Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na długi weekend ze sztuką XX i XXI wieku

DŁUGI WEEKEND ZE SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE. W trakcie wystawy zobaczycie Państwo między innymi: Joannę Rajowską i GRUPĄ LUXUS, AWANGARDĘ I SOCREALIZM. Wystawy potrwają przez najbliższy weekend w dniach 27–29 listopada.

W trakcie wydarzeń organizowanych przez Muzeum Narodowe w Warszawie odbędzie się spotkania z Joanną Rajkowską oraz Grupą LUXUS. Zaplanowano oprowadzanie po Galerii Sztuki XX i XXI Wieku. Odbędzie się również spotkanie z AUTORAMI KSIĄŻKI AGRESYWNA NIEWINNOŚĆ. HISTORIA GRUPY LUXUS.

Harmonogram wydarzeń:

27 listopada 2014 / czwartek / godz. 18.00

Hol Główny MNW / wstęp wolny

Spotkanie w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie zarówno o książce, jak i o barwnej historii grupy Luxus opowiedzą artyści i redaktorzy publikacji. Swoją obecność zapowiedzieli: Paweł Jarodzki, Bożena Grzyb-Jarodzka, Ewa Ciepielewska, Staszek Sielicki, Szymon Lubiński, Jacek Jankowski, Jerzy Kosałka, Małgorzata Plata – członkowie grupy Luxus – oraz  Anna Mituś, Piotr Rypson i Piotr Stasiowski – autorzy książki Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Szydłowska, asystent w Dziale Sztuki Nowoczesnej MNW.

Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS

Anna Mituś, Piotr Stasiowski, wywiad z Luxusem: Piotr Rypson

Agresywna niewinność. Historia grupy LUXUS Anny Mituś i Piotra Stasiowskiego to pierwsza próba opowiedzenia historii wrocławskiej grupy Luxus, formacji artystycznej działającej od wczesnych lat 80‑tych. To opowieść o historii, mieście i ludziach związanych z grupą, a zarazem o pokoleniu, które współdzieliło doświadczenie wielkiej zmiany – politycznej, gospodarczej i kulturowej.

Czym jest Luxus? Sami siebie ogłosili legendą, kreowali swój czas i miejsce w historii sztuki. Grupa powstała w okresie stanu wojennego, ale nie chciała walczyć o wolność, tylko z niej korzystać. Dlatego, jeszcze podczas studiów, artyści zaczęli wydawać własne pismo, organizować samodzielnie własne wystawy i koncerty zespołów, które śpiewały tak, jak im się podobało. Zarzucano im pop i brak gustu, a oni po prostu bawili się na własny rachunek, zachęcając innych do podobnej samodzielności. W Galerii Sztuki XX i XXI Wieku prezentowane są cztery magazyny artystyczne stworzone (w bardzo niewielkiej edycji) przez Luxus w latach 80-tych oraz ściana zapełniona oryginalnymi szablonami stworzonymi przez Grupę w latach 80-tych i 90-tych – instalacja wykonana specjalnie na zaproszenie MNW.

Uwadze gości uczestniczących w spotkaniu promocyjnym i wszystkich zainteresowanych serdecznie polecamy wernisaż wystawy I ty możesz zostać krokodylem czyli wybrane kobiety Luxusu, który odbędzie się tego samego wieczoru w Galerii Piktogram  (ul. Mińska 25, Soho Factory).

I ty możesz zostać krokodylem czyli wybrane kobiety Luxusu

Bożena Grzyb-Jarodzka (Luxus) i Biuro Luźnych Skojarzeń

28 listopada 2014 – 24 stycznia 2015

Otwarcie: 27 listopada 2014 / czwartek / godz. 20.00

Piktogram/BLA

ul. Mińska 25 / Soho Factory

03-808 Warszawa

Kurator: Michał Woliński

Szczegółowe informacje: www.piktogram.org

MIĘDZY AWANGARDĄ A SOCREALIZMEM  / SPOTKANIE W GALERII SZTUKI XX I XXI WIEKU

27 listopada 2014 / czwartek / godz. 19.30

zbiórka w Holu Głównym MNW / obowiązuje bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona

spotkanie poprowadzi Emilia MaryniakJaka była relacja pomiędzy polską sztuką awangardową a doktryną socrealizmu? Czy istnieje między nimi jakikolwiek związek? Wspólnie zastanowimy się nad stricte polityczną i propagandową sztuką realizmu socjalistycznego oraz nad historią polskiej awangardy, zarówno w dwudziestoleciu międzywojennym, jak i po 1945 roku.

Galeria Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie

Kolekcje sztuki nowoczesnej i współczesnej MNW należą do największych zbiorów tego rodzaju w Polsce. Galeria Sztuki XX i XXI Wieku to jedyna w Warszawie wielka kolekcja sztuki ostatnich 112 lat, w której najwcześniejsze prace pochodzą z pierwszej dekady ubiegłego stulecia, najnowsze zaś powstały w 2012 roku. Na powierzchni 700 m2 eksponowane są obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki z lat 20. i 30., a także dzieła filmowe polskiej awangardy, fotografie, fotomontaże, wybrane prace z kręgu kultury niezależnej lat 80. oraz wideo i performance z ostatniego czterdziestolecia.

NOWOCZEŚNIE! O SZTUCE Z FUNDACJĄ GESSEL / SPOTKANIE Z JOANNĄ RAJKOWSKĄ

29 listopada 2014 / sobota / godz. 13.00

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny

W gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie będzie można spotkać się z twórczynią jego słynnej sąsiadki – sztucznej palmy, która powstała w ramach projektu „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”. Goście wydarzenia organizowanego przez Fundację GESSEL dla MNW i Muzeum Narodowe w Warszawie wysłuchają rozmowy z Joanną Rajkowską poświęconej ciału, jego kontekstom, możliwościom, relacjom z bliskimi i intymności.

Szczególna uwaga poświęcona zostanie pracy pozyskanej do zbiorów MNW przez Fundację GESSEL. „Satysfakcja gwarantowana” to wczesna realizacja Joanny Rajkowskiej dotykająca kwestii cielesności, tabu, a także konsumpcji, reklamy, produktu – a wszystko to w prowokacyjnym kostiumie. Podczas spotkania zostanie także wyświetlony najnowszy film artystki „Mój ojciec mnie tak nie dotykał”.

FUNDACJA GESSEL DLA MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE od 1996 roku wspiera Muzeum Narodowe w Warszawie w powiększaniu kolekcji sztuki najnowszej. W tym czasie pozyskała ponad 60 prac najwybitniejszych polskich artystów nowoczesnych, w tym Wilhelma Sasnala, Zbigniewa Libery, Pawła Althamera, Tomasza Ciecierskiego, Jadwigi Sawickiej, Ewy Partum, Katarzyny Kozyry, Julity Wójcik czy Joanny Rajkowskiej. Więcej informacji: www.fundacjagessel.pl

JOANNA RAJKOWSKA (ur. 1968 roku w Bydgoszczy) mieszka i pracuje w Londynie. Jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni miejskiej. Studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego w latach 1988–1993 i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1987–1992. W 2007 roku otrzymała Paszport Polityki za „niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej, za wyciąganie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka” oraz Nagrodę Wielką Fundacji Kultury Polskiej za całokształt twórczości. Działania Rajkowskiej można interpretować jako współczesne, niepozbawione ironii, wariacje na temat sztuki środowiskowej (community-based art), land-artu i tzw. estetyki relacyjnej, które artystka rozbija na elementy składowe, konsekwentnie stosując taktykę „obserwacji uczestniczącej”. Wczesne realizacje Rajkowskiej były rezultatem jej zainteresowań cielesnością, chorobą oraz bezradnością wobec rozpadu ciała, pamięci i atrofii historii.

Dodaj artykuł do:
(dodano 27.11.14, autor: blackrose)
Tagi: Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na długi weekend ze sztuką XX i XXI wieku
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia