Koncertowy listopad w Narodowym Forum Muzyki

Muzyczne wydarzenia przyciągają słuchaczy na koncertowe listopadowe wieczory. Narodowe Forum Muzyki po raz kolejny zaprasza na koncerty kameralne oraz koncerty orkiestr, które zostały zaplanowane na bieżący miesiąc.

Oto listopadowy repertuar:

21.11.2014, piątek, godz. 19:00

sala koncertowa Filharmonii
Koncert Orkiestry Symfonicznej NFM
Michał Klauza – dyrygent
Marcin Markowicz – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna NFM
Program:
I. Strawiński – Polka cyrkowa
M. Górecki – Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę
Jan Duszyński Loophole nowa kompozycja zamówiona przez Narodowe Forum Muzyki
Sergiusz Prokofiew – Romeo i Julia (wybór z suit 1– 3)

Pięćdziesiąt słoni ubranych w różowe paczki – tutu (spódniczki baletowe), a na grzbiecie każdego baletnica – to nie scena ze snu ani z bajki, ale choreografia premiery Polki cyrkowej Igora Strawińskiego, która miała miejsce 9 kwietnia 1942 roku w Nowym Jorku.
Ringling Brothers and Barnum & Bailey Circus otwierał swoje podwoje na prestiżowym Madison Square Garden i na tę okazję zamówił utwór baletowy u najpopularniejszego wówczas w USA kompozytora, Igora Strawińskiego, a choreografię u „ojca amerykańskiego baletu”, George’a Balanchine. Muzyczno-taneczny eksperyment na zwierzętach przyniósł Strawińskiemu spore honorarium, a właścicielom cyrku spodziewany sukces komercyjny. Zaznaczymy, że w trakcie wykonania Polki cyrkowej na koncercie Orkiestry Symfonicznej NFM nie ucierpi żadne zwierzę.

22.11.2014, sobota, godz. 18:00
Oratorium Marianum
Koncert NFM Leopoldinum
Günter  Pichler – dyrygent
Christian Danowicz – skrzypce
NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna
Program:
J. Haydn Maestoso ed Adagio – wstęp do Siedmiu ostatnich słów Chrystusa na krzyżu
J. Haydn Serenade: Andante cantabile z Kwartetu smyczkowego F-dur op. 3 nr 5, Hob. III:17
A. Panufnik Koncert skrzypcowy
B. Bartók Divertimento SZ113

Günter Pichler założyciel i pierwszy skrzypek słynnego Alban Berg Quartett poprowadzi Orkiestrę Leopoldinum. Pichler jest znany przede wszystkim jako prymariusz jednego z najbardziej znanych kwartetów skrzypcowych, którym kierował przez niemal czterdzieści lat. Wcześniej, już w wieku osiemnastu lat, został pierwszym skrzypkiem Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej, a już trzy lata później objął pierwszy pulpit Filharmoników Wiedeńskich z nominacji samego Herberta von Karajana. Publiczność na całym świecie poznała Pichlera także jako dyrygenta o niezwykłych umiejętnościach budowania napięcia w muzyce, „idealnie wyczuwającego styl i charakter utworu” (z recenzji w „The Guardian”). Z batutą w ręku wystąpi w Narodowym Forum Muzyki (sala koncertowa Filharmonii), prowadząc naszych kameralistów, obchodzących w tym roku jubileusz 35-lecia.


27.11.2014, czwartek, godz. 19:00
Ossolineum, sala konferencyjna
Koncert kameralny
Julia Karpeta – viola da gamba
Ewa Mrowca – klawesyn
Program:
C.Ph.E. Bach – Sonata g-moll na violę da gamba i klawesyn Wq 88, Sonata a-moll na klawesyn Wq 49/1, Sonata C-dur na violę da gamba i b.c. Wq 136,12 Wariacji na temat Les Folies d’Espagne Wq 118/9, H 263
C.F. Abel – Allegro D-dur na violę da gamba solo WKO 186, Tempo di Menuet D-dur na violę da gamba solo WKO 188, Allegro d-moll na violę da gamba solo WKO 205

Koncert z okazji 300. rocznicy urodzin Carla Philippa Emanuela Bacha

Miłośnicy kameralistyki nie mogą przeoczyć koncertu 27 listopada: muzyka dawna na śpiewną violę da gambę i szlachetnie brzmiący klawesyn wypełni wnętrze jakby stworzone dla takiej twórczości – zabytkowe Ossolineum. Zagrają dwie wirtuozki, a także miłośniczki muzyki dawnej, Julia Karpeta i Ewa Mrowca. Klawesyn solo i w duecie z gambą usłyszmy w dziełach Carla Philippa Emanuela Bacha, syna Johanna Sebastiana, uwielbianego w XVIII wieku mistrza gry na klawesynie, autora licznych utworów na ten instrument oraz traktatu dotyczącego gry. Koncert uczci trzechsetlecie urodzin C.P.E. Bacha. Gamba zabłyśnie w utworach Carla Friedricha Abla, niemieckiego kompozytora klasycznego.

28.11.2014, piątek, godz. 19:00
sala koncertowa Filharmonii
Koncert Orkiestry Symfonicznej NFM
Benjamin Shwartz – dyrygent
Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent
Chór NFM
Orkiestra Symfoniczna NFM
Program:
C. Debussy Preludium do Popołudnia fauna
W. Lutosławski Trois poemes d'Henri Michaux
M. Ravel Dafnis i Chloe

W leniwe popołudnie Faun (mityczny półczłowiek-półkozioł) wspomina z lubieżnymi szczegółami nieudaną próbę uwiedzenia dwóch nimf, aż rozmarzony i zmęczony upałem zapada w sen. Wiersz Popołudnie fauna Stephane’a Mallarmé zainspirował przyjaciela poety, Claude’a Debussy’ego do skomponowania dzieła symfonicznego pod tym samym tytułem. Obaj impresjoniści po mistrzowski oddali – słowem lub muzyką – ulotność wrażeń.
Trois poemes d'Henri Michaux Witolda Lutosławskiego również oparte są na francuskiej poezji. W pierwszej części Myśli, gdy chór śpiewa „Myśleć, żyć – morze niezbyt wyraźne”, melodie głosów prowadzone są tak, by ich kontury zacierały się i były niewyraźne. W środkowym liryku wokaliści zamiast śpiewać mówią, szepczą i krzyczą. Pozbawione melodyjności i harmonii wykorzystanie głosu pasuje do gwałtownej treści drugiego z wierszy – obrazu walki dwóch mężczyzn, którą ogląda i komentuje tłum gapiów. W trzeciej, spokojniejszej części śpiew brzmi tak, jak sugerują poszczególne wersy poezji – jest zamglony, szklisty, to znów świetlisty.Kompozycja z pewnością oczaruje publiczność koncertu złożonego z muzyki inspirowanej poezją i literaturą.

30.11.2014, niedziela, godz. 18:00
sala koncertowa Filharmonii
Koncert NFM Leopoldinum
Hartmut Rohde – dyrygent, altówka
NFM Leopoldinum - Orkiestra Kameralna
Program:
G.Ph. Telemann Koncert G-dur na altówkę i smyczki TWV 51:G9
A. Schnittke Monolog na altówkę i orkiestrę smyczkową
T. Takemitsu Requiem na smyczki 
P. Czajkowski Sekstet smyczkowy op. 70 „Souvenir de Florence”

Koncert NFM Leopoldinum – Orkiestry Kameralnej będzie znakomitą okazją, by poznać nowego dyrektora artystycznego orkiestry, Hartmuta Rohde. Szczególnym polem do popisu dla altowiolisty będzie Monolog na altówkę i orkiestrę smyczkową Alfreda Schnittkego oraz Koncert G-dur na altówkę i smyczki Georga Philippa Telemanna. Wieczór z kameralistami będzie też sposobnością do zapoznania się z twórczością dwudziestowiecznego japońskiego kompozytora Toru Takemitsu, który pozostawił po sobie prawie dwieście utworów koncertowych i sto partytur muzyki filmowej.

Dodaj artykuł do:
(dodano 17.11.14, autor: blackrose)
Tagi: Koncertowy listopad w Narodowym Forum Muzyki
KOMENTARZE:
Aby dodać komentarz musisz się zalogować
Logowanie
Po zalogowaniu będziesz mieć możliwośc dodawania swojej twórczości, newsów, recenzji, ogłoszeń, brać udział w konkursach, głosować, zbierać punkty... Zapraszamy!
REKLAMA
POLECAMY

NEWSLETTER

Pomóż nam rozwijać IRKĘ i zaprenumeruj nieinwazyjny (wysyłany raz w miesiącu) i bezpłatny e-magazyn.


Jeśli chcesz otrzymywać newsletter, zarejestruj się w IRCE i zaznacz opcję "Chcę otrzymywać newsletter" lub wyślij maila o temacie "NEWSLETTER" na adres: irka(at)irka.com.pl

UTWORY OSTATNIO DODANE
RECENZJE OSTATNIO DODANE
OGŁOSZENIA OSTATNIO DODANE
REKOMENDOWANE PREMIERY
1
Arkadiusz Jakubik
2
Damiano David
3
Eluveitie
4
Sting
5
Elton John & Brandi Carlile
6
The Waterboys
7
Bryan Ferry
8
Turbo
9
Mela Koteluk
10
Anita Lipnicka
1
Korek Bojanowski
2
Mara Tamkovich
3
Michel Hazanavicius
4
Céline Sallette
5
Christopher Landon
6
Neil Boyle, Kirk Hendry
7
Rungano Nyoni
8
Fabrice Du Welz
9
Michał Kondrat
10
Alonso Ruizpalacios
1
Alina Moś
2
Ilaria Lanzino
3
Sebastian Fabijański
4
Anna Kękuś
5
Łukasz Czuj
6
reż. Mariusz Treliński
7
Beth Henley / reż. Jarosław Tumidajski
8
Gabriela Zapolska
9
Marta Abramowicz / reż. Daria Kopiec
10
Opera Krakowska w Krakowie
REKLAMA
ZALINKUJ NAS
Wszelkie prawa zastrzeżone ©, irka.com.pl
grafika: irka.com.pl serwis wykonany przez Jassmedia