Plac Wolności pojawił się w Łodzi w latach 20. jako Nowy Rynek – centrum nowego, idealnego miasta.
Ulokowany na głównym trakcie handlowym przerzucał pomost między drewnianą osadą a nowym układem stosunków i zależności ekonomicznych, na jakich swój bezprecedensowy rozkwit oparła przemysłowa Łódź. Dzisiaj na Placu Wolności nie znajdziemy już tej wielkomiejskiej atmosfery, życia i ruchu. Co pozostało? Chyba tylko kolejne rondo i parę przystanków komunikacji miejskiej, jedna kawiarnia, parę muzeów. Czy Plac Wolności pozostanie dla łodzian wielkim przystankiem, na którym bywa się tylko na chwilę, by ruszyć w dalszą drogę, czy może stanie się czymś więcej?
Punktem wyjścia dla projektu łódzkich artystek i artystów jest zderzenie mitologii Placu z rzeczywistością. Plac Wolności – jednocześnie wyjątkowy i po łódzku pospolity – skupia estetyczne absurdy i społeczne kontrasty, tak silnie naznaczające miejską tkankę Łodzi. Zaproszeni do projektu twórcy, opisali to miejsce używając języka sztuki.
Istotą projektu nie jest próba przywrócenia Placowi Wolności jego dawnego splendoru. Celem jest raczej skonfrontowanie pamięci historycznej z sytuacją obecną oraz uświadomienie łodzianom kulturowego bogactwa tego miejsca. Prace artystów mają pomóc ukazać Plac Wolności w nowej perspektywie, a przy okazji zmobilizować mieszkańców do czynnego kształtowania swojego otoczenia.
Swoje prace zaprezentują:
Alicja Antoszczyk
Agnieszka Chojnacka
Paweł Hajncel
Dominika Naziębły & Paweł Bijak
Artur Malewski
Anna Orlikowska
Marta Pszonak
Grupa Videopunkt
Koordynacja: Małgorzata Łukomska, Klub KP w Łodzi
Zorganizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Łodzi.
Dodaj artykuł do:
(dodano 07.09.10,
autor: redakcja)
Tagi: Łodź, Plac Wolności, sztuka, przestrzeń publiczna