Nowy Teatr - artystyczne serce Mokotowa zabije mocniej za rok

Podczas środowej - 19 listopada - konferencji Prezydent Warszawy oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zainaugurowały przebudowę siedziby Nowego Teatru w Warszawie. Efekty modernizacji zabytkowej hali warsztatowej, części budynku administracyjnego oraz zagospodarowanie otoczenia zabytku mieszkańcy stolicy zobaczą jesienią przyszłego roku.

- Dzisiejsze rozpoczęcie realizacji tej inwestycji to dla mnie kolejny dowód na dobrą współpracę z Miastem. To nie pierwsza inwestycja, którą wspólnie realizujemy. Mamy bardzo dobre doświadczenia do tej pory. Wielkie otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik, no i oczywiście Muzeum Warszawskiej Pragi. Czekają na nas następne wyzwania. Nowy Teatr nie będzie na pewno ostatnią inwestycją realizowaną wspólnie - powiedziała podczas dzisiejszej konferencji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Omilanowska.

- Warszawski Nowy Teatr jest miejscem najwyższej próby. Dlatego cieszę się bardzo, że po latach naszych wspólnych starań doszło do realizacji zamierzonej budowy. Krzysztof Warlikowski wraz ze swoim zespołem tworzy sztukę niebanalną, łączącą teatr z innymi dziedzinami. Jestem przekonana, że tu - w Centrum Kultury Nowy Teatr – każdy znajdzie coś dla siebie. Liczę przy tym, że wspólnie wykreujemy instytucję artystyczną rozpoznawalną w Warszawie i poza jej granicami, inspirującą i poszukującą – dodała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz.

Najważniejszym elementem inwestycji jest rewitalizacja hali o powierzchni ok. 2800 m2. Forma architektoniczna obiektu pozostanie niezmieniona z uwagi na jego zabytkowy charakter. Hala, do 2012 roku służąca obsłudze urządzeń i pojazdów MPO, przeobraża się w wielofunkcyjną przestrzeń wykorzystywaną do realizacji widowisk i pokazów. Wnętrze, a przede wszystkim sala teatralna będzie bardziej przypominała studio filmowe niż klasyczne wnętrze teatralne. Oprócz sceny, w hali znajdzie się także sala prób, dwukondygnacyjna część zaplecza artystycznego i technicznego z magazynem oraz obszerne foyer.

Nie tylko teatr

Latem strefa plenerowa da możliwość tworzenia centrum w centrum, dodatkowej przestrzeni artystyczno-życiowej. Strefa zewnętrzna teatru będzie miejscem przeznaczonym na instalacje artystyczne. Zapraszani będą artyści, architekci, projektanci zainteresowani testowaniem nowych sposobów użytkowania przestrzeni miejskiej, np. poprzez realizowanie intrygujących instalacji przestrzennych. Całość terenu pozostanie ogrodzona, niemniej ogrodzenie będzie miało nietypowy charakter – poprzez możliwość otwarcia jego modułów, ażurowość, meandrujący przebieg, wmontowanie weń ławek będzie elementem w większym stopniu łączącym niż dzielącym. Pas obwodowy ma w swoim założeniu przypominać ekoton (tj. ekosystem będący strefą przejściową pomiędzy dwoma ekosystemami), łączący funkcje teatru i otaczającego go miasta. Przenikanie się tych funkcji będzie formować ożywcze dla przestrzeni publicznej miękkie krawędzie.

Autorem projektu jest pracownia Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Nadrzędną ideą projektu jest zachowanie charakteru hali warsztatowej. Autorami projektów wnętrz są: scenografka Małgorzata Szczęśniak, autorka przestrzeni we wszystkich spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego oraz Łukasz Kwietniewski.

Dyrektor artystyczny Nowego Teatru - Krzysztof Warlikowski nie mógł być obecny podczas konferencji, ponieważ przebywa aktualnie w Brukseli gdzie przygotowuje z zespołem „Don Giovanniego”, którego premiera w La Monnaie De Munt już 2 grudnia. Zabrał jednak głos w związku z rozpoczęciem inwestycji [wypowiedź dyrektora artystycznego] - Bardzo żałuję, że nie mogę być teraz z wami w Warszawie, chciałem jednak pozdrowić Państwa i powiedzieć, że bardzo się cieszę, że nasze wieloletnie marzenie o stworzeniu przestrzeni wolnej kultury na Mokotowie, krok po kroku nabiera ciała. Mam nadzieję, że za rok, zgodnie z planem, będę mógł was zaprosić na Madalińskiego, do naszej pięknej hali na premierę w Nowym Teatrze. Chciałem bardzo podziękować wszystkim dzięki którym może się spełnić to marzenie twórców i widzów Teatru, przede wszystkim miastu stołecznemu Warszawie, Pani Prezydent Hannie Gronkiewicz – Waltz, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wszystkim, którzy nam pomagają, wspierają i kibicują naszym działaniom.

Nowy Teatr jest producentem spektakli teatralnych, wydarzeń cyklicznych (programy warsztatowe i akcje interdyscyplinarne), wydarzeń jednorazowych (wystawy, koncerty, interwencje w przestrzeni miejskiej), festiwali o charakterze krajowym i międzynarodowym (festiwal instalacji muzycznych Instalakcje), wydarzeń edukacyjnych (debaty, wykłady, publikacje), zdarzeń społecznych (Nowy Targ). Część realizacji Nowego Teatru odbywa się w ramach koprodukcji krajowych i zagranicznych. Cechą charakterystyczną Nowego Teatru jest interdyscyplinarność, prezentowanie wysokiej sztuki w nieoczywistej przestrzeni czy aranżacji. Działania Nowego Teatru zorientowane są na kreatywną partycypację.

Finansowanie inwestycji

Inwestycja Budowa Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr dofinansowana jest w kwocie 19 115 511 złotych z funduszy norweskich i EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii (środki pochodzą z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014 w ramach programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa narodowego) oraz środków krajowych i budżetu Miasta Stołecznego Warszawy. Prawie jedenaście milionów złotych (10,9 mln zł), które Centrum Kultury Nowy Teatr otrzymało od miasta, to około 40% całego budżetu. Pieniądze te pozwolą na wyremontowanie sali teatralnej, sali prób i foyer.

źródło: Biuro Prasowe Miasta

Dodaj artykuł do:
(dodano 19.11.14, autor: blackrose)
Tagi: Nowy Teatr, Mokotów, Warszawa
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Damiano David
2
Arkadiusz Jakubik
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
Anita Lipnicka
7
The Waterboys
8
Bryan Ferry
9
Mela Koteluk
10
Turbo
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia