Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku – antologia reportażu

Dąbrowska, Iwaszkiewicz, Morcinek, Pruszyński, Wańkowicz, Krall, Kapuściński, Bienek, Zagajewski, Hupka – reportaże tych autorów można znaleźć w antologii Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku, która ukazała się 18 listopada nakładem Wydawnictwa Agora SA.

Czego na Śląsku szukał Goethe? Jak Katowice stały się miastem ogrodem? Za co walczyli Ślązacy na frontach Wielkiej Wojny? Śląskie powstania, czyli sąsiedzi przeciwko sąsiadom. O czym pisali w listach dziadkowie z Wehrmachtu? Gorole pchają się na Śląsk. Bieda w Stalinogrodzie. Władza ludowa wsiada górnikowi na kark. Śląska historia pisana na nowo…

Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku pod redakcją Lidii Ostałowskiej i Dariusza Kortko to reporterska antologia ukazująca historię Górnego Śląska i kształtowanie się górnośląskiej tożsamości, odległej od romantycznej tradycji i mitu szlacheckiego dworku.

Wielka księga śląskich radości, rozpaczy, życia codziennego. Ponad 120 lat – pomiędzy powstaniem miasta Katowice (1865) a upadkiem muru berlińskiego (1989). Z wycieczkami w głąb (dlaczego technicy śląscy obrazili się na Goethego za wpis do księgi pamiątkowej kopalni Fryderyk?). 71 reportaży i dokumentów. Piszą autorzy ze Śląska i spoza Śląska, Polacy, Niemcy, Czesi, Żydzi, Rosjanie. Wielcy reporterzy, wielcy pisarze i zwykli dziennikarze; z prawa, z lewa i centrum. Dzieło pełne niespodzianek, ogrom informacji i refleksji. Uczące, wzruszające i niestroniące od śmiechu. Księga, ciężka na wagę, jest zdumiewająco lekka w czytaniu, bo mądra, ciekawa, dobrze ułożona przez dwoje autorów wyboru, którzy sami są wybitnymi reporterami. Dobrze, że powstała, takie dzieło należało się od dawna Śląskowi, reszcie Polski i Europie Środkowej.

Małgorzata Szejnert

Ostatnia antologia prezentująca reportaże o Śląsku okresu międzywojennego powstała ponad 30 lat temu. Pora uzupełnić ten zbiór o teksty z okresu PRL-u i pokazać ten niezwykle ciekawy region nie tylko z perspektywy polskiej, ale także europejskiej.

Lidia Ostałowska – od 1989 roku związana z działem reportażu Gazety Wyborczej, gdzie pracuje do dziś. Pisze o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. Autorka książek Cygan to Cygan (2000), Farby wodne (2011) i Bolało jeszcze bardziej (2012), współautorka wielu zbiorów reportaży.

Dariusz Kortko – pracę w Gazecie Wyborczej rozpoczął w 1991 roku. Od 2004 roku redaktor naczelny katowickiej redakcji Gazety Wyborczej, współautor książek: Dobry zawód. Rozmowy z lekarzami (z Krystyną Bochenek), Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach, Czerwona księżniczka i Religa (z Judytą Watołą). Z wykształcenia politolog, jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

27 listopada o godz. 19.00 w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie odbędzie się spotkanie promujące książkę. Rozmowę z Lidią Ostałowską i Dariuszem Kortko poprowadzi Paweł Goźliński.

Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku
red. Lidia Ostałowska, Dariusz Kortko
Premiera: 18 listopada 2014 roku
Wydawnictwo Agora SA

Dodaj artykuł do:
(dodano 26.11.14, autor: blackrose)
Dział literatura
Tagi: Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku, Dariusz Kortko, Lidia Ostałowska
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia