku projekt kulturalno-społeczny pt. „Historie po Oruńsku”. Spektakl odbędzie się  w przestrzeni publicznej dzielnicy Orunia. Rozpocznie się o godz. 16.54 na peronie SKM Gdańsk Orunia (w stronę Pruszcza Gdańskiego).

Projekt Gdańskiego Archipelagu Kultury pt. „Historie po Oruńsku” cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i pasjonatów historii Gdańska. Jego celem było zebranie opowieści o historii Oruni i inspirowanie odbiorców do ich twórczego wykorzystania.

Scenariusz spektaklu na podstawie historii opowiedzianych przez mieszkańców Oruni napisała Rita Jankowska. Ona też reżyseruje spektakl i prowadziła warsztaty teatralne z mieszkańcami, którzy zechcieli spróbować swoich sił w aktorstwie. W spektaklu wystąpią uczniowie Gimnazjum nr 10, lokalni seniorzy i chętni z innych dzielnic miasta.

Muzykę do spektaklu stworzyli Jarosław Marciszewski i Tomasz Antonowicz, którzy w trakcie warsztatów dla dzieci przygotowywali młodych Oruniaków do udziału w spektaklu w charakterze dziecięcej orkiestry, która będzie wspomagać zespół Remont Pomp.

Oprawę wizualną do spektaklu pod okiem dr Sławomira Lipnickiego wykonali uczestnicy warsztatów tworzenia wizualizacji. Do stworzenia obrazów wykorzystali między innymi stare zdjęcia Oruni, które na potrzeby projektu użyczyli mieszkańcy dzielnicy.

Powodzenie projektu zależało od zaangażowania mieszkańców i  na szczęście tego nie zabrakło. „Historie po Oruńsku” to ewenement – niemal od początku do końca stworzony przez i dla mieszkańców, czujących więź z tą niesamowitą dzielnicą, w której nierzadko się wychowali, ale także przez jej pasjonatów, których również nie zabrakło. Ponadto, projekt ten pokazuje, jak wiele ciekawych historii, których próżno szukać w książkach, kryje się wyłącznie w pamięci ludzi. Dodatkowo, każdy, niezależenie od wieku, mógł się do przedsięwzięcia przyłączyć. Dzięki tym wszystkim czynnikom, odbywający się 29 listopada spektakl będzie wyjątkowy pod wieloma względami.

Rita Jankowska – założycielka, dyrektor artystyczny i reżyser Teatru Błękitna Sukienka w Gdańsku, pedagog dramy i dramatopisarka; autorka wielu projektów profilaktycznych, partycypacyjnych i tożsamościowych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Ostatni projekt Teatralny Port Kobiet zrealizowała w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Nowym Porcie. Ma na swoim koncie wiele autorskich spektakli takich jak Pieśni X Pięter, Przewróciłam się, Skacz Marysiu, Keeffe, nie jestem królem. Interesuje ją miasto, jego pamięć emocjonalna oraz sztuka jako obszar działań społecznych. Prezeska Stowarzyszenia Zróbmy Sztukę.

Tomasz Antonowicz - perkusjonalista, współtworzący wiele przedsięwzięć muzycznych i artystycznych. Bierze udział w różnych projektach muzycznych począwszy od muzyki klubowej, poprzez poezje śpiewaną, reggae, jazz, muzykę improwizowaną, folk orientalny. Przez ostatnie sześć lat pracował z Teatrem Tańca i Muzyki Kino Variatino ilustrując muzycznie taniec współczesny we wspólnie wyreżyserowanych przedstawieniach. Od kilku lat prowadzi zajęcia artystyczne dla niepełnosprawnych przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, czego efektem jest działalność zespołu Remont Pomp.

Jarosław Marciszewski – muzyk, absolwent socjologii na UG. W 2003 w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku roku założył zespół Remont Pomp w którym gra do dziś. W Remoncie Pomp odpowiedzialny jest za prowadzenie warsztatów muzycznych, których podstawą jest rytm i wykorzystywanie niecodziennych instrumentów. Grupa korzysta z instrumentów afrykańskich (djembe, szejkery, bębny basowe, a go go) wykorzystuje ideę trash music (beczki, wiadra, rury pcv) ale także gra na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką (stół, talerze, szklanki, itp). Od 2009 roku prowadzi warsztaty muzyczne w Fundacji na Rzecz Osób z Autyzmem ADAPA. Ponadto jest gitarzystą, wokalistą i kompozytorem, grającym w zespołach: Towary Zastępcze, Popsysze, Sunday Duo a także Nasiono All Stars. Jest członkiem niezależnego wydawnictwa Nasiono Records. Współpracował z muzykami takimi jak : Mikołaj Trzaska, Wojtek Mazolewski, Mike Majkowski, Damo Suzuki (ex Can), Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty).

Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Gdańsku.
Tworzą go osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wolontariusze i muzycy współpracujący ze stowarzyszeniem. Impulsem do założenia zespołu była chęć połączenia środowisk o odmiennej wrażliwości i ekspresji, które mogłyby się nawzajem uczyć i ubogacać. Głównym założycielem zespołu jest Jarek Marciszewski.

Sławomir Lipnicki - urodzony w 1972 r. w Gdańsku.  W latach 1995-2000 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki.  Dyplom obronił w 2000 r. w pracowni Prof. Włodzimierza Łajminga.  Od 2001r pracuje na Akademii Sztuk Pięknych na stanowisku asystenta.

Wstęp wolny.

Ze względów organizacyjnych prosimy o przybycie 5 minut przed rozpoczęciem spektaklu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Gdański Archipelag Kultury

Partnerzy: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Dom Sąsiedzki – Gościnna Przystań, Rada Osiedla Orunia –Św. Wojciech – Lipce

Patronat Medialny: Moja Orunia, Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl

Więcej informacji: www.facebook.com/historiepoorunsku
Źródło: http://www.gak.gda.pl/wydarzenia/historie-po-oru%C5%84sku-ohra-ora-orana

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.11.14, autor: blackrose)
Tagi: Historie po Oruńsku, premiera spektaklu Ohra Ora Orana, Gdańsk
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia